SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fitch: Ewentualny podział TP SA raczej nie wpłynie na jej rating

Funkcjonalny podział Telekomunikacji Polskiej (TP SA) nie powinien mieć wpływy na ratingi tej spółki, wynika z poniedziałkowego raportu agencji ratingowej Fitch Ratings.

Fitch: Ewentualny podział TP SA raczej nie wpłynie na jej rating

"Z finansowego punktu widzenia efektem podziału funkcjonalnego w Wielkiej Brytanii był koszt w wysokości 300 mln GBP poniesiony przez BT. TP SA szacuje ten koszt na ok. 600 mln zł. Na tej postawie szacujemy, że spółka ma wystarczający potencjał, żeby ponieść ten koszt bez konieczności zmiany jej ratingu. Tym bardziej, że z raportu regulatora rynku wynika, że zostanie on rozłożony na cztery lata" - czytamy w komunikacie Fitch Ratings.

Fitch podkreśla, że nie można uznać podziału za jedyną możliwą ścieżkę dla dynamicznego rozwoju konkurencji na żadnym rynku. Nawet w przypadku Wielkiej Brytanii (która była pionierem, jeśli chodzi o zastosowanie tego środka regulacyjnego) towarzyszyły mu znaczące zmiany taryf.

"Inne europejskie doświadczenia pokazują, że można stymulować mocny wzrost alternatywnych operatorów bez przymusowej separacji" - czytamy dalej. Jako przykłady takich rynków Fitch podaje Francję i Niemcy.

Autorzy raportów wskazują na stosunkowo wysoki poziom cen LLU w stosunku do innych taryf dostępowych. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w grudniu obniżył stawki LLU, ale Fitch uważa, że dalsza obniżka korzystnie wpłynęłaby na zwiększenie popularności LLU wśród operatorów alternatywnych (do czego dąży regulator), którzy dziś częściej wybierają dostęp oparty o oferty WLR i BSA.

W połowie grudnia UKE rozpoczął procedurę podziału TP SA, co jednak nie oznacza, że decyzja w tej sprawie ostatecznie zapadła.

Jak wyjaśniał UKE, celem wprowadzenia obowiązku separacji funkcjonalnej jest wydzielenie w TP SA jednostki hurtowej, niezależnej od TP SA i podlegającej niezależnemu nadzorowi, który ustali tej jednostce cele strategiczne nastawione na sprzedaż usług hurtowych. Dzięki temu działaniu część detaliczna TP będzie na takich samych warunkach jak operatorzy alternatywni korzystać z infrastruktury TP SA, co ma na celu likwidację poważnych problemów we współpracy międzyoperatorskiej.

  • Więcej informacji:
  • TP SA
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fitch: Ewentualny podział TP SA raczej nie wpłynie na jej rating

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl