SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” wraca do hasła „Nie ma wolności bez solidarności”

Od sobotnio-niedzielnego wydania „Gazeta Wyborcza” (Agora) na stałe wraca do swojego historycznego sloganu w winiecie „Nie ma wolności bez solidarności”. Chce w ten sposób wyrazić wsparcie dla dyskryminowanych grup społecznych.

Article

„Nie ma wolności bez solidarności” to pierwszy slogan w winiecie „Gazety Wyborczej”. Kiedy dziennik debiutował w maju 1989 roku, hasło miało wyrażać chęć budowy nowego państwa opartego na demokracji i wspólnocie.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że wraca do tego sloganu, żeby pokazać solidarność z grupami społecznymi, które według redakcji są obecnie w Polsce wykluczane: osobami z niepełnosprawnościami, nauczycielami, społecznością LBGT+, lekarzami, pielęgniarkami oraz sędziami.

- Przesłanie: „Nie ma wolności bez solidarności", nas zobowiązuje. Świat, jaki znaliśmy – stabilny, bezpieczny, przewidywalny – rozpadnie się na naszych oczach, jeśli zamkniemy się w egoizmie, jeśli zajęci własnym doraźnym interesem będziemy tylko kupować, konsumować i przeżuwać. Wtedy na oścież otworzymy bramy przed populistami i politycznymi szarlatanami. Wracamy do tego, co na początku: „Nie ma wolności bez solidarności” - tłumaczy redakcja we wspólnym stanowisku.

- Solidarność z tymi, którzy są wykluczani, jest wpisana w DNA „Wyborczej”. Dziś chcemy tym wszystkim grupom przypomnieć, że jesteśmy z nimi - uzasadnia Jerzy Wójcik, wydawca „Gazety Wyborczej”.

Poprzednio przez ponad 15 lat hasło główne w winiecie „GW” brzmiało: „Nam nie jest wszystko jedno”.

W weekendowej „GW” plakat z nowym hasłem

W związku ze zmianą hasła zespół „Gazety Wyborczej" przygotował działania redakcyjno-promocyjne. Dodatkowe treści czytelnicy będą mogli znaleźć w weekendowym wydaniu dziennika, w tygodnikach lokalnych oraz już piątku na portalu Wyborcza.pl.

Do sobotniego-niedzielnego numeru „Gazety Wyborczej" dołączony zostanie plakat z nowym hasłem oraz informatorem prawnym dla osób biorących udział w marszach równości i poradnikiem, jak sobie radzić z homofobicznymi uwagami. Zamieszczony też zostanie fotoreportaż o osobach nieheteronormatywnych, raport o postrzeganiu społeczności LGBT+ przez Polaków, a także kalendarium marszów równości.

Plakat rozdawany będzie podczas sobotniej manifestacji w Warszawie, która odbędzie się pod hasłem „Warszawa przeciw przemocy: Solidarność z Białymstokiem”, a także w trakcie marszu przeciwko przemocy, planowanego na niedzielę w Białymstoku.

Dodatkowo we wszystkich piątkowych tygodnikach lokalnych „Gazety Wyborczej" z 26 lipca br. znalazły się artykuły przedstawiające m.in. sytuację osób ze społeczności LGBT+, zapowiedzi i relacje z demonstracji solidarnościowych oraz rozmowy z ekspertami, a w ich winiety - dla wyrażenia solidarności z osobami atakowanymi w Białymstoku - została wkomponowana tęcza. Podobna grafika pojawi się również w winiecie krajowego wydania „Gazety Wyborczej" w weekendowym numerze oraz przy logo serwisu Wyborcza.pl.

„Gazeta Wyborcza” z nową makietą, zyskuje cyfrowych subskrybentów

Na początku czerwca „Gazeta Wyborcza” zyskała nową czcionkę i makietę, zaprojektowaną przez Jacka Utko. Specjaliści z branży prasowej pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili, że makieta daje na łamach więcej światła na łamach i przestrzeni, wyraźnie nawiązując do stylu dziennika sprzed 30 lat.

Według danych ZKDP w maju br. średnia sprzedaż ogółem „Gazety Wyborczej” wynosiła 89 180 egz., o 4,2 proc. mniej niż rok wcześniej. Natomiast portal Wyborcza.pl zanotował 8,08 mln realnych użytkowników i 74,17 mln odsłon (według badania Gemius/PBI).

Na koniec maja z subskrypcji cyfrowych „GW” korzystało 192 tys. użytkowników, o 22 tys. więcej niż na koniec ub.r.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” wraca do hasła „Nie ma wolności bez solidarności”

32 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwer
Czy na serio sprawa LGBT jest już tak mega ważna? Ważniejsza od biedy, bezdomności i rodzin w kiepskiej sytuacji?
odpowiedź
User
sol
GW =LGBT 🤣
odpowiedź
User
Zuza
GW robi wszystko żeby pomóc PiS wygrać wybory...
odpowiedź