SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Polska” krytykowana za okładkę chwalącą wygraną PiS. „Wygrała nasza ocena rzeczywistości”

Na okładce bieżącego wydania tygodnika „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) umieszczono fotografię z przedwyborczej konwencji Prawa i Sprawiedliwości i podpisano je hasłem „Wybory 2015 - wygraliśmy”. Redakcja została skrytykowana za sprzyjanie PiS. - Póki co nadal rządzi Platforma Obywatelska - odpowiada Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP”.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

Oprócz hasła „Wybory 2015 - wygraliśmy” na okładce napisano wers z pieśni „Boże, coś Polskę” - „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”. To nawiązanie do tego, że wcześniej politycy PiS, podczas ważnych wydarzeń państwowych, śpiewali tę pieśń wraz z fragmentem „Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie”.

Ponadto we wstępniaku redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz napisał, że wygrana PiS jest „jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych III RP”. - Partia Kaczyńskiego będzie kontrolowała rząd, sejm, senat, wcześniej doprowadziła do wyboru swojego kandydata na prezydenta. Polacy trzykrotnie w ciągu ostatniego roku wskazali na PiS jako partię, która powinna sprawować władzę. Ugrupowanie to ma bardzo mocny mandat do rządzenia i bez względu na problemy bierze odpowiedzialność za losy kraju - stwierdził Sakiewicz.

Zaznaczył też, że do zwycięstwa PiS przyczyniło się środowisko mediów określanych jako prawicowe. - Wygrali jak zwykle niepokorni. Tysiące społecznych działaczy, zrzeszonych m.in. w klubach „Gazety Polskiej” podejmowało walkę o prawdę. Organizowali marsze, demonstracje, spotkania i projekcje filmów, które przełamywały medialną nawałę. Wspierała ich garstka dziennikarzy z kilku mediów, związanych głównie ze środowiskiem „Gazety Polskiej”, Radia Maryja i tygodników stworzonych po czystkach  w „Rzeczpospolitej” - wyliczył. - Okazało się, że to wystarczyło do zwycięstwa - podsumował.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

- Gazeta rządowa… - napisał Mariusz Kowalewski z „Wprost”, publikując na Twitterze okładkę najnowszej „Gazety Polskiej”. - Panowie i Panie. Oficjalnie zostaliście gazetą rządu. Smutna konstatacja - skomentował Sławomir Jastrzębowski, redaktor naczelny Grupy Super Express. - PiS jeszcze nie zaczął rządzić, a Pan już wyrokuje o tym, że będziemy źle pracować? :) Serio? - odpowiedziała mu Olga Alehno, zastępca kierownika działu Świat w „Gazecie Polskiej Codziennie”. - Nie wyrokuję. Wy już źle pracujecie. Na pierwszej stronie „Wygraliśmy”. Wy wygraliście? Dziennikarze? - zastanawiał się Jastrzębowski.

Portalowi Wirtualnemedia.pl Tomasz Sakiewicz tłumaczy, że niedzielne wybory, tak samo jak wybory prezydenckie, miały charakter referendalny.

- Wybierano w nich nie tylko posłów i senatorów, ale także pewną prawdę o rzeczywistości. W tym sensie czujemy się absolutnie wygrani, bo wygrała nasza ocena rzeczywistości. Uważaliśmy, że to, co się działo w Polsce przez ostatnie lata było zdradą interesów narodowych i działaniem na szkodę państwa, a to co działo się od katastrofy smoleńskiej było absolutną hańbą. Społeczeństwo podzieliło naszą diagnozę - wyjaśnia naczelny.

Jednocześnie odpiera zarzuty o sprzyjanie nowemu rządowi. - To jest sfera science fiction. Mam wrażenie, że nadal rządzi Ewa Kopacz, zatem nie można być gazetą rządu, którego nie ma. Nie wiem, jaki będzie jego skład, nie wiem, kto będzie nowym premierem. Jak będą dobrzy ministrowie to będziemy ich chwalić, jak będą robić coś złego to będziemy ich ganić - wyjaśnia Sakiewicz.

Przypomnijmy, że w sierpniu br. obejmujący urząd prezydenta Andrzej Duda skierował listy do czytelników „Gazety Polskiej”, „Gazety Wyborczej” i „Super Expressu”, przy czym tylko tym pierwszym podziękował za dotychczasowe wsparcie. - Jesteśmy pismem sztandarowym dla jego obozu. Wiele klubów „Gazety Polskiej” pomagało w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy - wyjaśniał wówczas Tomasz Sakiewicz.

Warto dodać, że w tygodnikach opinii ukazujących się w poniedziałki nie komentowano konkretnie
wyników wyborów, tylko dość odważnie je prognozowano, bo bieżące wydania zostały zamknięte w piątek w nocy..

Z danych ZKDP wynika, że w sierpniu br. sprzedaż ogółem „Gazety Polskiej” wynosiła 40 543 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Polska” krytykowana za okładkę chwalącą wygraną PiS. „Wygrała nasza ocena rzeczywistości”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XYZ
ALe ktoś jest zdziwiony? Przecież Sakiewicza łączą z PiS związki biznesowe. Portal i GPC należą de facto do PiS bo są kontrolowane przez spółkę powiązaną z PiS
odpowiedź
User
MAX
Nie jestem zdziwiony GP Republika Nasz Dziennik to jedno i to samo szambo
odpowiedź
User
plusk
Gazeta Polska od niedzielnego wieczoru jest gazetą prorządową, reżimową, tworzoną przez dziennikarzy na usługach pisowskiej władzy.
odpowiedź