SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Gazeta Wyborcza” solidaryzuje się z Białorusinami. Specjalne wydanie drukowane i w internecie

We wtorek, 5 stycznia, „Gazeta Wyborcza” zadedykuje wydanie dziennika mieszkańcom Białorusi. Powodem są zbliżające się prawosławne święta Bożego Narodzenia. Na łamach dziennika oraz na Wyborcza.pl ukażą się materiały poświęcone sytuacji za naszą wschodnią granicą wraz z noworoczną odezwą do Polaków liderki białoruskiego ruchu oporu - Swiatłany Cichanouskiej.

Article

Białorusini od miesięcy wychodzą na ulice miast i miasteczek, by protestować przeciwko reżimowi Aleksandra Łukaszenki po wyborach prezydenckich, zorganizowanych w sierpniu 2020 r. Od tego czasu na łamach „Gazety Wyborczej" i w serwisie Wyborcza.pl publikowane są najświeższe informacje na ten temat – w formie relacji, analiz, wywiadów czy fotoreportaży. W geście solidarności z Białorusinami w sierpniu ub. roku dziennik zmienił też swoje logo, zastępując je biało-czerwono-białą flagą – najbardziej powszechnym symbolem trwających protestów.

Znak ten pojawi się na pierwszej stronie papierowej i cyfrowej wersji „Gazety Wyborczej" również jutro, 5 stycznia 2021 r. – w przeddzień prawosławnej Wigilii. By okazać wsparcie i solidarność Białorusinom, tego dnia redakcja „Gazety Wyborczej" właśnie im zadedykuje wydanie dziennika – zarówno na tradycyjnych, jak i internetowych łamach „Gazety Wyborczej" znajdą się m.in. teksty o opozycjonistkach i opozycjonistach, którzy idą na czele białoruskiego ruchu społecznego, relacje korespondentów Wiktorii Bieliaszyn, Wacława Radziwinowicza i Andrzeja Poczobuta o ich doświadczeniach z relacjonowania protestów czy zdjęcia Jędrzeja Nowickiego, pokazujące pokojową walkę o wolność i sprawiedliwość.

W wydaniu znajdzie się również wyjątkowa odezwa noworoczna do Polaków od liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. W serwisie Wyborcza.pl prócz tekstów dodatkowo znajdą się materiały audiowizualne – m.in. głosy wsparcia dla społeczeństwa białoruskiego (w tym od marszałka Tomasza Grodzkiego i Sławomira Sierakowskiego), wideo prezentujące protesty na Białorusi i poparcie dla Białorusinów w Polsce, czy rozmowa z białoruską działaczką opozycji w podcaście „Wysokich Obcasów".

"Niech to będzie dla Was znak nadziei"

Do akcji solidarności z Białorusią włączyła się też redakcja „Wysokich Obcasów". Na łamach najbliższego numeru magazynu 9 stycznia br. ukaże się historia koszykarki Jeleny Leuczanko, a w serwisie Wysokieobcasy.pl - opowieści o innych niezwykłych Białorusinkach: docentce Natalii Dulinie oraz aktywistce Ninie Bagińskiej.

- „Gazeta Wyborcza" jest od trzydziestu jeden lat dziennikiem, który stworzyli i redagowali ludzie demokratycznej opozycji, których przedtem bito pałkami, zamykano w więzieniach i traktowano tak, jak dziś traktowani są białoruscy demokraci. Niech to będzie dla Was znak nadziei. „Gazeta Wyborcza" popiera w całej rozciągłości każdy ruch na rzecz wolności i godności ludzkiej, a zwłaszcza ten, który dobiega do nas zza naszej wschodniej granicy z Białorusią - pisze redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik w tekście, otwierającym wtorkowe wydanie dziennika.

Według danych ZKDP w październiku br. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Gazety Wyborczej” wynosiło 66 394 egz., o 30,2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Portal Wyborcza.pl w listopadzie br. zanotował 9,38 mln użytkowników, a Wyborcza.biz - 2,04 mln (według badania Mediapanel). Na koniec września z oferty subskrypcyjnej w serwisach „Gazety Wyborczej” korzystało 241 tys. internautów.

Dołącz do dyskusji: „Gazeta Wyborcza” solidaryzuje się z Białorusinami. Specjalne wydanie drukowane i w internecie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ek.
Ups. Kluby GazPola pierwszy raz milczą pod niusem o Wyborczej. Chwalebne!
odpowiedź