SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk zamierza samodzielnie uregulować obecność reklam zewnętrznych

Władze Gdańska rozpoczynają prace nad własną, miejską uchwałą krajobrazową, która ma zakończyć samowolę reklamową w przestrzeni miejskiej. Odpowiednie przepisy mają wejść w życie już wiosną 2016 roku.

Gdańsk, fot. Shutterstock.comArticle

Władze Gdańska rozpoczynają właśnie prace nad aktem prawnym, który uporządkuje reklamowy chaos na ulicach tego miasta. Do współpracy przy tworzeniu gdańskiego zbioru zasad i uregulowań porządkujących przestrzeń miejską zaprasza mieszkańców.

Miasto może podjąć takie działania dzięki ustawie krajobrazowej, która właśnie weszła w życie. Pozwala ona samorządom lokalnym samodzielnie starać się o wysoką jakość przestrzeni publicznej.

W najbliższy czwartek, 24 września zaczynają się formalne prace nad nowymi regulacjami - będzie głosowana „Uchwała o przystąpieniu do sporządzenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów, z jakich mogą być wykonane na terenie miasta Gdańska”.

Po jej przyjęciu zostanie powołany specjalny zespół konsultantów, którzy nad tymi zasadami będą pracować. W jego skład wejdą m.in. przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, przedsiębiorców, Izby Gospodarczej Reklamy Zewnętrznej, Wydziału Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku czy Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego.

Władze miasta będą jednocześnie prowadzić z mieszkańcami miasta i wśród nich seminaria i warsztaty, konsultacje społeczne oraz badania opinii. Gdańszczanie będą mówić o tym, co powinno z ulic zniknąć, a co ma się na nich pojawić.

Wstępny projekt miejskiej uchwały ma być gotowy w grudniu tego roku, potem zostanie on zaopiniowany przez Pomorskiego  Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nowa uchwała, według wstępnych założeń ma być gotowa i głosowana w marcu 2016 roku.

Gdańsk jest pierwszym miastem, które we własnym zakresie rozpoczyna prace nad miejskim aktem prawnym regulującym obecność reklam w przestrzeni publicznej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdańsk zamierza samodzielnie uregulować obecność reklam zewnętrznych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mieszkaniec
E tam, takie gadanie bez sensu. "Pracują" nad tym któryś rok z rzędu. Obiecują wyczyszczenie nielegalnych reklam, a w centrum Wrzeszcza wiszą plakaty instytucji kulturalnych pod napisem "Zakaz plakatowania" ! Szmaty na każdym płocie tuż przy przystankach komunikacji miejskiej.
odpowiedź