SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja „Gazety Polskiej” z 6 mln zł na serwis o Puszczy Białowieskiej. „Za krytyką stoją zagraniczne koncerny i pieniądze Sorosa”

Fundacja Media Niezależne, założona i prowadzona przez czołowych dziennikarzy i menedżerów „Gazety Polskiej" i „Gazety Polskiej Codziennie”, jest bliska pozyskania od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 6 mln zł na tworzenie serwisu Puszcza.tv promującego naturalne środowisko na przykładzie Puszczy Białowieskiej. W krytycznym tonie informują o tym OKO.press i „Newsweek Polska”. - Ataki podmiotów, które wypadły słabiej, są po prostu nieuczciwą konkurencją i próbą nielegalnego wywierania nacisku na komisję konkursową - komentuje Tomasz Sakiewicz.

W konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej różne podmioty starają się o dofinansowanie ze środków unijnych projektów edukacyjnych skierowanych do „grup zawodowych mających największy wpływ na przyrodę”. Fundacja Media Niezależne zgłosiła koncepcję uruchomienia i prowadzenia serwisu Puszcza.tv, którego celem ma być „propagowanie wiedzy na temat bioróżnorodności, ochrony, idei zrównoważonego rozwoju, instytucji Natura 2000 na przykładzie terenów Puszczy Białowieskiej”. Całkowity koszt projektu to 7,16 mln zł, z czego dofinansowanie unijne na wynieść 6 mln zł.

Do konkursu zgłoszono 17 projektów, z których do kolejnego etapu zakwalifikowano dziewięć, m.in. ten nadesłany przez Fundację Media Niezależne. Otrzymał 93 pkt, osiągając trzeci najlepszy wynik. Według regulaminu spośród organizacji pozarządowych o dofinansowanie mogły starać się te, których statutowym celem jest ochrona środowiska. Zgłoszenia projektów przyjmowano od 29 stycznia do 23 maja br.

Jako pierwszy o tej sprawie napisał w sobotę popołudniu serwis OKO.press, zauważając, że w pozostałych 16 zgłoszeniach wnioskodawcy ubiegają się łącznie o 12,3 mln zł, natomiast środki do rozdysponowania w ramach konkursu wynoszą 12,9 mln zł.

Fundacja Media Niezależne działa od 2008 roku, została założona przez Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz Sławomira Sawickiego, prawnika współpracującego z wydawcami obu pism. Prezesem fundacji jest Joanna Jenerowicz (sekretarka Tomasza Sakiewicza), wiceprezesem Marek Kordas (związany przed laty z PiS), a w radzie oprócz Sakiewicza są Katarzyna Gójska-Hejke (czołowa publicystka „GP”, „GPC” i TV Republika) i Grzegorz Tomaszewski (prezes spółki Forum wydającej „GPC”).

Jak ustalił OKO.press, Fundacja Media Niezależne do tej pory wspierała wydawców „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie” i Niezależna.pl, m.in. pokrywała koszty niektórych projektów oraz organizowała zbiórki na procesy sądowe ich czołowych publicystów. W 2012 roku do jej celów statutowych dodano „wspieranie działań nakierowanych na podtrzymywanie dziedzictwa kulturowego różnych regionów Polski oraz ziem należących w przeszłości do Państwa Polskiego, a także dziedzictwa przyrodniczego”, natomiast w maju br. dodano fragment: „dziedzictwa przyrodniczego, rozumianego jako ochrona środowiska, bioróżnorodności oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, w tym wspieranie badań naukowych obu tych obszarów”.

Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od grudnia ub.r. jest Kazimierz Kujda, który poprzednio pełnił tę funkcję w latach 2000-2002 i 2006-2008, natomiast w latach 2008-2015 kierował spółką Srebrna związaną z PiS-em, był też w zarządzie firmy Słowo Niezależne wydającej portal Niezależna.pl. Według OKO.press Kujda pod koniec kwietnia br. spotkał się z Grzegorzem Tomaszewskim, a wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski - z Katarzyną Gójską-Hejke.

Temat zostanie też opisany w najbliższym numerze tygodnika „Newsweek Polska”.

O prawdopodobnym uzyskaniu dofinansowania na serwis Puszcza.tv w sobotę wieczorem poinformowała Niezależna.pl, określając to jako sukces Fundacji Media Niezależne. - Nowe, niezwykle nowoczesne medium będzie prawdziwą gratką dla miłośników przyrody oraz osób zainteresowanych polską tradycją jej ochrony. Fundacja Niezależne Media od lat wspiera i współtworzy projekty medialne, jej zespół ma w tym zakresie unikatowe doświadczenie. Do prac nad powołaniem multimedialnego portalu przyrodniczego zaproszono osoby z bogatym dorobkiem naukowym, filmowym i fotograficznym. W gronie ekspertów są wykładowcy akademiccy, również z uczelni spoza Polski. W ramach projektu będą prowadzone ogólnopolskie akcje edukacyjne adresowane m.in. do uczniów, studentów wydziałów leśnych, nauczycieli oraz osób chcących podjąć działania obywatelskie na rzecz racjonalnej ochrony przyrody - zapowiedziano.

Niezależna.pl przedstawiła też przyczyny, które według serwisu stoją za krytycznym opisaniem udziału Fundacji Media Niezależne w tym konkursie. - Powołanie do życia nowego medium jest również szansą na wprowadzenie do debaty o ochronie polskiego dziedzictwa naturalnego głosu spoza tzw. środowisk ekologicznych związanych z organizacjami lewicowymi, finansowanymi - o czym niejednokrotnie pisała prasa - m. in. przez firmy rosyjskie - czytamy w tekście. - Prawdopodobnie ten aspekt spowodował, iż media sympatyzujące z tymi organizacjami w trakcie trwania konkursu zaatakowały NFOŚiGW i komisję oceniającą projekty za dopuszczenie FNM do ubiegania się o dofinansowanie. Za tą brutalną próbą zastraszenia jurorów i tym samym wpłynięcia na ostateczne rozstrzygnięcie konkursu stoją tytuły należące do zagranicznych koncernów oraz współfinansowane z pieniędzy Sorosa - dodano w tekście Niezależna.pl.

Zapytany przez nas Tomasz Sakiewicz zwrócił uwagę, że konkurs na dofinansowanie nie został jeszcze rozstrzygnięty. - Ataki podmiotów, które wypadły słabiej, są po prostu nieuczciwą konkurencją i próbą nielegalnego wywierania nacisku na komisję konkursową - stwierdził. - Wszystkie informacje, które możemy podać na tym etapie, znajdują się na Niezależna.pl - zaznaczył.

Dołącz do dyskusji: Fundacja „Gazety Polskiej” z 6 mln zł na serwis o Puszczy Białowieskiej. „Za krytyką stoją zagraniczne koncerny i pieniądze Sorosa”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
potter
Accio Soros! +100 fejmu dla Sakewicza. I Srebrnej. z super niezależnym właścicielem ;)
odpowiedź
User
krytyk
No tak, Pan Kujda kierował Srebrną, ale teraz jak jest już prezesem NFOŚiGW, no to dlaczego nie wykorzystać mediów Srebrnej? Sprytne. Ale Sakiewicz będzie się próbował wytknąć Sorosem i zagranicznym kapitałem.

Tak, PiS robi to 1000 razy mocniej niż Platforma.
odpowiedź
User
budzik
PiS dawno już prześcignął wszystkie poprzednie ekipy rządzące w klientylizacji państwa. Ludzie przyboczni temu środowisko i wspierający je od bardzo dawna, kiedyś po kryjomu, teraz już nawet bez żadnego zahamowania wykorzystują swoją pozycję do zwiększania wpływów, budowania biznesów i zbijania kapitału. Problem jest taki, że większość osób która głosowała na tę partię wcale nie czuje, że jest to złe, wręcz przeciwnie, wg nich wreszcie Polska odzyskała niepodległość i jest suwerenna. Pytanie tylko, kto będzie chciał żyć w takiej Polsce, gdzie sieć oligarchów i wpływów politycznych i medialnych jest złożona wyłącznie z przybocznych ludzi tej partii, bez cienia żadnego niuansu i zachowania niezależności politycznej? Coś takiego mieliśmy za czasów PRL, od którego PiS tak się odżegnuje.
odpowiedź