SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacje dziennikarzy „Gazety Polskiej” i Jana Pietrzaka z dotacjami państwowymi na koncerty

Fundacja Niezależne Media, założona i kierowana przez dziennikarzy „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” w ramach rządowego programu dostała 84 tys. zł na organizację koncertu bardów - napisała „Gazeta Wyborcza”. - Oni mają obsesję na naszym punkcie. Co z tego, że dostaliśmy? I tak zabrakło - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

84 tys. zł przyznano Fundacji Niezależne Media w ramach dotacji z rządowego programu „Niepodległa”. - Ten program dotacyjny jest elementem rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”, którego łączny koszt w kraju i za granicą ma do 2022 r. wynieść około 210 mln zł. Koordynatorem programu z ramienia rządu jest wiceminister kultury Jarosław Sellin – opisała „Gazeta Wyborcza”.

Oprócz Fundacji Niezależne Media pieniądze - 85 tys. zł - ma dostać fundacja Jana Pietrzaka na projekt „Jan Pietrzak Bard Niepodległości”. Partnerem projektu Pietrzaka są Kluby Gazety Polskiej, a pieniądze mają być przeznaczone na honoraria dla artystów, występujących w ramach projektu. „Gazeta Wyborcza” cytuje fragment wniosku:

„Ogólna koncepcja koncertów to pokazanie wielkiej roli sztuki w walce o wolność, godność, niezależność obywatelską w oparciu o 60-letni dorobek artystyczny Jana Pietrzaka. Koncerty mają na celu wzmocnienie poczucia wspólnoty polskiej, pielęgnowanie tradycji, budowanie  świadomości obywatelskiej. Jan Pietrzak - orędownik wolnego słowa, niezależności obywatelskiej, wolnej Polski wystąpi w niezwykłym autorskim programie z okazji stulecia polskiej niepodległości” - czytamy we fragmencie z pisma przewodniego Fundacji Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne.

Tomasz Sakiewicz zapytany przez nas o ustalenia „Gazety Wyborczej” odpowiada: - Oni mają obsesję na naszym punkcie, i to już od lat. Środowisko „Wyborczej” dostrzega siłę, jaką mają w sobie nasze Kluby Gazety Polskiej, i tej siły oni się boją. Dlatego tak uderzają w niemal każda naszą inicjatywę.

- Co z tego, że dostaliśmy jako fundacja pieniądze na koncert? Ten projekt już się odbył 3 maja, wystąpili wspaniali artyści. Oni nie biorą 500 zł za występ. Proszę mi wierzyć, że pieniędzy z dotacji zabrakło na organizację koncertu, to była tylko część środków. Poszły na honoraria artystów - zapewnia Tomasz Sakiewicz.

Opisane przez Sakiewicza widowisko „Vivat Maj, 3 Maj” odbyło się 3 maja br. na Placu Teatralnym w Warszawie. Wystąpili wówczas m.in. Jan Pietrzak, Bartosz Kurowski, Dominika Świątek, Leszek Czajkowski, Ludmiła Małecka i Darek Malejonek.

Latem ub.r. okazało się, że Fundacja Niezależne Media na stworzenie witryny o Puszczy Białowieskiej otrzymała 7,2 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej wycofała się z konkursu, w którym wstępnie przyznano jej 6 mln zł na Puszcza.tv.

Założycielami Fundacji Niezależne Media są Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, oraz Sławomir Sawicki, prawnik współpracujący z wydawcami obu tych pism. Funkcję prezesa pełni Joanna Jenerowicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacje dziennikarzy „Gazety Polskiej” i Jana Pietrzaka z dotacjami państwowymi na koncerty

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Niestety nie znam tych wybitnych artystów, oczywiście oprócz pana Pietrzaka. Jego już widziałem jako dzieciak jak występował do kotleta dla towarzystwa z PZPR. Bardzo ich wtedy ubawił...
odpowiedź
User
Halo tu ziemia
Cześć i chwała waszym bohaterom pokroju Pietrzaka, od zawsze ulubieńcom władzy ludowej. Jak ludzie ledwo wiązali koniec z końcem to ten bard prawicy jechał sobie na trasy koncertowe po USA, taki był waleczny. Natomiast po upadku komuny został odważnie jej pierwszym tępicielem; którym jest do dzisiaj.
odpowiedź
User
dziad z żoliborza
a puszcza.tv czy jak to tam się zwie z nieruchomą kamerką, która rzekomo promuje ekologię itd. dalej działa? poszły na to grube tysiączki także:)
odpowiedź
User
Gwoli ścisłości
a puszcza.tv czy jak to tam się zwie z nieruchomą kamerką, która rzekomo promuje ekologię itd. dalej działa? poszły na to grube tysiączki także:)


Nie tysiące, a ponad siedem milionów złotych. Zresztą po Sakiewiczu widać, że nareszcie ma złote czasy.
odpowiedź
User
Tomek
Przelewaja sobie z kieszeni do kieszeni nasze pieniądze. Ale końcem końców to ludzkie pany i miskę ryżu dadzą
odpowiedź