SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

FremantleMedia Polska ze spadkiem wpływów o 3,6 proc. i zysku netto o 2,7 mln zł. Tłumaczy to zmianami w TVN i TVP

W ub.r. produkująca seriale i programy telewizyjne firma FremantleMedia Polska zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 3,6 proc. do 40,95 mln zł, a jej wynik netto spadł z 2,71 mln zł zysku do 22,1 tys. zł straty. - Zmiana właściciela w TVN, a w konsekwencji inne podejście do repertuaru stacji, częste zmiany w TVP wpłynęły na nasz wynik sprzedaży, a co za tym idzie na wynik finansowy - przyznaje zarząd spółki.

Jury "Mam Talent 11" - jesień 2018 (fot. TVN/Mirosław Sosnowski)Article

Przychody FremantleMedia Polska z usług produkcji wyniosły w ub.r. 36,19 mln zł, co wobec 37,57 mln zł rok wcześniej oznacza spadek o 3,7 proc. W sprawozdaniu z działalności wyliczyła, że zrealizowała dla TVN kolejną serię „Mam talent” (dodatkowo z krótkimi materiałami zza kulis dostępnymi na Player.pl) i telenoweli „Na Wspólnej”, dla Telewizji Polskiej - piąty sezon „Rolnik szuka żony”, a dla Polsatu - „Take Me Out - Umów się ze mną” emitowany wiosną ub.r. („Zdobył swoją  widownię i mamy nadzieję na produkcję kolejnych serii” - zaznaczyła FremantleMedia).

Z kolei wpływy firmy ze sprzedaży licencji zmalały z 4,13 do 4,04 mln zł, a ze sprzedaży praw autorskich - z 760,4 do 718,4 tys. zł.

Spółka należy do brytyjskiego koncernu FremantleMedia Group Limited. Przy czym prawie wszystkie przychody osiąga w Polsce, wpływy z Wielkiej Brytanii w ub.r. wyniosły 43,9 tys. zł, a rok wcześniej - 23,9 tys. zł.

Koszty w górę, władze firmy niezadowolone z jej wyników

W skali roku koszty operacyjne FremantleMedia Polska zwiększyły się z 39,32 do 41,02 mln zł, czyli o 4,3 proc. Ich zdecydowaną większość stanowią wydatki na usługi obce, które poszły w górę o 12 proc. do 27,4 mln zł.

Za to nakłady na wynagrodzenia zmalały o 4,4 proc. do 9,95 mln zł. Na koniec ub.r. w firmie pracowało na etacie sześć osób, o jedna więcej niż rok wcześniej.

Koszty zużycia materiałów i energii spadły z 2,18 do 1,55 mln zł, amortyzacji - z 830,5 do 741,4 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe - z 1,19 do 1,11 mln zł.

Przy wzroście kosztów i spadku przychodów mocno pogorszyła się rentowność firmy, spadając poniżej zera. Wynik sprzedażowy zmalał z 3,15 mln zł zysku do 67,6 tys. zł straty, wynik operacyjny - z 3,19 mln zł zysku do 68,3 tys. zł straty, a wynik netto - z 2,71 mln zł zysku do 22,1 tys. zł straty.

Dodatni pozostał jedynie wynik brutto, przy czym też mocno się skurczył - z 3,34 mln zł do 41,3 tys. zł.

- Wyniki finansowe spółki FremantleMedia Polska za rok 2018 nie są satysfakcjonujące - przyznał zarząd firmy w sprawozdaniu z jej działalności. - Zmian właściciela w TVN, a w konsekwencji inne podejście do  repertuaru stacji, częste zmiany w TVP wpłynęły na nasz wynik sprzedaży a co za tym idzie na wynik finansowy - tłumaczył.

FremantleMedia liczy na reaktywację „Brzyduli”

W planach na br. kierownictwo firmy wyliczyło realizację kolejnych serii „Mam talent” i „Na Wspólnej” dla TVN oraz „Rolnik szuka żony” dla TVP. Natomiast dla TVN Style spółka nakręciła program „Kto tu mieszka?”. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kto-tu-mieszka-nowy-program-tvn-style-trwaja-castingi - Mamy nadzieję, że program ten zdobędzie szerszą widownię i druga seria tego programu znajdzie się w jesiennej ramówce stacji - zaznaczył zarząd FremantleMedia Polska.

