SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gazety zasłoniętymi stronami pierwszymi protestują przeciw kradzieży treści i informują o ich ochronie

We wtorek część dzienników ogólnopolskich i regionalnych ukazała się ze stronami pierwszymi informującymi o wprowadzanym właśnie systemie oznaczania artykułów chronionych prawem autorskim mającym zapobiegać ich kradzieży.

Regulamin doprecyzowujący przepisy prawa prasowego dotyczące dozwolonego użytku artykułów prasowych przez innych wydawców wprowadzają Gremi Business Communication (wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”), Grupa Polskapresse i Media Regionalne, Infor Biznes („Dziennik Gazeta Prawna”), Bonnier Business Polska („Puls Biznesu”), „Tygodnik Powszechny”, a także Izba Wydawców Prasy i Polska Agencja Prasowa.

W wydaniach drukowanych i serwisach internetowych tych tytułów artykuły zaczęły być oznaczane symbolem ©, który oznacza, że materiał nie może być kopiowany bez zgody wydawcy, oraz ℗, który wskazuje, iż wykorzystanie artykułu przez inne firmy możliwe jest jedynie po uiszczeniu opłaty zgodnej z redakcyjnym cennikiem (więcej na ten temat).

Wtorkowe wydania dzienników, które wprowadzają ten system, ukazały się z podwójnymi pierwszymi stronami. Na zewnętrznych zwyczajne treści zostały zasłonięte informacją o nowym regulaminie. „Dla większego zrozumienia zasłoniliśmy treść” - stwierdzają w tytule wydawcy.

- Jako wydawcy prasy i serwisów internetowych, symbolicznie zasłaniając dziś tekst na pierwszej stronie, sprzeciwiamy się praktykom kradzieży treści przez nieuczciwe firmy - tłumaczą, wyjaśniając znaczenie symboli © i ℗. - Dla was, drodzy Czytelnicy, którzy prenumerujecie nasz tytuł, kupujecie go w kioskach, czytacie go w bibliotece, u rodziny czy znajomych, nic się nie zmienia - zaznaczają. - Nasza akcja wymierzona jest przeciwko tym podmiotom, które bezprawnie korzystają z naszych artykułów bez wymaganej zgody i opłat. A przez takie podejście okradani jesteśmy wszyscy, zarówno wydawcy, jak i Czytelnicy, bo mamy mniej środków na tworzenie dobrej jakości treści - wyjaśniają.

>>> Przeglądaj okładki gazet i magazynów w naszym dziale Jedynki

Z zasłoniętymi pierwszymi stronami ukazało się w sumie 27 gazet ogólnopolskich i regionalnych.

Dołącz do dyskusji: Gazety zasłoniętymi stronami pierwszymi protestują przeciw kradzieży treści i informują o ich ochronie

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
żęnująca akcja
odpowiedź
User
cete
Na pohybel internetowym złodziejom/przepisywaczom ...
odpowiedź
User
JP
Niedługo już i tak nie będzie płacił za te wasze wypociny :) Cały czas spada sprzedaż tego produktu o wątpliwej jakości.
odpowiedź