SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Firmy zwiększają nakłady na chmurę. Globalny rynek urósł do 42 mld dolarów

W II kwartale 2021 roku wydatki firm na usługi infrastruktury chmurowej sięgnęły 42 mld dolarów. To o 2,7 mld dolarów więcej niż w poprzednim kwartale oraz o 39 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Synergy Research Group.

Jak podkreśla firma badawcza, roczne tempo wzrostu przyspieszyło czwarty kwartał z rzędu, co dla tak dużego, szybko rozwijającego się rynku, jest sytuacją nietypową.

Liderem Amazon

W poprzednich kwartałach Microsoft i Google powoli odrabiały dystans do Amazona, ale ten, po 10-proc. wzroście w ujęciu kwartalnym, zwiększył swój udział w światowym rynku do 33 proc., umacniając się na pozycji lidera.

Microsoft i Google miały w II kwartale br. łącznie 30 proc. rynkowego udziału, a 28 proc. należało do kolejnych dwudziestu dostawców chmury. Czołową trójkę najmocniej goni Alibaba, wraz z czterema innymi dostawcami usług chmurowych z Chin.

W związku z faktem, że większość czołowych  dostawców usług chmurowych opublikowała już swoje najnowsze wyniki finansowe, Synergy szacuje, że w II kwartale tego roku przychód z usług infrastruktury chmrowej (w tym IaaS, PaaS i hostowanych usług chmury prywatnej) sięgnął 42 mld dolarów, a za ostatnie 12 miesięcy było to 152 mld dolarów.

Większość omawianego rynku stanowią publiczne usługi IaaS i PaaS, które w II kwartale urosły o 41 proc.

Firma badawcza podkreśla, że właśnie w chmurze publicznej jeszcze bardziej uwidacznia się dominacja głównych dostawców. Czołowa piątka kontroluje aż 80 proc. tego segmentu. Poza tym, rynek chmury cały czas notuje wysokie wzrosty we wszystkich regionach świata.

"Ten rynek to cały czas niekończące się pasmo sukcesów dla Amazona, Microsoftu, Google i niektórych innych dostawców usług w chmurze. Normalnie nie spodziewalibyśmy się takiego tempa wzrostu na tak ogromnym i szybko rozwijającym się rynku, ale po raz kolejny właśnie to pokazało nasze badanie. Trzeba powiedzieć, że na ten sukces ciężko zapracowano. Amazon, Microsoft i Google zazwyczaj inwestują łącznie ponad 25 mld dolarów (CAPEX) na kwartał, z czego większość przeznaczają na budowę i wyposażenie swojej floty ponad 340 hiperskalowalnych centrów danych. Istnieje wiele możliwości dla mniejszych, bardziej wyspecjalizowanych dostawców usług w chmurze, ale może być trudno odwrócić uwagę od imponujących liczb jakie generuje wielka trójka." - powiedział John Dinsdale, główny analityk w Synergy Research Group.

Dołącz do dyskusji: Firmy zwiększają nakłady na chmurę. Globalny rynek urósł do 42 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl