SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Fundacja Tygodnika Powszechnego zbiera w internecie pieniądze na Festiwal Conrada

Fundacja Tygodnika Powszechnego prowadzi w internecie zbiórkę na Festiwal Conrada, po tym jak ministerialną dotację obniżono z 300 do 100 tys. zł. Chce zebrać 50 tys. zł, wpłacono już ponad 27 tys. zł.

Article

Festiwal Conrada odbywa się od 2009 roku w Krakowie, jest organizowany przez Fundację Tygodnika Powszechnego i miasto Kraków. Impreza nigdy nie była biletowana.

- To od lat jedno z najważniejszych wydarzeń literackich roku, dające możliwość szerokiej publiczności spotkania z takimi sławami, jak m.in. laureaci literackiego Nobla - Herta Müller, Swietłana Aleksiejewicz czy Orhan Pamuk; Bookera – John Banville, Eleanor Catton, Kiran Desai, Richard Flanagan, Arundhati Roy, czy Olga Tokarczuk), i całą plejadą gwiazd światowej literatury - pisała w lutym br. redakcja „Tygodnia Powszechnego”. Wtedy bowiem okazało się, że w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz pierwszy od dekady nie będzie wspierało dotacją tego wydarzenia. Pieniędzy ministerialnych nie dostał też dodawany do tygodnika miesięcznik „Książki w Tygodniku”.

Fundacja wnioskowała o 300 tys. zł na organizację festiwalu w tym roku, a także po 300 tys. na dwa następne lata. To 30 procent każdorazowych kosztów. Po odrzuceniu wniosku i złożeniu odwołania przez Fundację, ostatecznie w kwietniu ministerstwo przyznało 100 tys. zł  na tegoroczną edycję.

- Dotację w przyznanej wysokości i jednorocznym trybie przyjmiemy i wykorzystamy jak zawsze, z najwyższą dbałością o efektywność ponoszonych wydatków. Musimy jednak zwrócić uwagę, że tak duże przedsięwzięcie jak cyklicznie organizowany międzynarodowy festiwal wymaga stabilnego zaplecza - oświadczyli organizatorzy Festiwalu.

Zaapelowali też o wpłatę z 1 procenta podatku, w systemie FaniPay pod tekstami w „Tygodniku Powszechnym” i wpłaty indywidualne na konto Fundacji.

 

Od 10 czerwca trwa internetowa zbiórka na „Festiwal Conrada”. Celem jest zebranie 50 tys. zł, w niedzielne popołudnie na koncie zbiórki było ponad 27 tys. zł. Festiwal ten jest organizowany jesienią.

- Wierzymy, że jakość kolejnych edycji nie powinna być niższa niż poprzednich. Prosimy zatem wszystkie Polki i wszystkich Polaków, by zostali mecenasami „Festiwalu Conrada”. Co roku bierze w nim udział ponad dwadzieścia tysięcy osób! W ciągu 10 lat istnienia festiwalu - którego idea narodziła się w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, a jego pierwszym dyrektorem programowym był Piotr Mucharski, redaktor naczelny pisma - został wybrany do dwudziestki najlepszych festiwali literackich świata - piszą na facebookowym profilu zbiórki jej organizatorzy.  

Z danych ZKDP wynika, że w pierwszym kwartale br. „Tygodnik Powszechny” notował średnią sprzedaż w wysokości 27 664 egz., po spadku o 3,43 proc. proc. w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacja Tygodnika Powszechnego zbiera w internecie pieniądze na Festiwal Conrada

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl