SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Lux Veritatis dostała 6 mln zł od ministerstw i kancelarii premiera

Osiem ministerstw i kancelaria premiera zawarły w ciągu ostatnich sześciu lat umowy z Fundacją Lux Veritatis, nadawcą Telewizji Trwam, na 5,9 mln zł - wynika z cyklu odpowiedzi na interpelacje, które do wszystkich ministerstw wysłała Halina Gill-Piątek, posłanka Polski 2050.

Posłanka sformułowała interpelację tak, by dowiedzieć się, czy rządowe przedstawicielstwa lub kancelaria premiera w latach 2015-2021 zawierały umowy ze Zgromadzeniem Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści) lub jego prowincją i fundacjami z nim związanymi. Część resortów, jak np. Ministerstwo Finansów czy Sprawiedliwości)nie zawierało takich umów.

Najwięcej pieniędzy dla Fundacji Lux Veritatis pochodziło z kancelarii premiera - 2,3 mln zł.). Zawarła cztery umowy na zakup czasu antenowego dla spotów informujących o zapobieganiu, przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19.

Resort Zdrowia przekazał Lux Veritatis w ramach kilku umów pulę 1,3 mln zł m.in. na emisję i produkcję spotów w ramach kampanii społecznej „Planuję długie życie”. Trzecie pod względem wysokości przekazanych kwot było Ministerstwo Rolnictwa: na kampanię „Poznaj dobrą żywność" a także program operacyjny „Rybactwo i morze” przeznaczono z tego ministerstwa 636,4 tys. zł.

Ministerstwo Rodziny przeznaczyło dla TV Trwam w ciągu 6 ostatnich lat 386,6 tys. zł m.in. na spoty promujące program „Rodzina 500+" i „Rodzina polska wolna od przemocy”. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wydało od 2015 roku 365,4 tys. zł m.in. na promocję rządowego programu aktywizacji Kół Gospodyń Wiejskich i audycje o funduszach europejskich. Z kolei resort klimatu i środowiska wydatkował od 2015 roku 313,2 tys. zł na cykl audycji pt. „Coś wisi w powietrzu".

285,7 tys. zł przeznaczyło z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na spoty w kampanii „Czytaj! – to najlepsza inwestycja, na jaką zawsze Cię stać” oraz na spoty w ramach programu „Literackie świadectwo postaw Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej”. Zaś resort edukacji - 118 tys. zł na cykl programów o społecznej odpowiedzialności nauki. W okresie od listopada 2015 roku do marca 2021 roku Minister Cyfryzacji zawarł jedną umowę z Fundacją „Lux Veritatis” - na produkcję i emisję spotów w Telewizji Trwam w ramach kampanii pn. „e-Polak potrafi” (08 lutego  - 29 lutego 2020 r). Wartość umowy opiewała na kwotę 78 726 zł.

Od jesieni 2015 r. do wiosny 2020 roku Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej oraz dwie fundacje związane z o. Tadeuszem Rydzykiem uzyskały prawie 3,5 mln zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Tak wynika z odpowiedzi na inną interpelację posłanki Hanny Gill-Piątek.

Na początku kwietnia br. portal OKO.Press opublikował własne wyliczenia, z których wynika, że w ciągu pięciu ostatnich lat podmioty związane z o. Tadeuszem Rydzykiem otrzymały z państwowych pieniędzy ponad 325 mln zł.

Kompleksowego przekazania zestawienia kwot, jakimi wspomagana jest przez państwo Fundacja Lux Veritatis, od 2016 roku dopomina się Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Kilka dni temu o. Rydzyk proces wytoczony Fundacji przez Watchdog nazwał na antenie Radia Maryja „nękaniem i dyskryminowaniem katolików”. W apelu skierowanym do słuchaczy Radia Maryja podkreślił też, że proces ten jest krokiem do zamknięcia toruńskiej rozgłośni i zaapelował o wysyłanie listów w jej obronie do rządzących.

Ze sprawozdania finansowego Fundacji Lux Veritatis wynika, że w roku 2018 zanotowała ona 48 mln zł przychodów i 3,33 mln zł zysku netto, wobec 39,48 mln zł wpływów i 1,58 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody z darowizn wzrosły o 14,2 proc. do 34,21 mln zł, z Telewizji Trwam - o 44,7 proc. do 13,55 mln zł, a z książek i płyt - o 55,4 proc. do 242,4 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Lux Veritatis dostała 6 mln zł od ministerstw i kancelarii premiera

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AW
Więcej dostała tylko od spółki Srebrna
odpowiedź
User
Junior
Milion złotych rocznie to nie są jakieś wielkie pieniądze. Wytykanie tego raczej nikomu chwały nie przysporzy, szczególnie, że to działalność w szczytnym celu.
odpowiedź
User
Mick
Chyba więcej "dostała" z Unii w tym czasie.
odpowiedź