SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacji Polsat pomaga

Dwanaście implantów dla niesłyszących dzieci od Fundacji Polsat.

Dzisiaj Julia Sałgut, mała aktorka z serialu "Samo Życie", usłyszy pierwsze w swym życiu dźwięki. Nie słysząca dziewczynka stała się symbolem akcji charytatywnej Fundacji Polsat, której celem było zebranie pieniędzy na implanty ślimakowe,  urządzenia przywracające słuch. Julia jest  jednym z dwanaściorga dzieci, które otrzymają szansę na normalne życie dzięki wpłatom Polaków.

Trzy tygodnie temu podczas półtoragodzinnej operacji profesor Henryk Skarżyński wszczepił Julii wewnętrzną część urządzenia. Kapsuła implantu została umieszczona w kości skroniowej dziecka, a wiązkę elektrod wprowadzono do ucha wewnętrznego. Teraz, po zagojeniu się szwów, audiolodzy  z Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach  założą dziewczynce  zewnętrzną część urządzenia, czyli  zauszny procesor mowy. Dopiero wtedy do mózgu dziecka dotrą pierwsze bodźce słuchowe.

Procesor mowy musi następnie zostać dostrojony do indywidualnych warunków i potrzeb małej pacjentki.  Proces ten wymaga wspólnej pracy  specjalistów bioakustyków, inżynierów klinicznych , lekarzy i  terapeutów.

"Zarówno przed, jak i po założeniu implantu konieczna jest  systematyczna i  intensywna rehabilitacja  słuchu i mowy dziecka. Bez niej - nie ma szansy na pełne wykorzystanie możliwości implantu." - mówi Lidia Lempart, terapeutka mowy z Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Rodzin Dzieci z Wadą Słuchu "Orator" z Wrocławia. - "To  urządzenie nie działa tak, jak okulary, które się zakłada i natychmiast widzi." Małe dziecko musi być nauczone rozumienia wrażeń słuchowych, które docierają do jego mózgu poprzez implant.  "Jest to proces wymagający wysiłku nie tylko od dziecka, ale przede wszystkim od jego rodziców, którzy powinni z dzieckiem ćwiczyć."- dodaje profesor Skarżyński.

W wyniku majowej akcji  Fundacja Polsat zgromadziła  855 070 złotych. Całość pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup implantów. Fundacja Polsat znalazła również sponsora na roczną rehabilitację Julii Sałgut.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Fundacji Polsat pomaga

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl