SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdańsk powołuje własny fundusz filmowy. Milion zł rocznie na wsparcie produkcji promujących miasto

Wkrótce funkcjonować zacznie Gdański Fundusz Filmowy, powołana też będzie Gdańska Komisja Filmowa, która będzie decydowała o wydawaniu pieniędzy na filmowe produkcje, promujące miasto. Na wsparcie takich przedsięwzięć zaplanowano milion złotych rocznie, a Gdańsk zapowiada, że chce zostać jednym z wiodących ośrodków kultury filmowej w kraju.

Article

O szczegółach nowej inicjatywy poinformowano w środę, podczas konferencji prasowej. Roczna wartość funduszu będzie wynosiła jeden milion złotych, a kwota ta ma zostać wyodrębniona z budżetu miasta. Uchwała w tej sprawie zostanie przedstawiona na sesji Rady Miasta pod koniec marca. - W Polsce istnieje już jedenaście Funduszy Filmowych, miejskich i regionalnych. My bierzemy z tego, co najlepsze – przekonywała w trakcie konferencji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zależy nam nie tylko na sukcesach produkcji filmowych, ale także na promocji naszego miasta i budowaniu konsekwentnie wizerunku Gdańska przyjaznego i otwartego na kulturę - dodała.

Gdańsk pojawi się na mapie filmowej w Polsce w bardzo dobrym momencie – zapewniał Paweł Orłowski, wiceprezes AmberExpo, przewodniczący rady programowej powstającego Funduszu. - To czas zmieniającego się rynku i przemysłu filmowego, zmiany formuły kina artystycznego, które w dzisiejszych czasach trudniej się przebija -  przekonywał.

Zadania: rozwinąć branżę, animować środowisko

Fundusz ma pełnić rolę kulturotwórczą, animującą środowisko filmowe w Gdańsku, ale także - ekonomiczną pozwalającą na rozwój branży filmowej w mieście. Kryteriami związanymi z wyborem filmu fabularnego, dokumentu czy animacji jest charakter umowy koprodukcyjnej, która w przypadku sukcesu pozwalać będzie na reinwestowanie środków. Długofalowym zaś celem jest, aby Gdańsk stał się jednym z wiodących ośrodków kultury audiowizualnej i filmowej w Polsce – mówiono w czasie konferencji.

Przy Gdańskim Funduszu Filmowym powstanie rada programowa, która będzie dbała o to, aby nie działać cyklami jednorocznymi, lecz by umieścić Gdański Fundusz Filmowy i Gdańską Komisję Filmową w szerszym kontekście rozwoju branży. Komisja Filmowa oprócz wyboru filmów proponowanych do Funduszu będzie budowała także relacje z producentami filmowymi w kraju i za granicą, pozyskiwała wsparcie produkcji w uzyskiwaniu zgód administracyjnych, kwerendy czy budowania bazy dokumentacyjnej zdjęć z interesujących planów z terenów całego miasta. Operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego będzie Instytut Kultury Miejskiej.

Podobne Fundusze w całym kraju

W Polsce działa już 11 funduszy filmowych: Dolnośląski, Gdyński, Lubelski, Łódzki, Mazowiecki i Warszawski, Podkarpacki, Poznański, Krakowski, Śląski, Warmińsko-Mazurski i Zachodniopomorski. Każdy z nich corocznie dofinansowuje produkcję polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych tematycznie lub lokacyjnie z regionem. Teraz do tego grona dołącza Gdańsk.

Wśród dofinansowanych przez fundusze produkcji najdziemy takie tytuły jak „Ida” (Łódzki Fundusz Filmowy), „Zimna wojna” (Śląski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy), „Twój Vincent” (Dolnośląski Fundusz Filmowy), „Body/Ciało” (Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy), „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (Gdyński Fundusz Filmowy), „Jesteś Bogiem” (Śląski Fundusz Filmowy), czy „Pokot” (Dolnośląski Fundusz Filmowy).

 

Dołącz do dyskusji: Gdańsk powołuje własny fundusz filmowy. Milion zł rocznie na wsparcie produkcji promujących miasto

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Joko uNO
Drogi załatajcie w Gdańsku, chodniki naprawcie, a nie pierdy filmowe róbcie.
odpowiedź
User
rycyna
Jak ktoś twierdzi, że :To czas zmieniającego się rynku i przemysłu filmowego, zmiany formuły kina artystycznego, które w dzisiejszych czasach trudniej się przebija. to znaczy, że kompletnie nie orientuje się w materii. Kino artystyczne ma się najlepiej od dekad, dokument i animacja kwitną, o czym świadczy choćby powodzenie kanałów tematycznych. Ale przewodniczący rady programowej ma inne wiwdomości.
odpowiedź
User
flecz
Budujemy wielkie dzieło: autostradę finansową prosto z miejskiego budżetu do kieszeni naszych politycznych i osobistych przyjaciół i na pohybel Kaczfiemu
odpowiedź