SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Freelancerzy w USA dostają 200 dolarów za artykuł, na pieniądze czekają 4 tygodnie

Dziennikarze - freelancerzy pracujący na rynku w USA za jeden artykuł otrzymują średnio 200 dolarów - wynika z danych serwisu Who Pays Writers? Autorzy publikujący w drukowanych wydaniach mają szansę na zarobki wyższe o 50 procent, zaś na honoraria trzeba w USA czekać średnio 4 tygodnie.

Article

Serwis Who Pays Writers? działa w Stanach Zjednoczonych od 2012 r. i zbiera informacje od freelancerów pracujących w amerykańskich mediach. Analizy tych danych podjął się dziennikarz Kevin McElwee publikując wyniki w serwisie Columbia Journalism Review.

Z zestawionych informacji wynika, że freelancerzy w USA otrzymują za jeden artykuł średnio 200 dol. przy stawce 20 centów za słowo. W ciągu kilku ostatnich lat średnie wynagrodzenie za materiał wzrosło o ok. 50 dol., a na przestrzeni lat 2012 – 2018 stawka za słowo zwiększyła się o 5 centów.

Jak wylicza Kevin McElwee przy wymienionej wysokości honorariów przeciętny freelancer, aby osiągnąć obowiązującą w USA płacę minimalną musi napisać miesięcznie przynajmniej 6 artykułów.

Z danych wynika, że najlepiej płatne są artykuły trafiające na czołówki czasopism lub serwisów internetowych, wysokie stawki są również płacone za newsy, zaś na mniejsze kwoty mogą liczyć autorzy komentarzy, felietonów i artykułów publicystycznych. Twórcy publikujący swoje teksty w drukowanych tytułach otrzymują też średnio o 50 proc. wyższe honoraria niż ich koledzy piszący w internecie.

Wolni strzelcy zarabiający jako dziennikarze w USA na pieniądze od wydawcy muszą czekać średnio 4 tygodnie, choć w niektórych wypadkach zdarzało się wydłużenie tego terminu do 3 miesięcy. Jedna czwarta freelancerów napotkała także mniejsze lub większe problemy w wyegzekwowaniu od wydawcy należnych pieniędzy.

Na podstawie opinii freelancerów zebranych przez Who Pays Writers? powstała lista 10 tytułów, z którymi wolnym strzelcom pracuje się najlepiej. Na szczycie znalazł się „The Economist”, który wyprzedził Columbia Journalism Review i The Walrus.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Freelancerzy w USA dostają 200 dolarów za artykuł, na pieniądze czekają 4 tygodnie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Habanera
A jak to się ma do Polski? Czy są jakieś dane? Gdzie można do nich dotrzeć?Ciekawa informacja, ale brak w niej porównania z naszymi realiami, czyli przeciętnymi stawkami dla wolnych strzelców.
6 4
odpowiedź
User
Luz
Wyjdzie ze u nas dostają tyle samo. No i mamy Amerykę
4 4
odpowiedź
User
frilanser
no ale u nich biją murzynów... a tak powaznie nie jest podana objętosc tekstu także ciężko to szerzej komentować
4 14
odpowiedź
User
Tak bywa
U nas od 150 zl. I czeka się podobnie
4 4
odpowiedź
User
Arturro
nie jest podana objętosc tekstu także ciężko to szerzej komentować


Albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
Podano, że stawka za słowo to 20 centów, a piszący do internetu dostają mniej o średnio 50%.
35 4
odpowiedź