SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Francja zbiera podatek od cyfrowych gigantów. Dotyczy głównie firm amerykańskich

Francuskie ministerstwo finansów potwierdziło we wtorek, że w 2020 r. zostanie nałożony podatek na cyfrowych gigantów, tzw. podatek GAFA - od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple. Podatek dotyczy głównie firm amerykańskich, USA grożą nałożeniem ceł na francuskie produkty.

fot. Shutterstock.com Article

Pośród firm, które w ostatnich dniach otrzymały od francuskich władz skarbowych wezwanie do zapłaty podatku za 2020 r. jest m.in. Facebook i Amazon - poinformował "Financial Times" opierając się na informacjach od urzędników i źródłach w tych firmach.

Francuski parlament przyjął w lipcu 2019 r. 3 proc. podatek od obrotów międzynarodowych koncernów technologicznych z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln rocznie. Podatek znany jest jako podatek GAFA, od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple, ponieważ dotyczy głównie amerykańskich koncernów.

W 2019 r. podatek przyniósł francuskiemu fiskusowi 350 mln euro

W 2019 r. podatek przyniósł francuskiemu fiskusowi 350 mln euro. Władze USA uważają, że podatek dyskryminuje amerykańskie firmy i zagroziły wprowadzeniem 100 proc. ceł na niektóre francuskie produkty, takie jak sery, kosmetyki czy torebki, których eksport do USA jest wart 1,3 mld dolarów.

Od stycznia br. toczyły się negocjacje pod egidą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mające wypracować model globalnego podatku od międzynarodowych korporacji. Na ich czas Paryż zamroził nakładanie podatku GATA, a Waszyngton wstrzymał się z wprowadzeniem sankcji. Rozmowy zakończyły się w październiku niepowodzeniem.

"Zawiesiliśmy pobór podatku do czasu pomyślnego zakończenia negocjacji w ramach OECD. Negocjacje się nie powiodły, dlatego w grudniu zostanie pobrany podatek od cyfrowych gigantów" - mówił w październiku francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Podatek ma uszczelnić system fiskalny, ponieważ technologiczni giganci, a zwłaszcza GAFA, osiągają miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce nie płacąc podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków do krajów, gdzie podatki są niskie lub nie ma ich wcale. Według szacunków Unii Europejskiej wprowadzanie takiego podatku w całej Wspólnocie mogłoby przynieść państwom członkowskim wpływy w wysokości 5 mld euro rocznie.

"Giganci technologiczni są wielkimi wygranymi pandemii, ich obroty gwałtownie rosną, a nie płacili uczciwych podatków nawet przed pandemią" - powiedział jeden z francuskich urzędników "Financial Timesowi" uzasadniając konieczność zebrania podatku.

Gazeta dodaje, że żądanie zapłacenia podatku i prawdopodobne sankcje ze strony USA będą problemem dla nowej administracji przyszłego prezydenta Joe Bidena, który już zapowiedział dążenie do złagodzenia napięć handlowych i dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Europą. W Waszyngtonie istnieje ponadpartyjny kompromis sprzeciwiający się nakładaniu podatku cyfrowego przez pojedyncze państwa zamiast negocjowaniu porozumienia w ramach OECD - pisze brytyjski dziennik.

Rekordowy rok amerykańskich firm

W zakończonym 26 września 2020 r. IV kwartale roku finansowego 2020, Apple zanotowało przychód w wysokości 64,7 miliarda dolarów. To o 1 proc. więcej niż rok wcześniej (64,04 mld USD). Zysk netto zmalał w ujęciu rocznym z 13,69 mld dolarów do 12,67 mld dolarów.

Czytaj także: Facebook i Google przedłużają blokady reklam politycznych 

Przychód Facebooka sięgnął w III kwartale 2020 roku 21,47 mld dolarów. To o 22 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2019 (17,65 mld dolarów). Przychód z reklam firmy wyniósł 21,22 mld dolarów, co oznacza wzrost także o 22 proc. w ujęciu rocznym. Facebook zanotował w III kwartale bieżącego roku zysk netto w wysokości 7,85 mld dolarów, w porównaniu do 6,09 mld dolarów zysku w III kwartale roku 2019 (+29 proc.).

Czytaj także: Windows ma 35 lat. Z najnowszej wersji korzysta ponad miliard użytkowników na świecie

Zysk netto Alphabet wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019.proc.). W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

W III kwartale 2020 roku Twitter zanotował wyraźny wzrost przychodu, wyższy od spodziewanego przez analityków. Wzrosła też liczba użytkowników, ale nie tak jak oczekiwał rynek.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Francja zbiera podatek od cyfrowych gigantów. Dotyczy głównie firm amerykańskich

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Taliente
Zlikwidowałbym francuską wersję językową. Zablokował dostęp z francuskich ip.
2 3
odpowiedź
User
M
Zlikwidowałbym francuską wersję językową. Zablokował dostęp z francuskich ip.


Przeczytałeś artykuł? Poczytaj też jak te koncerny unikają podatków u nas (Facebook: spółka Irlandia -> później raje podatkowe), jednocześnie mając na kontach miliardy (Apple otwarcie się tym chwali, ile zgromadził na kontach - nie w akcjach). Do tego status monopolisty.
7 92
odpowiedź
User
Taliente
Zlikwidowałbym francuską wersję językową. Zablokował dostęp z francuskich ip.


Poczytaj też jak te koncerny unikają podatków u nas (Facebook: spółka Irlandia.


Robią to, na co pozwala prawo.
Unia popełniła błąd i zostawiła podatki w rękach krajów członkowskich. Prostą konsekwencją tego firmy zarabiają w kraju A, a podatki płacą w kraju B. który oferuje lepsze warunki.

Nakładanie nowych podatków to najprostsza droga do ograniczania dostępu do usług i powrotu prywatnego importu.
146 4
odpowiedź