SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Francja zawiesza podatek cyfrowy do końca 2020 roku. Jest porozumienie z USA

Francuski rząd zapowiedział wstrzymanie do końca 2020 roku pobierania podatku cyfrowego od największych firm technologicznych działających w tym kraju. To efekt porozumienia Francji z USA, które twardo protestowały przeciwko nowej daninie grożąc wojną celną.

Tak zwany podatek cyfrowy został przygotowany przez francuski rząd w 2019 r., w lipcu odpowiednia ustawę przegłosował tamtejszy parlament.

Regulacje zakładają, że nową daninę w wysokości 3 proc. zapłacą wszystkie firmy technologiczne, które mają roczne przychody przekraczające 750 mln euro, z czego 25 mln zostało wypracowanych z działalności na rynku francuskim.

Podatek dotknie kilkadziesiąt największych koncernów technologicznych, wśród nich znajdą się m.in. Google, Facebook oraz Amazon, choć na liście są także podmioty z Chin, Wielkiej Brytanii, Niemiec i z samej Francji. Rząd francuski liczy że z tytułu podatku do budżetu wpłynie ok. 400 mln euro.

Podatek zawieszony

Teraz cytowany przez Reutersa prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że nowy podatek cyfrowy nie będzie na razie obowiązywał. Egzekwowanie daniny zawieszono do końca 2020 r.

Czasowa rezygnacja z pobierania cyfrowego podatku to efekt rozmowy pomiędzy  Emmanuelem Macronem a prezydentem USA Donaldem Trumpem, która zakończyła się osiągnięciem kompromisu.

Wcześniej Stany Zjednoczone twardo protestowały przeciwko planom wprowadzenia nowej daniny, która w dużym stopniu uderzyłaby w amerykańskie firmy technologiczne.

Po zapowiedzi egzekwowania podatku cyfrowego od początku 2020 r. prezydent Trump zagroził Francji wojną celną, w wyniku której miałyby wzrosnąć cła na niektóre towary eksportowane z tego kraju do USA, takie jak szampan, galanteria skórzana czy żywność.

Czas na negocjacje

Źródła dyplomatyczne, na które powołuje się Reuters tłumaczą, że Francja i USA zostawiają sobie rok na dalsze negocjacje w sprawie ostatecznego kształtu nowych przepisów podatkowych dotyczących technologicznych gigantów. Zapowiedziano powołanie specjalnych zespołów które w imieniu obu stron będą prowadzić rozmowy.

Francja nie jest jedynym krajem planującym wprowadzenie u siebie podatku cyfrowego. Od 1 stycznia br. tego rodzaju przepisy zapowiedziano we Włoszech, własne rozwiązania w tym zakresie planują też organizacja OECD i Unia Europejska.

O podatku cyfrowym zaczęto w ub.r. mówić także w Polsce. Ministerstwo Finansów poinformowało w połowie ub.r., że w przygotowywaniach koncepcji podatku od niektórych usług cyfrowych punktem wyjścia jest projekt dyrektywy Komisji Europejskiej w tym zakresie. W projekcie zapisano stawkę 3 proc. nowej daniny.

Dołącz do dyskusji: Francja zawiesza podatek cyfrowy do końca 2020 roku. Jest porozumienie z USA

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MARCIN PAWŁOWSKI FRNCJAA
MARCIN PAWŁOWSKI FRANCJA
odpowiedź
User
MARCIN PAWŁOWSKI FRANCJA
MARCIN PAWŁOWSKI FRANCJA
odpowiedź