SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Frost & Sullivan: Europa Środkowo-Wschodnia liderem FTTH/B - Polska w tyle

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) plasują się na czele europejskich rankingów, jeśli chodzi o wzrost liczby abonentów internetu w oparciu o łącza światłowodowe doprowadzane do budynku (ang. Fibre to the Home/Business – FTTH/B). Wśród tych państw nie ma jednak Polski.

Technologia FTTH/B najszybciej rozwija się tam, gdzie dostęp do lokalnej sieci abonenckiej operatorów zasiedziałych (ang. local loop unbundling – LLU) nie został umożliwiony lub nie zdobył popularności ze względu na wysokie ceny. Według firmy doradczej Frost & Sullivan, inwestycje w technologię FTTH/B będą jednym z najważniejszych elementów przewagi konkurencyjnej dostawców internetu stacjonarnego w walce z szybko rozwijającym się internetem mobilnym.

"Liderem w zakresie wprowadzenia FTTH/B w regionie CEE jest Litwa, gdzie penetracja wśród gospodarstw domowych wynosi ponad 20 proc. Duże rozpowszechnienie technologii światłowodowej w krajach bałtyckich jest w znacznym stopniu wynikiem silnej pozycji operatorów skandynawskich w tym regionie" - stwierdziła Edyta Kosowska, analityczka z warszawskiego oddziału Frost & Sullivan. Najnowsze rozwiązania wdrożone w Skandynawii są w stosunkowo krótkim czasie wprowadzane również na Litwie, Łotwie i w Estonii. Co więcej, wszystkie nowe sieci budowane na Litwie są oparte na światłowodach, a kable miedziane są tam uznawane za technologię przestarzałą i wyeksploatowaną.

Ponad milion odbiorców światłowodowego internetu - najwięcej w całej Europie - ma Rosja, pomimo że poziom penetracji technologii FTTH/B w kraju pozostaje dość niski. W związku z tym, że możliwości uzyskania dostępu do infrastruktury operatora zasiedziałego były ograniczone, FTTB stało się rozwiązaniem przyjętym przez wielu największych rosyjskich operatorów, takich jak VimpelCom, Comstar, ER-Telecom i TTK. Wszystkie te firmy, jak również kilka przedsiębiorstw zależnych od zasiedziałego operatora, planują inwestycje w rozwój sieci światłowodowej. Z uwagi na dużą populację i niewielką ogólną penetrację sieci szerokopasmowych, Rosja pozostaje jednym z najbardziej obiecujących rynków dla rozwoju technologii światłowodowych w Europie.

W innych krajach regionu, takich jak Bułgaria i Rumunia, większość abonentów FTTH/B obsługiwana jest przez niewielkich operatorów. Około 40-50 proc. łączy internetowych pochodzi od dostawców LAN/MAN, z których wielu wykorzystuje technologię FTTB. W konsekwencji, wiele linii w Bułgarii i Rumunii oferuje prędkości ponad 10 Mbps. Do najważniejszych firm zapewniających internet szerokopasmowy za pomocą technologii FTTH/B w Bułgarii należą Vestitel, SpectrumNet i Netone. W Rumunii ważnym dostawcą jest firma RCS&RDS, rozwijająca również sieci światłowodowe na Węgrzech.

"Wart uwagi jest fakt, że ważne rynki internetu szerokopasmowego w regionie, takie jak Polska i Węgry, nie znalazły się w człówce rankingu krajów wykorzystujących FTTH/B. Jedną z przyczyn może być stosunkowo większa popularność modeli umożliwiających operatorom alternatywnym uzyskanie dostępu do infrastruktury zasiedziałych operatorów telekomunikacyjnych, jak np. dostęp do lokalnej sieci abonenckiej (LLU) lub bitstream access (BSA). Wynajmowanie infrastruktury 'ostatniej mili' od zasiedziałego operatora w perspektywie krótko- czy średnioterminowej jest bardziej uzasadnione ekonomicznie niż inwestycja w technologie światłowodowe" - powiedziała Kosowska.

Według Frost & Sulliban, nie należy spodziewać się, aby w ciągu najbliższych kilku lat technologia światłowodowa zdominowała tradycyjną DSL. Jednakże zapotrzebowanie na FTTH/B będzie wciąż rosło, przede wszystkim w Rosji i krajach bałtyckich. Znaczącego wzrostu można się także spodziewać w Czechach oraz w Bułgarii i Rumunii, gdzie ogólny stopień penetracji internetu szerokopasmowego wciąż pozostaje niski.

"W krajach takich jak Polska i Węgry, z silną obecnością modelu BSA, nie należy się spodziewać rozpowszechnienia technologii FTTH/B przed rokiem 2012. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem w przypadku operatorów alternatywnych jest kontynuacja wykorzystywania infrastruktury 'ostatniej mili' zasiedziałych operatorów. Można jednak spodziewać się rosnących inwestycji w sieci światłowodowe w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na szybki internet i zaawansowane usługi multimedialne. Pomocne okażą się także fundusze unijne na rozwój nowych technologii" - podsumowała Kosowska.

Dołącz do dyskusji: Frost & Sullivan: Europa Środkowo-Wschodnia liderem FTTH/B - Polska w tyle

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl