SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska tworzy fundację "TVP dla Rodziny". Na start dostanie 500 tys. zł

Publiczny nadawca od kilku miesięcy zapowiadał powołanie fundacji „TVP dla Rodziny”, która będzie skupiać działania charytatywne w ramach spółki pod jednym szyldem. Skompletowano niemal pełen skład rady fundacji, do jej powołania pozostały jedynie kwestie formalno-prawne. Podmiot ma zajmować się promowaniem wartości rodzinnych.

siedziba Telewizji Polskiej, fot. TVPArticle

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, która zajmuje się powoływaniem i odwoływaniem władz spółek mediów publicznych oraz ich opiniowaniem, omawiano m.in. kwestię powołania Fundacji „TVP dla Rodziny”. Ma skupiać się na działaniu charytatywnym, jakie do tej pory - w ramach swojej działalności - podejmował publiczny nadawca i jakie będzie realizować w przyszłości.

Rada na ostatnim spotkaniu zgłosiła poprawki formalno-prawne do statutu fundacji. Jednak ich zmiana wydaje się formalnością – to właściwie jedynie kwestia ich dostarczenia przez Telewizję Polską.

Jak wynika z naszych informacji, Rada Mediów Narodowych prawdopodobnie nawet nie spotka się, by zatwierdzić statut po poprawkach, a zrobi to jedynie za pośrednictwem swojego prawnika.

Członkowie RMN mają spotkać się na posiedzenie w połowie stycznia – wiadomo jednak, że nawet gdyby wtedy zajęli się zatwierdzeniem statutu organizacji - nie będą mieć nic przeciwko powołaniu fundacji. Przede wszystkim chodzi o członków z ramienia PiS: przewodniczącego Krzysztofa Czabańskiego, Joannę Lichocką i Elżbietę Kruk. Pomysł nie podoba się natomiast Juliuszowi Braunowi, członkowi Rady i byłemu prezesowi TVP w latach 2011-2015. Przyznał on w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że według niego statut nowo powołanej jednostki określa jej cele zbyt ogólnie, co może umożliwić fundacji działanie na wielu polach – niekoniecznie stricte charytatywnych. W Radzie zasiada również Grzegorz Podżorny, delegowany do niej z polecenia Kukiz'15.

Prace nad fundacją przyspieszają

Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, prace nad powstaniem fundacji w ostatnim czasie przyspieszyły. Ministerstwo Kultury wydelegowało do rady fundacji jej członka - jest nim wiceminister kultury Paweł Lewandowski, który ma pośrednio czuwać nad przebiegiem działania organizacji. Dodatkowo Rada Mediów Narodowych na ostatnim posiedzeniu wybrała jeszcze jednego członka rady fundacji - Andrzeja Rogoyskiego, od niedawna na stałe wybranego prezesem Polskiego Radia. Trzecią osobę do rady fundacji wydeleguje Telewizja Polska. Wszyscy zapowiadają, że swoją funkcję będą pełnić pro bono. Rada w pełnym składzie wybierze z kolei prezesa fundacji.

Spytaliśmy biuro prasowe Telewizji Polskiej, na jakim etapie ze strony nadawcy jest działanie spółki, by udało się zakończyć proces utworzenia fundacji.

- Aktualnie prowadzone są niezbędne działania formalno-prawno-administracyjne w celu powołania fundacji. Dalsze szczegóły dotyczące  fundacji będą podawane w terminie późniejszym, po kolejnych etapach tego procesu - przekazało nam Centrum Informacji Telewizji Polskiej.

Cel: promowanie wartości rodzinnych

Jak wynika z projektu statutu, do którego treści dotarł portal Wirtualnemedia.pl, głównym celem fundacji ma być „wielokierunkowe wspieranie i promocja rodziny, w tym promocja wartości rodzinnych, działania na rzecz dobrostanu rodziny i umacniania więzi rodzinnych oraz niesienie pomocy rodzinom w trudnej sytuacji życiowej”.

Chodzić ma m.in. o „identyfikowanie potrzeb materialnych, socjalnych, rozwojowych współczesnej rodziny oraz prowadzenie działań na rzecz ich zaspakajania”, „działalność dobroczynna ukierunkowana na rodziny potrzebujące wsparcia materialnego lub organizacyjnego poprzez niesienie kompleksowej pomocy rodzinom dotkniętym”.

Fundacja miałaby realizować swoje cele poprzez przykładowo organizowanie oraz świadczenie pomocy finansowej i rzeczowej rodzinom, organizowanie programów pomocowych na rzecz potrzebujących osób, rodzin i podmiotów, prowadzenie kampanii społecznych czy prowadzenie i wsparcie poradnictwa w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, prawnej dla rodzin i ich członków.

Na początek majątek o wartości pół miliona złotych

Z projektu statutu fundacji do którego treści dotarliśmy wynika również, że majątek początkowy fundacji będzie stanowić fundusz założycielski w wysokości 500 tys. złotych. Na działalność statutową ma być przeznaczone 400 tys. złotych, a na działalność gospodarczą - 100 tys. złotych.

Na fundusz założycielski mają pójść środki finansowe pochodzące z wpływów z reklam i audycji sponsorowanych. Dochody fundacji będą składały się m.in. z dotacji, subwencji, darowizn, zapisów i spadków, nieruchomości, wpływów ze zbiórek, akcji promocyjnych, loterii i innych imprez publicznych.

Fundacje mają TVN i Polsat

Od wielu lat działają fundacje związane z dwoma czołowymi nadawcami prywatnymi: Fundacja Polsat i Fundacja TVN „Nie jesteś sam”. Pierwsza została założona w drugiej połowie lat 90., pomaga osobom niepełnosprawnym i chorym dzieciom. Ma na swoim koncie akcje (realizowane wspólnie z innymi podmiotami) takie jak „Podaruj Dzieciom Słońce”, „Prosto do Europy”, „Podziel się Posiłkiem” i „Rodzina – Dom Budowany Miłością” Fundacja TVN „Nie jesteś sam” działa od 2001 roku, od dwóch lat jej prezesem jest dziennikarka „Faktów” Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Fundacja organizuje pomoc dla chorych dzieci i seniorów. Realizuje m.in. akcję „Podaruj misia”, bożonarodzeniową kampanię oraz coroczny piłkarski mecz charytatywny (w ostatnich edycjach drużyna TVN grała z zespołem Fundacji WOŚP). Fundacja Polsat jest promowana poprzez spoty oraz w niektórych programach stacji Polsatu (m.in. w „Wystarczy chcieć” emitowanym w Polsat News od 10 lat), natomiast Fundacja TVN jest obecna w analogiczny sposób w kanałach Grupy TVN.

W 2016 roku Fundacja Polsat miała 13,5 mln zł funduszy własnych (wobec 15,91 mln zł rok wcześniej), 4,85 mln przychodów z działalności statutowej (6,8 mln zł w 2015 roku) oraz 2,41 mln zł straty netto (wobec 264,7 tys. zł zysku w 2015 roku). Z kolei Fundacja TVN w 2016 roku zanotowała 12,44 mln zł wpływów z podstawowej działalności operacyjnej (wobec 18,68 mln zł w 2015 roku) oraz 3,04 mln zł starty netto (rok wcześniej było to 1,85 mln zł straty).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska tworzy fundację "TVP dla Rodziny". Na start dostanie 500 tys. zł

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Pełna nazwa brzmi "TVP dla Rodziny Radia Maryja".
odpowiedź
User
Brysio
Dla rodziny Kurskich?
odpowiedź
User
all
A wpłaty będą płynęły ze spółek skarbu państwa.
odpowiedź