Władze spółki liczą też na produkcję kolejnego sezonu „Take Me Out - Umów się ze mną” dla Polsatu oraz telenoweli „Brzydula” dla TVN (o jej możliwej kontynuacji mówiło się pod koniec ub.r.).

- Działając w branży medialnej w Polsce, bardzo trudno jest przewidzieć sytuację finansową na kolejne lata i wszelkie prognozy mogą okazać się błędne, sytuacja taka jest spowodowana tym, iż na rynku telewizyjnym w Polsce, znajdują się trzy wiodące stacje telewizyjne - zaznaczono w sprawozdaniu.

FremantleMedia Polska nie ma żadnych zobowiązań z tytułu pożyczek, kredytów ani obligacji. W ciągu roku wartość aktywów trwałych firmy zmalała z 3,18 do 2,42 mln zł, a aktywów obrotowych - z 22,98 do 18,73 mln zł. Do tego drugiego spadku przyczyniło się głównie zmniejszenie krótkoterminowych aktywów finansowych z 16,78 do 12,77 mln zł, podczas gdy należności krótkoterminowe zwiększyły się z 1,84 do 4,82 mln zł.

Kapitał zapasowy spółki tak jak rok wcześniej wynosi 18,11 mln zł, natomiast kapitały własne zmalały z 20,87 do 18,14 mln zł.

Ile zarobili w ub.r. inni producenci telewizyjni?

W ostatnich tygodniach swoje sprawozdania finansowe za ub.r. opublikowało kilku innych producentów seriali i programów telewizyjnych, którzy nie są notowani na giełdzie, więc nie raportują wyników co kwartał.

Maxfilm, producent serialu „M jak miłość”, w ub.r. zanotowała wzrost przychodów o 4 proc. do 34,15 mln zł oraz 1,78 mln zł zysku netto (wobec 3,26 mln zł zysku rok wcześniej). Firma w ub.r. wyprodukowała też film „Miszmasz, czyli kogel mogel 3”, co spowodowało wzrost kosztów operacyjnych o 15,5 proc.

Akson Studio w ub.r. zanotowało wzrost wpływów sprzedażowych o 0,4 proc. do 58,51 mln zł i 68,7 tys. zł zysku netto (wobec 1,89 mln zł rok wcześniej). Firma wyprodukowała kilka seriali dla Telewizji Polskiej oraz trzy filmy fabularne. Jej siostrzana spółka Akson Dystrybucja miała 4,2 mln zł wpływów sprzedażowych i 27,4 tys. zł zysku.

Z kolei Endemol Shine Polska, produkujący głównie programy i seriale telewizyjne, osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 36,9 proc. do 70,83 mln zł oraz 645 tys. zł zysku netto (wobec 858,3 tys. zł rok wcześniej). W pierwszej połowie br. firma wykonała już 83 proc. planu sprzedażowego na cały br., realizując m.in. nową edycję „Big Brothera”.

Rochstar miał w ub.r. 52,13 mln zł przychodów sprzedażowych (57 proc. więcej niż rok wcześniej) oraz 3,78 mln zł zysku netto (wobec 2,32 mln zł w 2017 roku). Oprócz programów telewizyjnych i internetowych firma zrealizowała w ub.r. przedstawienie „100 lat niepodległości” dla NBP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: FremantleMedia Polska ze spadkiem wpływów o 3,6 proc. i zysku netto o 2,7 mln zł. Tłumaczy to zmianami w TVN i TVP

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Zapomnieliście, że spółka od września działa pod uproszczoną nazwą handlową Fremantle
odpowiedź
User
Na rozłącznej
Spośród producentów Fremantle chyba najmniej płaci scenarzystom. Zresztą ich flagowa produkcja - "Na Wspólnej" - miała w historii polskich seriali najwięcej osób piszących.
odpowiedź
User
Paweł
Kolejna firma z kreatywną księgowością. Wykazuje straty czyli podatków nie płaci.
odpowiedź