SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„#LiczysięPolska” - kancelaria premiera i BGK promują unijny Fundusz Odbudowy (wideo)

Kancelaria premiera wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zaczęła akcję pod hasłem „#LiczysięPolska” promującą 770 mld zł, które Polska ma otrzymać z unijnego Funduszu Odbudowy.

Article

W spocie pokazywane są różne branże gospodarcze i grupy społeczne, które mają skorzystać ze środków przyznanych Polsce w ramach unijnego Funduszu Odbudowy.

- 770 mld zł z unijnych funduszy to niepowtarzalna szansa na odbudowę gospodarki, wsparcie służby zdrowia i zapewnienie europejskiego poziomu życia każdej rodzinie - podkreśla lektor. - Czy stać nas na to, aby ją zaprzepaścić? - pyta.

Kampania ruszyła w miniony piątek, jest realizowana przede wszystkim w telewizji i internecie. Spot w mediach społecznościowych zamieściło wielu polityków PiS, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Lewica popiera PiS ws. Funduszu Odbudowy

W miniony wtorek odbyło się w Sejmie spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Wśród propozycji Lewicy, które - jak poinformowano - uzyskały poparcie w ramach KPO, znalazły się m.in. 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, 300 mln euro dla poszkodowanych przez epidemię branż oraz zapewnienie, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów.

Lewicę za poparcie PiS ws. Funduszu Odbudowy skrytykowały inne partie opozycyjne. Szef PO Borys Budka w sobotę zaapelował o przesunięcie o 14 dni wtorkowego posiedzenia Sejmu w sprawie zwiększenia zasobów własnych w związku z Krajowym Planem Odbudowy. Wcześniej należy w uzgodnieniu z samorządami wypracować gwarancje ustawowe dotyczące rozdziału środków - uważa

Budka wezwał też polityków poszczególnych klubów i kół parlamentarnych, by we wtorek w Sejmie raz by "przy otwartych drzwiach, przy udziale mediów" wysłuchali samorządowców, przedstawicieli organizacji społecznych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Jak wyjaśnił, powiedzą oni, czego brakuje w KPO, który - jak się wyraził - "rząd kolanem dopychał wczoraj i przesyłał do Komisji Europejskiej".

Budka wyraził przekonanie, że jeszcze przed przystąpieniem do ratyfikacji należy wpisać do ustawy gwarancje, że środki z KPO będą "wydawane uczciwie". Chodzi m.in. o zagwarantowanie 40 proc. z tej puli na wydatki samorządów, wydatkowanie środków europejskich w drodze konkursów i stworzenie komitetu monitorującego z przedstawicieli wyłonionych przez stronę społeczną.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony wszystkie państwa członkowskie muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „#LiczysięPolska” - kancelaria premiera i BGK promują unijny Fundusz Odbudowy (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tajny agent
I cyk miliony na kompletnie zbędną i do niczego nie potrzebną kampanię wylatują. Pieniążki tulą zaprzyjaźnieni wykonawcy.
10 4
odpowiedź