SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” organizuje akcję poparcia dla więzionego Andrzeja Poczobuta

W najbliższą sobotę, 25 września, na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki wyświetlony zostanie wizerunek Andrzeja Poczobuta, dziennikarza więzionego od sześciu miesięcy przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Akcję organizuje „Gazeta Wyborcza” (Agora). Poczobut jest współpracownikiem tego tytułu, ale także działaczem Związku Polaków na Białorusi.

Poczobut został zatrzymany w marcu br. Władze zarzuciły mu – i czterem innym działaczkom Związku Polaków na Białorusi – złamanie paragrafu 130 kodeksu karnego, czyli „umyślne działania mające na celu podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej oraz niezgody na podstawie przynależności narodowej, religijnej, językowej i innej, a także rehabilitację nazizmu popełnioną przez grupę osób".

Oficjalną przyczyną do wszczęcia postępowania karnego stały się obchody „dnia żołnierzy wyklętych", zorganizowane przez działaczy w Grodnie. Grozi za do 12 lat więzienia. W sierpniu areszt dla dziennikarza przedłużono o kolejne trzy miesiące.

Upomnieć się o uwięzionego

Aby upomnieć się o Andrzeja Poczobuta, redakcja „Wyborczej" zaprasza wszystkich w sobotę (godz. 20:30) do przyjścia do centrum stolicy i wspólnego pokazania, że Polacy nie zapomną zarówno o nim.

- Reżim Łukaszenki uznał, że trzeba brutalnie spacyfikować wszystkich, którzy upominają się o demokrację i sprawiedliwość, którzy informują świat o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą oraz nie zgadzają się, by dyktator w bezczelny sposób ich okradł. Bo i Łukaszenka, i Białorusini, i my wszyscy doskonale wiemy, że dyktator przegrał prezydenckie wybory ze Swiatłaną Cichanouską. I tylko dzięki powszechnemu terrorowi, posuwając się nawet do morderstw, wciąż jest u władzy. A tysiące dzielnych Białorusinek i Białorusinów płacą za swą odwagę ogromną cenę – tak w swoim tekście pisze o akcji Roman Imielski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej".

Niekrasava wykona "Mury"

Zespół „Wyborczej" zachęca, by przyjść przed PKiN, od strony głównego wejścia do Pałacu. Redakcja zachęca do zabrania ze sobą biało-czerwono-białych flag wolnej Białorusi i biało-czerwonych flag polskich. W czasie zgromadzenia zostanie odczytany list od Swiatłany Cichanouskiej, będą przemawiać Adam Michnik, redaktor naczelny „Wyborczej" i Paweł Łatuszka, były ambasador Białorusi w Warszawie, dziś członek opozycyjnej Rady Koordynacyjnej.

Białoruska pieśniarka Nasta Niakrasava wykona „Mury" Jacka Kaczmarskiego przy akompaniamencie Jacka Kleyffa.  Transmisję wydarzenia będzie można obejrzeć na Wyborcza.pl.

 

To kolejny raz, kiedy zespół „Gazety Wyborczej" zabiera głos w sprawie aresztowania Andrzeja Poczobuta – w maju br. do Naczelnika Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku specjalny list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik.

W lipcu Michnik wystąpił też w sprawie uwolnienia Poczobuta na forum Podkomisji Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego. Również w lipcu redakcja „Wyborczej" po raz kolejny apelowała o uwolnienie redakcyjnego kolegi, publikując list Deniza Yücela, niemiecko-tureckiego dziennikarza, który spędził rok w tureckim więzieniu pod zarzutem rzekomego szpiegostwa i podżegania doprzemocy. Codziennie na łamach papierowego wydania „Gazety Wyborczej" dziennikarze liczą, ile dni Poczobut spędził w areszcie. 

Kim jest Andrzej Poczobut

Andrzej Poczobut ze Związkiem Polaków na Białorusi jest związany od ponad dwóch dekad, w przeszłości był redaktorem naczelnym wydawanego prze organizację „Magazynu Polskiego na uchodźstwie”. Pracował m.in. w ukazujących się w Grodnie dziennikach „Pahonia”, „Dień”, „Miestnoje Wriemia” i „Głos znad Niemna” oraz ogólnokrajowej „Narodnajej Woli”.

W 2006 roku zaczął współpracę jako korespondent „Gazety Wyborczej”. W swoich artykułach i wpisach na blogu Poczobut krytykował władzę Aleksandra Łukaszenki, za co był wiele razy zatrzymywany i aresztowany. Wiosną 2011 roku usłyszał zarzut znieważenia prezydenta Białorusi w szeregu artykułów i wpisów blogowych, w lipcu 2011 roku został skazany przez sąd w Grodnie na trzy lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

W lipcu br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wyniosło 55 698 egz. (spadek o 16,4 proc.) Na koniec czerwca z subskrypcji cyfrowej „Gazety Wyborczej” (Agora) korzystało 258,2 tys. użytkowników, o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej, a kwartalne wpływy z subskrypcji zwiększyły się o 22,5 proc.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” organizuje akcję poparcia dla więzionego Andrzeja Poczobuta

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Werz
Teraz Łukaszenko zły jak przywoził ludzi na granicę był dobry. Obrażaliście SG i i wojsko szczuliście ludzi do do zadym aby utrudnić Polsce ochronę jej granic. nawet prenumeraty sprzedawaliście aby zarobić na kolejne afery
odpowiedź
User
Zdrajcy
Pomagają Łukaszence walczyć z Polską i udają przyjaciół białoruskiej opozycji. Hipokryci
odpowiedź