SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Freelancerzy zarabiają słabo, pracują głównie dla mikrofirm

Freelancerzy pracują w Polsce najczęściej jako specjaliści ds. social media, copywriterzy i graficy. Niemal połowa zarabia miesięcznie do tysiąca złotych. Zleceniodawcami wolnych strzelców w większości są małe firmy - pokazuje badanie Useme.

fot. Flickr.comArticle

Platforma łącząca freelancerów ze zleceniodawcami - Useme.eu - przebadała w 2019 roku wolnych strzelców, ich zarobki, specjalizacje czy staż pracy. Analizie poddano ponad 1,4 tys. osób pracujących projektowo, bez etatu u jednego pracodawcy.

W Polsce jest ponad 220 tysięcy osób, które świadczą przez internet usługi dla biznesu. 115 tysięcy z nich utrzymuje się wyłącznie w  ten sposób. Statystycznie, najczęściej zajmuje się tworzeniem treści pisanych (30 proc.), grafik (24 proc.), stron internetowych i oprogramowania (łącznie 22 proc. badanych osób). Rzadziej to tłumacze tekstów, fotografowie, artyści tworzący rękodzieła.

- Największy przyrost freelancerów następuje w branży programistycznej i szeroko pojętych usługach IT, w tym tworzeniu stron internetowych i aplikacji mobilnych. -  mówi Przemysław Głośny  z Useme.eu. - Tu jednak następuje też największy odpływ wolnych strzelców, którzy są kuszeni bardzo dobrymi zarobkami na stałych posadach w firmach - coraz częściej na zdalnych stanowiskach pracy, jako mobilni specjaliści - dodaje ekspert.

Rozrzut w zarobkach wolnych strzelców

W najliczniej reprezentowanej grupie freelancerów (copwriterzy, specjaliści social media, graficy), w ponad 40 proc. przypadków miesięczne zarobki wynoszą maksymalnie tysiąc złotych. Programiści i specjaliści IT to z kolei najlepiej opłacani freelancerzy - 29 proc. osób w tej grupie miesięcznie zarabia powyżej 5 tysięcy złotych.

- Liczba osób zarabiających powyżej 5 tys. zł na rękę urosła w 2019 r. w stosunku do roku ubiegłego o 5,3 proc., uzyskując wynik na poziomie 8,53 proc.. Wśród nich jest wielu wolnych strzelców, których zarobki przekraczają 15 tys. zł netto miesięcznie. - mówi Przemysław Głośny, prezes zarządu platformy Useme.eu.

Co miesiąc między 3 a 5 tys. zł na rękę otrzymuje wynagrodzenie blisko 13 proc. respondentów, a 14,1 proc. zarabia między 2 a 3 tys. zł. Dorabiając do etatu 21,9 proc. wolnych strzelców otrzymuje od 1 do 2 tys. zł, a 42,2 proc. do 1 tys. zł.

Większość wolnych strzelców bazuje przede wszystkich na trzech podstawowych metodach pozyskania klientów. Najwięcej (60,7 proc.) współpracuje ze stałymi klientami, 58,3 proc. respondentów korzysta z poleceń i rekomendacji, a blisko połowa (48,6 proc.) korzysta także z portali ogłoszeniowych takich jak Useme.eu.

Na freelance pracuje się więcej niż na etacie?

Co trzeci badany freelancer (36 proc.) podejmuje się realizacji od 1 do 3 zleceń w miesiącu, 22,3 proc. od trzech do pięciu, a 13,6 proc. od pięciu do dziesięciu. Co siódmy respondent (13,6 proc.) podejmuje się powyżej 10 zleceń miesięcznie. Najczęściej wolni strzelcy realizują zlecenia na rzecz mikrofirm oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Typowy polski freelancer, to osoba która wiele godzin poświecą na pracę, a relatywnie mało odpoczywa. Ponad połowa badanych (58,15 proc.) bierze w ciągu roku urlop, który trwa krócej niż tydzień (34,29 proc.), odpoczywa tylko w weekendy lub deklaruje, że nie bierze urlopu w ogóle (23,86 proc.). Nieco ponad 40 proc. respondentów dysponuje 2 tygodniowym lub dłuższym wypoczynkiem. Oznacza to, że liczba freelancerów, którzy mogą sobie pozwolić na dłuższym urlop zwiększyła się w ciągu ostatniego roku o blisko 2 proc..

60,7 proc. wolnych strzelców współpracuje ze stałymi klientami. 58,3 proc. respondentów korzysta z poleceń i rekomendacji, a blisko połowa (48,6 proc.) korzysta z przeznaczonych do tego portali ogłoszeniowych.

Freelancerzy w Polsce korzystają przede wszystkim z czterech metod rozliczania się z klientami, z czego dwie pierwsze są tymi głównymi. Blisko co drugi z badanych wykorzystuje do tego celu platformę Useme.eu, a 46,2 proc. pracuje na umowę o dzieło. Co czwarty wystawia fakturę VAT, a 17,7 proc. pracuje na umowę zlecenie.

Wolni strzelcy i staż pracy

3/4 respondentów to osoby pracujące jako wolni strzelcy krócej niż 5 lat. Jedynie co szósty (15,01 proc.) zajmuje się tym fachem przez okres 5-10 lat. Blisko co dziesiąty (9,05 proc.) badany pracuje dłużej niż 10 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że w porównaniu z rokiem 2018, zmniejszyła się o blisko 4 proc. liczba nowych freelancerów, tj. osób, które pracują tak krócej niż rok.

Wzrosła natomiast liczba wolnych strzelców, którzy pracują dłużej niż 1-2 lat o ponad 2 proc. i 3-5 lat o ponad 3 proc..

W badaniu wzięło udział 1242 freelancerów. Zostało przeprowadzone w okresie styczeń-marzec 2019 roku metodą CAWI. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia (51,5 proc.), pochodzące z dużych (38,0 proc.) i średnich miast (21,7 proc.). W bieżącym roku odpowiedzi udzieliło niemal tyle samo kobiet co mężczyzn (50,4 proc. do 49,6 proc.).

Dołącz do dyskusji: Freelancerzy zarabiają słabo, pracują głównie dla mikrofirm

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kika
Brakuje informacji, ile godzin poświęcają miesięcznie na zlecenia. Liczba zleceń dużo nie mówi, można wziąć 10 mikro zleceń, jedno duże, dwa średnie etc.
Odnośnie urlopu - nie wiadomo jak interpretować wyniki/ jak zostało zadane pytanie. Oficjalnego mogą nie mieć albo nie nazywają go urlopem, ale mogą być w długiej podróży / biorą 2 zlecenia na miesiąc i 2 tyg odpoczywają.
odpowiedź
User
emil
Nie no, po co płacić za teksty, zdjęcia czy strony komuś, młodzi są jeszcze zarobią kiedyś, teraz taka praca na rzecz jakiejś komercyjnej firmy, to dla nich taka jakby reklama 🤣🤣 a później stare dziadki z działu marketingu i zarząd się dziwią, że nikt firmy nie zna albo że ktoś się śmieje z nich w Internecie
odpowiedź