SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Audi przekształca plastikowe odpady w tereny rekreacyjne

Fundacja Audi ds. ochrony środowiska wraz z partnerem projektowym Recycled Island Foundation otworzyła "pływający park" w porcie Rijnhaven w Rotterdamie.

By stworzyć taki park, partner projektu za pomocą specjalnie zaprojektowanych basenów gromadzących przefiltrował wody rzeki Nowa Moza i oddzielił z nich plastikowe odpady. Następnie odpady te zostały posortowane i przekształcone w pływające, plastikowe wyspy, które służą teraz jako tereny rekreacyjne.

Gromadzące baseny tworzone na rzekach i w portach mają przede wszystkim za zadanie zapobiegać przedostawaniu się plastikowych odpadów do morza. Ponad 98 proc. śmieci pływa nie głębiej niż metr pod powierzchnią wody, a większość nie głębiej niż pół metra. Stąd możliwe jest gromadzenie takich odpadów w sieciach, a specjalny kształt basenów zapobiega ich wymywaniu z wewnątrz przez silne fale. Pozyskane w ten sposób materiały są następnie wykorzystywane przez partnerów projektu, którzy przy pomocy różnych technik – tłoczenia, spawania i druku 3D – produkują z nich sześciokątne, plastikowe wysepki. Ich zadaniem jest poprawa równowagi życia lokalnych mieszkańców oraz ryb i innych stworzeń wodnych żyjących w rzece.

Pierwszy pływający park zrobiony z przetworzonych, plastikowych śmieci został otwarty w porcie Rotterdam. Powierzchnia parku złożonego z plastikowych wysepek to 140 m2. Partnerzy projektu połączyli ze sobą poszczególne wysepki, z których każda ma powierzchnię 5 m2 i zagospodarowali je sadząc rośliny. Wśród roślinności dominuje mech, ale są też kilkumetrowe drzewa. Większość wysepek ma otwartą strukturę, tak by rośliny mogły się swobodnie ukorzenić. W ten sposób, tuż pod powierzchnią wody powstała gruba plątanina korzeni. Warstwa ta to przestrzeń dla rozkwitu alg, glonów i innych roślin wodnych. To również źródło pożywienia dla wodnych zwierząt. Wysepki są ruchome. Mogą być wykorzystywane jako miejsce odpoczynku, ale również np. jako scena lub widownia koncertów plenerowych organizowanych w porcie.

Planuje się, że projekt "pływających wysp" zostanie uruchomiony również w innych lokalizacjach. W tym roku baseny gromadzące odpady zostaną zainstalowane na kanale Charleroi w Brukseli oraz na indonezyjskiej wyspie Ambon.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Audi przekształca plastikowe odpady w tereny rekreacyjne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl