SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Policjanci w mieszkaniu dziennikarza „Gazety Wyborczej” zajęli laptopy i smartfon, chodzi o groźbę śmierci wobec posła

W sobotę w południe policjanci przyszli do mieszkania dziennikarza „Gazety Wyborczej” Piotra Bakselerowicza i zajęli jego laptopy, smartfon i router. - Policja zabezpiecza urządzenie, na podstawie ustalonego IP,  z  którego kierowane były groźby karalne pod adresem posłów - stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. - Nikomu nigdy nie groziłem. Dla mnie to prowokacja albo zemsta za pisanie niewygodnych artykułów - uważa Bakselerowicz.

Kilku nieumundurowanych policjantów z komendy w Zielonej Górze po wejściu do mieszkania Piotra Bakselerowicza zażądali wydania wszystkich posiadanych przez niego laptopów i smartfonów.

- Policja bez żadnego nakazu, próbuje zabrać służbowy laptop naszego dziennikarza. Na miejscu są koledzy z redakcji, jadą też adwokaci - relacjonował na Twitterze przed godz. 11 Mikołaj Chrzan, wicenaczelny „Gazety Wyborczej” i szef jej wszystkich redakcji lokalnych.

Piotr Bakselerowicz odmówił wydania smartfona i laptopa, uzasadniając, że ma tam materiały objęte tajemnicą dziennikarską, a policjanci nie okazali stosownego nakazu prokuratora. Krótko po godz. 12 funkcjonariusze zostali poinformowani, że sprzęt należy przymusowo odebrać. Ostatecznie zarekwirowali smartfon, laptopy i router, smartfon ma zostać zwrócony w ciągu kilku godzin.

Śledztwo dotyczy internetowej groźby wobec posła

Sprzęt dziennikarza „Gazety Wyborczej” został zajęty przez policję w ramach śledztwa dotyczącego groźby wysłanej w internecie pod adresem jednego z posłów PiS z regionu zielonogórskiego. Postępowanie prowadzi warszawska komenda policji.

- Niestety w ostatnich latach zwiększa się liczba gróźb pozbawienia życia polityków. Pierwsze kroki ze strony policji polegają na ustaleniu IP komputera. Nie inaczej było w Tym przypadku - napisano na internetowym profilu stołecznej policji.

- IP przynależne jest pod adres poza garnizonem warszawskim, gdzie miejscowo funkcjonariusze wykonują czynności. Stąd pomoc prawna skierowana do miejscowej jednostki. Nie ma możliwości odstąpienia od czynności tylko dlatego, że ktoś jest dziennikarzem, skoro spod tego adresu mogły być kierowane poważne groźby - opisano.

- Policja zabezpiecza urządzenie, na podstawie ustalonego IP,  z  którego kierowane były groźby karalne pod adresem posłów - skomentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Piotr Bakselerowicz: nigdy nikomu nie groziłem

- Na pewno nie wysyłałem takiego maila. Nikomu nigdy nie groziłem. Dla mnie to prowokacja albo zemsta za pisanie niewygodnych artykułów - skomentował Piotr Bakselerowicz.

W artykule „Gazety Wyborczej” o tej sprawie dodano, że Bakselerowicz miał dobre relacje z posłem PiS, któremu grożono śmiercią, niedawno przeprowadził z nim wywiad o lokalnej koszykówce.

- Nie ma zgody na zabieranie komputera bez nakazu, nie ma zgody na naruszanie tajemnicy dziennikarskiej!!! - podkreślił Mikołaj Chrzan.

Redakcja „Gazety Wyborczej”: akcja policji kilka dni po donosie

W oświadczeniu wydanym w sobotę po południu redakcja „Gazety Wyborczej” zauważyła, Piotrowi Bakselerowiczowi zarekwirowano także laptop służbowy, na którym mogą być dane objęte tajemnicą dziennikarską, np. dane anonimowych informatorów.

- Jest to sytuacja bez precedensu, którego funkcjonariusze dopuścili się na polecenie Komendy Stołecznej Policji. Ktoś tam doniósł, że z komputerowego adresu IP zlokalizowanego w mieszkaniu Piotra Bakselerowicza wysyłane są rzekomo groźby karalne wobec posła PiS Jerzego Materny. Komenda Stołeczna Policji doskonale wiedziała, że chodzi o dziennikarza. Akcję przeprowadzono w kilka dni po donosie - napisano.

- Dziennikarza "Wyborczej" potraktowano bezceremonialnie, z góry jako podejrzanego. Rzetelne organy ścigania powinny postępować zupełnie inaczej. Można było dziennikarza wezwać wcześniej pisemnie na przesłuchanie i próbować zweryfikować, czy są jakiekolwiek podstawy do tak drastycznej decyzji jak zarekwirowanie służbowego sprzętu elektronicznego - wyliczono.

Według redakcji „Gazety Wyborczej” policja powinna przede wszystkim sprawdzić, czy z sieci wifi Piotra Bakselerowicza nie korzystała inna osoba. - Złamanie zabezpieczeń domowej sieci nie jest szczególnie trudne. Policja doskonale o tym wie - zaznaczono.

- Próbę zastraszenia Piotra Bakselerowicza traktujemy jako złamanie chronionej prawem tajemnicy dziennikarskiej – co bez orzeczenia sądu jest nielegalne. Nie ma bowiem najmniejszej gwarancji, że policja czy prokuratura nie dobiorą się do źródeł informacji naszego dziennikarza - podkreśliła redakcja „GW”. - Co więcej, nie ma żadnej gwarancji, że służby partyjnego państwa PiS nie zainstalują na komputerze Piotra materiałów, które miałyby go skompromitować - dodała.

- Skandal ten traktujemy również jako usiłowanie tłumienia krytyki prasowej - co także jest złamaniem prawa. Nie przypadkiem bowiem celem tej napaści jest dziennikarz "Wyborczej". Nasz dziennik jest od lat obiektem ataków prawnych i propagandowych ze strony pisowskiej władzy, jej agend i organów. Zasypywani jesteśmy dziesiątkami pism procesowych i pozwów, co do ich liczby jesteśmy "rekordzistą" wśród polskich niezależnych mediów - przypomniano.

Redaktorzy naczelni i szefowie oddziałów lokalnych „Gazety Wyborczej” zapowiedzieli, że użyją „wszelkich środków prawnych, żeby bronić dziennikarzy przed szykanami ze strony autorytarnej władzy”.

- Oświadczamy, że nie ugniemy się przed represjami i nie pozwolimy się zastraszyć. Krytykowanie wszelkiej władzy i demaskowanie jej nadużyć to nasza powinność obywatelska i demokratyczna. Także wtedy, gdy nadużycie władzy dotyczy naszych dziennikarzy i nas samych - podkreślono w oświadczeniu.

Na koniec czerwca br. z subskrypcji "GW" korzystało 258,2 tys. użytkowników, o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej, a kwartalne wpływy z usługi zwiększyły się o 22,5 proc. Według badania Mediapanel w sierpniu br. Wyborcza.pl zanotowała 8,26 mln użytkowników i 24,87 proc. zasięgu, a Wyborcza.biz - 1,79 mln użytkowników i 5,38 proc. zasięgu.

Z kolei średnie rozpowszechnianie ogółem „Gazety Wyborczej” w czerwcu br. wyniosło 54 532 egz., o 18,31 proc. mniej niż rok wcześniej (dane PBC).

Według prognoz Agory, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl, jeszcze w tym roku spółka chce ze sprzedaży papierowej „Wyborczej” mieć 66 mln zł przychodu, a z subskrypcji - 45 mln zł. Firma przewiduje, że trend wzrostu przychodów z prenumerat cyfrowych będzie rósł i już w przyszłym roku przewyższą one sumę ze sprzedaży drukowanej wersji tytułu. W 2022 roku Agora chce zarobić na sprzedaży papierowej „Wyborczej” 60 mln zł i aż 70 mln z subskrypcji, a rok później odpowiednio 55 mln zł i 91 mln zł.

W drugim kwartale br. grupa Agora osiągnęła 201,8 mln zł skonsolidowanych przychodów sprzedażowych i 9,9 mln zł straty netto. Zarobiła więcej z reklam, kin Helios oraz sprzedaży „Gazety Wyborczej” i książek.

Dołącz do dyskusji: Policjanci w mieszkaniu dziennikarza „Gazety Wyborczej” zajęli laptopy i smartfon, chodzi o groźbę śmierci wobec posła

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
"nie ma zgody na język nienawiści i groźby czynione przez dziennikarzy Gazety wyborczej oraz język nienawiści wobec Straży Granicznej w TVN..."
odpowiedź
User
Grom
No tk. Teraz Wolne Media edą broniły zyczyciela śmierci pisiorowi jak niepodległości.. Jka niewinny to niech wyda ten laptop? Co nie może? Bo wykrył Mega Aferę PiS? Tylko Silni Razem to łykną.
odpowiedź
User
Ohm
raczej "mili"
odpowiedź