SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk zakończył pilotaż autonomicznego busa. Prawie 1 tys. km i ponad 2 tys. pasażerów

Gdańsk podsumował realizację międzynarodowego projektu, w ramach którego autonomiczny bus, pilotażowo uruchomiony na Cmentarzu Łostowickim, wykonał 450 kursów, przewiózł 2017 pasażerów i przejechał ponad 989 km. Miasto odpowiadało także za analizę prawnych aspektów autonomicznej mobilności oraz porównanie trzech pilotaży: w Gdańsku, Tallinie i norweskim Kongsbergu.

Article

We wrześniu 2019 r. autonomiczny bus woził chętnych drogą dojazdową do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Pojazd przejechał wówczas 632 km w trybie autonomicznym i przewiózł 3325 pasażerów, jednak przez cały czas na pokładzie pojazdu znajdował się operator.

W oparciu o sukces pierwszego pilotażu, zapadła decyzja o organizacji kolejnego - tym razem testującego możliwości zdalnego nadzoru i zdalnego sterowania, jak również usunięcie operatora z wnętrza autonomicznego pojazdu. Oba projekty otrzymały dofinansowanie z programu Interreg Region Morza Bałtyckiego.

Pilotaż autonomicznego busa na Cmentarzu Łostowickim

Autonomiczny bus pilotażowo uruchomiony został na Cmentarzu Łostowickim. Było to wyzwanie logistyczne, gdyż główna aleja cmentarza nie posiada statusu drogi publicznej, a pojazdy mogą poruszać się po niej z prędkością do 5 km/h. W czasie pilotażu na trasie utrzymany był ruch pieszy i samochodowy. Firma świadcząca usługę prezentacji autonomicznego busa po raz pierwszy organizowała przewozy przy takiej organizacji ruchu.


Pilotaż, obejmujący 30 dni operacyjnych, trwał od 7 października do 12 listopada, z wyłączeniem okresu Święta Zmarłych. Usługa świadczona była przez 5 godz. dziennie. Pojazd wykonywał trzy przejazdy na godzinę po trasie o długości 2,2 km, na której zlokalizowano cztery przystanki.

W sumie autonomiczny bus pilotażowo uruchomiony na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku wykonał 450 kursów, przewiózł 2017 pasażerów i przejechał ponad 989 km.

Pasażerowie wysoko ocenili bezpieczeństwo usługi

Wśród pasażerów dystrybuowano ankiety oceniające wrażenia z przejazdu. W próbie znalazło się 222 respondentów, którzy korzystali z usługi między 11 października a 11 listopada.

Większość respondentów stanowiły kobiety (68,9%), a najliczniej reprezentowane kategorie wiekowe to "powyżej 60 roku życia" (32%) i "pomiędzy 31 a 45 rokiem życia" (28%). Postrzegane przez nich bezpieczeństwo na pokładzie i bezpieczeństwo w ruchu drogowym zostało ocenione wysoko i wynik ten był wspólny dla wszystkich kategorii demograficznych.

Problemy z zapewnieniem stałego łącza

Autonomiczny bus na Cmentarzu Łostowickim miał poruszać się docelowo bez operatora na pokładzie. W trybie zdalnym (teleoperacji) operator nadzoruje widok z kamer, by wydawać polecenia pojazdowi. W sytuacjach krytycznych przejmuje on sterowanie i manualnie, zdalnie kieruje pojazdem.

Jednak wykonawca napotkał problemy z zapewnieniem stabilnego łącza internetowego na terenie całego obszaru pilotażu. Zaobserwowano spadek prędkości i jakości łączności internetowej w godzinach szczytu komunikacyjnego oraz w weekendy. Wówczas operator nadzorujący pojazd nie był w stanie w pełni ocenić sytuacji wokół pojazdu, ze względu na znaczne opóźnienie i niską jakość transmisji obrazu z kamer.

Podczas pilotażu korzystano z sieci czterech największych dostępnych operatorów w Polsce, jednak żadna z nich nie pozwalała na osiągniecie odpowiedniej jakości przesyłu przez cały czas.

Trzy pilotaże. Oprócz Gdańska Kongsberg i Tallin

W 2021 r. projekt Sohjoa Last Mile wdrożył trzy pilotaże. Celem było zbadanie możliwości jazdy bez operatora na pokładzie. Kongsberg, Tallin i Gdańsk uczestniczyły w poprzednim projekcie Sohjoa Baltic w latach 2017-2020, w ramach którego koordynator projektu Metropolia University of Applied Sciences również wdrożył pilotaż autonomicznego busa w Helsinkach, a łotewska Semigalia zainicjowała drogę do autonomicznej mobilności w skali kraju.

Ubiegłoroczne pilotaże miały na celu analizę możliwości technicznych i ryzyka związanego z jazdą bez operatora pojazdu, percepcji człowieka w stosunku do bezzałogowego busa czy wymagań sieci komunikacyjnej (5G lub 4G) dla zdalnie sterowanej jazdy. Trzy pilotaże Sohjoa Last Mile odbyły się zarówno na terenach zamkniętych, jak i otwartych.

W Gdańskim przetargu na prezentację autonomicznego busa wpłynęła oferta od fińskiej firmy Roboride. Finowie współpracowali z estońską firmą AuveTech, która dostarczyła i zaprogramowała busa, przeszkoliła operatorów wyznaczonych spośród kierowców spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz odpowiadała za codzienną eksploatację. Partnerem technologicznym Roboride była też firma Trapeze Poland, specjalizującą się w rozwiązaniach IT dla transportu publicznego.

Do Gdańska dostarczono autonomicznego, elektrycznego minibusa marki Iseauto (4 poziom autonomii kategorii SAE). Iseauto może przewozić maksymalnie 8 osób i porusza się z prędkością do 25 km/h. Wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy 25 kW, a pojemność baterii pozwala na 8 godz. pracy.

Bus może wykonywać manewr skrętu w trybie teleoperacji (bez operatora na pokładzie), a także omijać przeszkody w trybie autonomicznym (po potwierdzeniu przez operatora, że jest to bezpieczne). Dodatkowo zaprogramowano zasadę prawej ręki na skrzyżowaniach, dzięki czemu pojazd przepuszczał użytkowników drogi znajdujących się w strefie pierwszeństwa. Prędkość w trybie autonomicznym ze względów bezpieczeństwa ograniczono do 13 km/h.

Regulamin porządkowy Cmentarza Łostowickiego dopuszcza wjazd pojazdami mechanicznymi dla osób powyżej 65 roku życia. Z tego przywileju codziennie korzysta od 50 do 70 kierowców. Projekt Sohjoa Last Mile wykazał, że uruchomienie transportu ostatniej mili pozwoliłoby ograniczyć natężenie ruchu zmotoryzowanego na tej największej, bo liczącej 50 ha gdańskiej nekropolii. Tę lokalizację wskazali również mieszkańcy – respondenci badania opinii publicznej, zrealizowanego we wrześniu 2019 r. za pośrednictwem portalu gdansk.pl.

Analiza prawna i ogólnopolskie warsztaty online

W 2018 r. Gdańsk zlecił opracowanie analizy prawnej odpowiadającej na pytanie, na jakich zasadach zorganizować można pilotaż autonomicznego minibusa na drodze publicznej. Umożliwiła ona pierwsze pilotażowe wdrożenie autonomicznego busa w Polsce.

Druga analiza, zlecona w ramach projektu Sohjoa Last Mile, odpowiada na pytanie, jakie zmiany należy wprowadzić, aby możliwe było świadczenie regularnych przewozów pasażerskich, np. uruchomienie na drodze publicznej stałej linii autobusowej z wykorzystaniem autonomicznego minibusa. Obowiązujące przepisy przewidują wyłącznie testy pojazdów autonomicznych.

Doświadczeniami z pilotażu oraz ustaleniami dotyczącymi aspektów prawnych miasto dzieli się z przedstawicielami samorządów, środowiska akademickiego oraz branży transportowej. 3 grudnia zorganizowano warsztaty online pod hasłem "Autonomiczny transport ostatniej mili – aspekty prawne i pilotaże w Gdańsku, Tallinie i Kongsberu". W wydarzeniu uczestniczyło 67 osób.

Dołącz do dyskusji: Gdańsk zakończył pilotaż autonomicznego busa. Prawie 1 tys. km i ponad 2 tys. pasażerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl