SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Gazety Polskiej Codziennie”: wpływy 8 proc. w górę, 913 tys. zł zysku mimo 511 tys. zł odpisu dot. Ruchu

W ub.r. spółka Forum wydająca „Gazetę Polską Codziennie” osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 8,3 proc. do 16,06 mln zł, a przy spadku kosztów operacyjnych o 9,2 proc. jej wynik netto poszedł w górę z 1,4 mln zł straty do 913,1 tys. zł zysku. Firma odpisała 511,5 tys. zł tytułem nieściągalnych należności od Ruchu.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

W sprawozdaniu Forum złożonym do KRS nie podano, ile wyniosły przychody ze sprzedaży „Gazety Polskiej Codziennie”, a ile z publikacji reklam. Zaznaczono, że wpływy z tego drugiego źródła zwiększyły się o 11,09 proc.

- Zrealizowano założenia zwiększenia zainteresowania podmiotów zewnętrznych wydatkami na reklamę. W roku 2019 w ramach działań eventowych Spółka zorganizowała wydarzenie specjalne „Polski Przedsiębiorca” oraz uczestniczyła w forach ekonomicznych i kongresach gospodarczych; dodatkowym aspektem mającym związek ze wzrostem przychodów z reklam była inwestycja w dalszy rozwój dodatku „Forum Polskiej Gospodarki” - opisano.

Z kolei przychody ze sprzedaży „Gazety Polskiej Codziennie” poszły w górę o 2,35 proc. Według danych ZKDP w ub.r. średnia sprzedaż ogółem dziennika zmalała o 13,9 proc. do 13 239 egz. Do wzrostu wpływów z jego sprzedaży przyczyniło się podniesienie wiosną ub.r. ceny egzemplarzowej dziennika o 50 groszy.

Wpływy Forum ze sprzedaży określonej jako pozostała (m.in. licencji, fotografii), kwotowo zapewne wielokrotnie niższe niż te z reklam i sprzedaży egzemplarzowej, poszły w górę o 31,3 proc.

Koszty 9 proc. w dół, 511 tys. zł odpisu dot. Ruchu

Wydatki operacyjne Forum zmniejszyły się rok do roku z 16,08 do 14,6 mln zł, czyli o 9,2 proc. Wynika to głównie z ograniczenia nakładów na zużycie materiałów i energii z 3,61 do 2,79 mln zł, na wynagrodzenia z 3,77 do 3,36 mln zł oraz pozostałych kosztów rodzajowych z 2,09 do 1,92 mln zł.

Na koniec ub.r. firma zatrudniała na etacie 24 pracowników, ponadto współpracowała z ok. 180 autorami zewnętrznymi.

W efekcie wynik sprzedażowy Forum poszedł w górę z 1,25 mln zł straty do 1,46 mln zł. Pozostałe wyniki rentowności firmy znacząco obniżył wzrost pozostałych kosztów operacyjnych z 287,6 do 680,2 tys. zł. Na zeszłoroczną kwotę złożyło się przede wszystkim 511,5 tys. zł odpisu, który wydawca utworzył na nieściągalne należności od Ruchu.

Jesienią ub.r. sąd zatwierdził postępowania układowe Ruchu z wierzycielami. Forum jest objęte drugim, w ramach którego spółka kolporterska spłaci połowę zaległych zobowiązań sprzed września 2018 roku. Ruch w czerwcu br. został tymczasowo kupiony przez spółkę zależną kredytującego go Alior Banku, a od Orlenu, który ma docelowo przejąć kolportera, dostał pieniądze na spłatę zobowiązań układowych. Na razie tę spłatę wstrzymują jeszcze skargi na decyzję sądu złożone przez niektórych wydawców.

Zysk na pokrycie wcześniejszych strat

Zysk operacyjny Forum poszedł w górę z 1,4 mln zł straty do 973,4 tys. zł zysku, wynik brutto - do 967,2 tys. zł, a wynik netto - do 913,1 tys. zł zysku.

Większość udziałów Forum ma kontrolowana przez działaczy PiS spółka Srebrna: 17,73 proc. bezpośrednio, a 44,04 proc. poprzez spółkę zależną Geranium. 17,62 proc. należy do Fundacji Niezależne Media. Pakiety udziałów mają też inwestorzy indywidualni, m.in. dziennikarze związani z „Gazetą Polską Codziennie”: jej redaktor naczelny Tomasz Sakiewicz (6 proc.), Katarzyna Hejke (5,09 proc.), Ryszard Gitis (1,83 proc.), Jan Pospieszalski (0,63 proc.) i Marcin Wolski (0,45 proc.).

Pod koniec września udziałowcy na walnym zebraniu zdecydowali, że zeszłoroczny zysk netto firmy zostanie przekazany na pokrycie jej wcześniejszych strat. Na koniec ub.r. te straty wynosiły 1,78 mln zł. Kapitał podstawowy spółki to niezmiennie 994,1 tys. zł, a kapitał zapasowy - 1,81 mln zł.

Nowa prezes, ryzyko wskutek epidemii

W połowie czerwca br. prezesem Forum została Beata Dróżdż, dyrektor generalna Niezależnego Wydawnictwa Polskiego publikującego „Gazetę Polską”, a od jesieni ub.r. także członek zarząd spółki Słowo Niezależne, wydawcy Niezalezna.pl i „Nowego Państwa”. Na stanowisku prezesa Forum zastąpiła Grzegorza Tomaszewskiego, który prywatnie jest kuzynem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

O Tomaszewskim głośno zrobiło się na początku ub.r. przy okazji ujawnienia rozmów z Jarosławem Kaczyńskim nagranych przez spowinowaconego z nim Gerarda Birgfellnera. W czasie jednego ze spotkań Tomaszewski mówił Kaczyńskiemu o dużych kłopotach Forum. - Straciłem płynność w Forum, nie wiem, trzeba będzie gazetę zamykać. Tylko że to jest przed wyborami, kiepsko - powiedział Grzegorz Tomaszewski prezesowi PiS. Dodał, że dzwonił w tej sprawie trzy razy do Michała Krupińskiego, ówczesnego prezesa Banku Pekao SA kontrolowanego przez Skarb Państwa.

Obecnie nastroje w firmie są zupełnie inne. - Forum przewiduje pozytywny wynik finansowy w przyszłości poprzez reorganizację wydawanych dodatków, przeniesienia znacznej części sprzedaży do elektronicznych kanałów dystrybucji. Spółka nadal będzie prowadzić intensywne działania zmierzające do pozyskania reklamodawców, angażować się w wydarzenia takie jak: Forum Ekonomiczne w Katowicach, Krynica, Kongres 590 itp., co powinno zagwarantować dodatkowe środki na funkcjonowanie gazety - stwierdzono w sprawozdaniu sporządzonym w połowie br.

- W związku z oczekiwaniami naszych partnerów biznesowych dotyczących reklamowania się nie tylko na łamach prasy, Zarząd Spółki w roku 2020 w swoich działaniach będzie zmierzał do ofertowania zintegrowanego koszyka usług, łącząc reklamę w tytule „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu gpcodziennie.pl wraz z organizacją eventów oraz specjalnych akcji sprzedażowych, dodatków. Ponadto, wraz ze wzrostem znaczenia w sferze nie tylko biznesowej ale również społecznej rosnącego zapotrzebowania na e-wydania prasy, Zarząd zamierza postawić szczególnie na rozwój tej części działalności, nie ograniczając jednak ilości wydań papierowych tygodnika - zapowiedziano.

Zaznaczono, że w związku z epidemią koronawirusa firma „podejmuje działania zmierzające do zmiany strategii wydawniczej dostosowanej do obecnej i najbliższej przyszłości”, biorąc pod uwagę „ryzyko w aspekcie transformacji na rynku reklam oraz dodatkowo spadku czytelnictwa”.

W ub.r. Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”, zanotowała spadek przychodów o 0,4 proc. do 17,94 mln zł oraz zysku netto z 311,9 do 305,8 tys. zł. Firma spisała na straty 613,3 tys. zł należności od Ruchu.

Spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 36,5 proc. do 8,55 mln zł oraz zysku netto z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł. Firma wypłaci 200 tys. zł dywidendy, z czego 158 tys. zł otrzymają jej prezes Tomasz Sakiewicz i spółka Srebrna.

Fundacja Niezależne Media zanotowała w ub.r. wzrost przychodów z dotacji (głównie na Puszcza.tv) z 902,7 tys. zł do 1,59 mln zł oraz spadek wpływów z darowizn z 228,2 do 26 tys. zł. Wynik netto fundacji poszedł w dół z 74,9 tys. zł zysku do 56,2 tys. zł straty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej