SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gartner: w I kw. sprzedaż komputerów wzrosła o 27 proc.

W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku na całym świecie sprzedano 84,3 miliona pecetów.

To o 27,4 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - wynika z danych firmy badawczej Gartner, która wcześniej prognozowała, że sprzedaż wzrośnie o 22 proc.

"Szybszy od spodziewanego wzrost jest przede wszystkim efektem silnego odbicia w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA), gdzie sprzedaż w I kwartale wzrosła o 24,8 proc. We wszystkich pozostałych regionach odnotowano dwucyfrowy wzrost, chociaż w USA i Ameryce Łacińskiej wskaźniki były niższe od oczekiwanych przez nas" - stwierdził Mikako Kitagawa, główny analityk Gartnera.

Pozycję globalnego lidera sprzedaży utrzymała firma Hewlett-Packard, ale odnotowany przez nią wzrost był niższy od światowej średniej. Na HP presję cały czas wywierają konkurenci z Azji, tacy jak Acer i Lenovo, którzy stale zyskują udział w rynku.

HP był również liderem sprzedaży na rynku amerykańskim, gdzie w I kwartale sprzedano 17,4 miliona komputerów - o 20,2 proc. więcej w ujęciu rocznym. Po raz drugi z rzędu kwartalna sprzedaż za oceanem rosła w tempie dwucyfrowym.

W regionie EMEA sprzedano tymczasem 27,1 miliona pecetów (wzrost o 24,8 proc.), a liderem rynku był Acer, przed HP i Dellem.

Z kolei w regionie Azji i Pacyfiku sprzedano 26,5 miliona (wzrost o 36,9 proc.), w Ameryce Łacińskiej 7,2 miliona (wzrost o 35,4 proc.), a w Japonii 4,3 miliona komputerów (wzrost o 14,7 proc.).

Dołącz do dyskusji: Gartner: w I kw. sprzedaż komputerów wzrosła o 27 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl