SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze venture capital zainwestowały w trzecim kwartale br. 459 mln zł w polskie spółki

W trzecim kwartale 2019, fundusze VC dokonały na polskim rynku 26 inwestycji na łączną kwotę 459 mln złotych - wynika z danych PFR Ventures. Łącznie z megarundą spółki DocPlanner, fundusze zainwestowały już w tym roku ponad miliard złotych.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Od lipca do września aktywność na polskim rynku VC wykazało 28 funduszy. 46 proc. z nich stanowią zespoły wspierane kapitałem publicznym, a 65 proc. ma charakter międzynarodowy. W 26 spółek, zainwestowały one łącznie  459 mln zł – to więcej niż w jakimkolwiek roku w okresie 2010-2018 - podaje PFR Ventures.  Łącznie z megarundą spółki DocPlanner, fundusze zainwestowały już w tym roku ponad miliard złotych.

Wysokie rundy finansowania

Znaczna większość z tych transakcji zapewniła środki dla spółek na wczesnym etapie (Runda A/seed). Wyjątek stanowiły inwestycje Manta Ray i Runa Capital w Brainly (runda C), Piton Capital, Enern, Manta Ray, Industry Ventures, XG Ventures w Booksy (runda B) oraz Cogito Capital, Northzone, Santander InnoVentures i Barclays w MarketInvoice (runda B). Jednocześnie, były to rundy wykraczające poza średni ticket kilku milinów złotych.  

- W transakcjach z trzeciego kwartału, warto zwrócić uwagę na pojawiające się kolejne, wysokie rundy. W drugim kwartale mogliśmy mówić o megarundzie docplanner oraz kilku transakcjach po kilkanaście milionów złotych. Obecnie, mamy trzy rundy, które przekroczyły 100 mln PLN i trzy, które są w pułapie 10-30 mln PLN. To dowód na to, że na polskim rynku da się zbierać kapitał na późniejsze fazy rozwoju. Jednocześnie, mamy wciąż wiele transakcji po parę milionów, które zapewniają kapitał dla zalążkowych projektów – komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures.

W Q3 2019 udało się też zmobilizować tzw. aniołów biznesu, którzy zapewnili ponad 5 mln zł kapitału w ramach programu PFR Biznest. Aktywne są również fundusze wspierane kapitałem korporacji (Corporate Venture Capital),  które zainwestowały łącznie prawie 15 mln zł.

Siedem z dwudziesty sześcciu inwestycji trafiło do spółek, które wcześniej zostały wsparte przez fundusze VC Krajowego Funduszu Kapitałowego. 16 zostało zrealizowanych przy udziale funduszy uruchomionych w ramach programów PFR Ventures (jedna z nich trafiła do spółki wspartej wcześniej przez fundusz KFK).

W tym kwartale fundusze nie dokonały żadnych wyjść z transakcji. Dla porównania, w pierwszym i drugim kwartale było ich kolejno trzy i sześć.

Dane użyte do tego opracowania pochodzą w większości z raportów wewnętrznych Krajowego Funduszu Kapitałowego oraz PFR Ventures (część Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju), które zainwestowały łącznie w ponad 40 funduszy venture capital. Część informacji pozyskana została z badań InvestEurope oraz doniesień medialnych i publicznych danych.

Dołącz do dyskusji: Fundusze venture capital zainwestowały w trzecim kwartale br. 459 mln zł w polskie spółki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl