SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańszczanie coraz wyżej oceniają jakość życia w mieście

W Gdańsku systematycznie rośnie ogólny wskaźnik jakości życia. Najlepiej przez mieszkańców oceniana jest oferta kulturalna miasta, warunki mieszkaniowe i komunikacja publiczna - wynika z badania Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdańsk, fot. Shutterstock.comArticle

Ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku rośnie systematycznie od lat i w 2018 r. osiągnął poziom 3,7.

W 2018 r. najwyżej (średnia ocena 3,92) jakość życia ocenili mieszkańcy obszaru miasta obejmującego Zaspę-Młyniec i Zaspę-Rozstaje. Na kolejnych miejscach znalazły się Przymorze Wielkie, Przymorze Małe i Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Piecki-Migowo i Brętowo.

Najmniej zadowoleni (średnia ocena 3,28) z warunków życia są mieszkańcy obszaru skupiającego dzielnice wschodniej części miasta, tj. Stogów, Przeróbki, Krakowca-Górek Zachodnich, Rudników i Wyspy Sobieszewskiej.

"Rzeczywiście, oceny gdańszczan dotyczących jakości życia różnią się ze względu na dzielnice z jaką mamy do czynienia w analizach. W badaniu z czerwca, czyli jeszcze przed wakacjami, najlepiej oceniono dzielnice centralne." – powiedział dr Tomasz Tobis z Pracowni Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Spośród 16 obszarów tematycznych mieszkańcy Gdańska najwyżej oceniają ofertę kulturalną miasta i warunki mieszkaniowe oraz zagadnienia związane z funkcjonowaniem komunikacji publicznej: komunikację tramwajową, powiązania komunikacyjne oraz komunikację SKM i PKM. Wszystkie te obszary otrzymały ocenę równą 4 lub wyższą.Badanie "Jakość życia w Gdańsku" mierzy poziom satysfakcji z warunków życia w mieście. Przeprowadzane jest od 2008 r., co dwa lata, przez Pracownię Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego. Gdańszczanie oceniają 100 aspektów jakości życia, zgrupowanych w 16 obszarów tematycznych, m.in. komunikacja miejska, infrastruktura drogowa, poczucie bezpieczeństwa, infrastruktura sportowo-rekreacyjna, oferta kulturalna, satysfakcja zawodowa czy przestrzeń publiczna w okolicy miejsca zamieszkania. Oceny można przydzielać w "szkolnej" skali, czyli od 1 do 6. Badanie przeprowadzane jest na reprezentatywnej próbie ok. 1,5 tys. dorosłych mieszkańców Gdańska. Po zebraniu wszystkich odpowiedzi obliczane są średnie oceny wszystkich szczegółowych wskaźników, jak również – po ich uśrednieniu – ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku. Aby pokazać zróżnicowanie przestrzenne jakości życia, miasto zostało podzielone na 12 obszarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańszczanie coraz wyżej oceniają jakość życia w mieście

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl