SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Orangutanica z gdańskiego zoo namalowała obrazy do kampanii #olejolej

Gdański ogród zoologiczny wystartował z kampanią edukacyjną pod hasłem "Olej olej". Akcja ma uświadomić konsumentów, jak wytwarzany jest olej palmowy, i jaką symboliczną ceną płacą za to orangutany. W kampanię "zaangażowała się" orangutanica Raja, zamieszkująca zoo w Gdańsku, malując serię obrazków.

Akcja "Olej olej" ma uwrażliwić ludzi na fakt, że wycinki lasów tropikalnych pod plantacje palmy olejowej, z której tłoczony jest olej palmowy, są tragiczne w skutkach dla zamieszkujących te tereny orangutanów. Obecnie 85 proc. światowej produkcji tego surowca pochodzi z Indonezji i Malezji, jedynych krajów zamieszkiwanych przez orangutany. Do roku 2025 pod uprawę zostanie wycięte 15 mln hektarów lasu.

Groźny olej palmowy

Według Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, jeśli utrzyma się obecne tempo produkcji oleju palmowego to w 2022 roku zostanie zniszczonych 98 proc. lasów Sumatry i Borneo. 

W czym jest olej palmowy?

Światowi producenci na masową skalę wykorzystują go do produkcji wielu towarów. Wśród nich są kosmetyki (szampony, mydła, pasty do zębów, balsamy, kremy, dezodoranty) i jedzenie (płatki śniadaniowe, ciastka, chleby pakowane, frytki, sałatki, pizza, sosy, mrożonki, batoniki, chipsy, czekolady, lody). Olej palmowy to składnik detergentów (proszki do prania, płyny do czyszczenia łazienek, kuchni, szyb) oraz karm i kosmetyków dla domowych zwierząt.

Gdańskie zoo edukuje nt. oleju palmowego i ratuje orangutany

W ramach kampanii #olejolej, gdański ogród zoologiczny przygotował wystawę dzieł namalowanych przez podopieczną orangutanicę, Raję.

Oprócz tego, zoo organizuje w połowie października event Święto Orangutanów, prowadzić będzie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, spotkania z opiekunami orangutanów czy warsztaty tworzenia zabawek dla małp.

Na swojej stronie internetowej gdańskie zoo publikuje listę produktów bez oleju palmowego. W przestrzeni miejskiej pojawi się specjalny mural, na ulicach Gdańska spotkać można dedykowany akcji autobus. Ponadto, gdańskie zoo organizuje zbiórkę pieniędzy na rzecz malezyjskiej fundacji Hutan oraz projekcje filmu WWF „Sos dla świata” poświęconego orangutanom i czynnikom zagrażającym ich istnieniu.

Działania potrwają do ferii zimowych przyszłego roku. Lekcje edukacyjne poświęcone orangutanom, będą dostępne w ofercie zoo na stałe.

W zoo w Gdańsku mieszka obecnie para orangutanów, Raja i Albert. Albert urodził się 26 marca 1972 roku z monachijskim zoo w Niemczech, zanim trafił do naszego ogrodu mieszkał w Rostocku, Bojnicach i Dvur Kralove. Do Gdańska przyjechał w październiku 1997 roku. Raja urodziła się 18 stycznia 1972 roku w Rostocku. Do oliwskiego zoo przyjechała w styczniu 2000 roku.

Dołącz do dyskusji: Orangutanica z gdańskiego zoo namalowała obrazy do kampanii #olejolej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kasia KR
zero informacji o akcji na stronie Zoo...:(
odpowiedź