SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co z dekoderem TVP? „Projekt wymaga ponownej analizy sytuacji rynkowej”

Telewizja Polska zapowiadała wprowadzenie na rynek własnego naziemno-internetowego dekodera. Z powodu braku chipów planów nie zrealizowano. Nie wiadomo czy stanie się to w przyszłości. TVP informuje Wirtualnemedia.pl, że „projekt wymaga ponownej analizy sytuacji rynkowej”.

fot. telewizjanaziemna.plArticle

Przed rokiem informowaliśmy, że TVP wprowadzi na rynek hybrydowy dekoder z opcją nPVR i dostępem do VOD (wideo na żądanie). Dekoder miał obsługiwać HbbTV, aby widzowie z dostępem do internetu mogli korzystać z catch up TV (możliwości cofania kanałów TVP do tygodnia) i korzystać z uruchomionego w lutym br. portalu TVP GO. Odbiorcy TVP mogą to robić jedynie za pośrednictwem własnego telewizora lub tunera. Te ostatnie rzadziej obsługują telewizję hybrydową. Najczęściej tylko droższe modele.

- Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”. Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - tłumaczył w listopadzie ub.r. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP.

Czy TVP wróci do projektu własnego dekodera?

Choć HbbTV jest dla TVP priotetem w porównaniu z aplikacjami na Smart TV (Android TV/Google TV, Tizen, WebOS), to nie wiadomo czy powróci do koncepcji zaoferowania własnego dekodera. - Projekt własnego dekodera TVP nie przewidział znaczących opóźnień w łańcuchach dostaw w czasie pandemii. Prace nad projektem wymagają ponownej analizy sytuacji rynkowej w zakresie funkcjonalności produktu oraz ponownego wpasowania w harmonogramy wprowadzania na rynek nowych produktów w ramach transformacji cyfrowej TVP - tłumaczy Zespół Rzecznika TVP.

Dalsza emisja MUX-3 (m.in. TVP1, TVP2, TVP Info) w starym standardzie DVB-T jest związana z brakiem możliwości zaoferowania własnego sprzętu? - Nadawanie w standardzie DVB-T jest związane ze zmienioną przez UKE, w trybie Art. 123 ust 1 pk 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne, decyzją rezerwacji częstotliwości dla multipleksu trzeciego - tłumaczy nadawca publiczny.

Dekodery z internetem muszą obsługiwać HbbTV

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Polsat wygasza swój naziemny pakiet TV Mobilna. Nie zdecydował się bowiem wymienić dekodera DVB-T na nowszy, pracujący w standardzie DVB-T2/HEVC. Z nieoficjalnych informacji wynika, że również pracował nad naziemno-internetową platformą cyfrową. Tak jak w przypadku TVP problemem okazał się brak chipów w dobrej cenie.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra cyfryzacji dekodery z możliwością podłączenia do internetu muszą obsługiwać HbbTV. W przeciwnym wypadku prezes UKE może nałożyć na sprzedawcę karę. Z tego powodu Canal+ wycofał ze sprzedaży dekoder Canal+ Box 4K z Android TV. Nadawca cały czas zastanawia się w jaki sposób doprowadzić do jego powrotu na sklepowe półki. Konkurencyjny Polsat wycofał Polsat Evobox Stream.

Dołącz do dyskusji: Co z dekoderem TVP? „Projekt wymaga ponownej analizy sytuacji rynkowej”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan
Możliwość cofania do tygodnia o wiecznego oglądania Holeckiej. Tego Polsce potrzeba.
odpowiedź
User
Gie
To warto by zapytać ile kasy utopili w tych dekoderach? Wymyślili sobie jakieś HbbTV zamiast robić aplikacje na Smart TV.
odpowiedź
User
kolis
Mają monopol na nadawanie w starym standardzie do kolejnej kadencji, więc poczekają z dekoderem do 2024
odpowiedź