SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundusze venture capital w III kwartale br. zainwestowały w polskie spółki 707 mln zł

Od lipca do września 2020 r. na polskim rynku venture capital (VC) przeprowadzono 88 transakcji, w które zaangażowanych było 80 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 707 mln zł - wynika z raportu PFR Ventures.

W III kwartale br. przez polski rynek VC przepłynęło 707 mln zł. To łączna suma kapitału jaką polskie i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime, innowacyjne przedsiębiorstwa.

Wśród transakcji szczególnie wyróżnia się 331 mln zł pozyskane przez polsko-fiński ICEYE w rundzie C.


45% zainwestowanych w III kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w transakcjach wyniósł 65%. Jednocześnie, 71 z 88 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 75 transakcji było przeprowadzonych przez polskie zespoły.

- Trzeci kwartał przypieczętował wzrostowy trend na polskim rynku venture capital. Możemy już być niemal absolutnie pewni, że pod względem wartości transakcji znów będziemy mówić o rekordowym roku i przebijemy wynik z 2019 - komentuje Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

14 z 88 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W III kwartale zapewniły one 18% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 46 transakcji. Z kolei 10 największych rund finansowania przełożyło się na 85% wartości wszystkich rund finansowania w III kwartale.

Warta odnotowania jest wymieniona na wstępie runda dla polsko-fińskiego start-upu ICEYE, który pozyskał już łącznie blisko 0,5 mld zł na swój rozwój. W ostatniej rundzie C na 331 mln zł wziął udział także fundusz OTB Ventures. Wśród wyjść z transakcji (exitów) uwagę przykuwała sprzedaż SmartPharma z portfela SpeedUp Innovation do Chiesi Farmaceutici. Fundusz zarobił na tej transakcji 7x.


Dane użyte do raportu PFR Ventures "Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2020" pochodzą z raportów wewnętrznych PFR Ventures, Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Inovo Venture Partners. Część informacji pozyskana została z badań Invest Europe oraz doniesień medialnych i publicznych danych.

Dołącz do dyskusji: Fundusze venture capital w III kwartale br. zainwestowały w polskie spółki 707 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl