SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gdzie powstawanie elektrownia jądrowa? Trzy lokalizacje: Choczewo, Gąski i Żarnowiec

PGE Polska Grupa Energetyczna wybrała trzy potencjalne lokalizacje z listy liczącej 92. dla przyszłej elektrowni jądrowej - Choczewo, Gąski i Żarnowiec, poinformował prezes Tomasz Zadroga.

Gdzie powstawanie elektrownia jądrowa? Trzy lokalizacje: Choczewo, Gąski i Żarnowiec

„Wszystkie przedstawione lokalizacje traktujemy dzisiaj równorzędnie. Przed nami dwa lata badań m.in. geologicznych i środowiskowych, które pomogą nam wskazać lokalizację docelową. Planujemy, że nastąpi to w roku 2013" - powiedział na konferencji Zadroga. Dodał, że jeszcze w br. rozpoczną się procedury przetargowe związane z wyborem technologii dla pierwszego w Polsce jądrowego bloku energetycznego.

Wiceprezes PGE Energia Jądrowa 1, Marzena Piszczek, spółki która zajmie się budową pierwszego bloku o mocy ok. 3000 MW za 35-50 mld zł, poinformowała, że w sprawie finansowania budowy bloku PGE odbywa wiele spotkań. „Rozmowy z instytucjami komercyjnymi przewidujemy w najbliższym czasie" – powiedziała.

Piszczek podkreśliła, że jest możliwy każdy scenariusz finansowania i późniejszego posiadania elektrowni jądrowej, także z udziałem partnera, jednak z co najmniej 51-proc. udziałem PGE. „Naszym doradcą finansowym została firma KPMG" – podsumowała.

Wybór potencjalnych lokalizacji poprzedzony został wielomiesięcznymi badaniami uwzględniającymi m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, środowisko przyrodnicze czyli na przykład położenie względem parków narodowych czy obszarów Natura 2000,  obecne zagospodarowanie terenu oraz logistykę i infrastrukturę czyli bliskość energetycznych sieci przesyłowych, sieci drogowych i kolejowych.

Lokalizacja „Choczewo" znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie wejherowskim, na terenie gminy Choczewo, w okolicach miejscowości Lubiatowo, Kierzkowo i Kopalino. Teren lokalizacji położony jest bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim.

Lokalizacja „Gąski"  - znajduje się w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie koszalińskim, na terenie gminy Mielno. Teren lokalizacji położony jest bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim.

Lokalizacja „Żarnowiec" znajduje się w północno-zachodniej Polsce w województwie pomorskim, w powiecie puckim, na terenie gminy Krokowa, przy granicy z gminą Gniewino. Obszar lokalizacji znajduje się na terenach przemysłowych z niewielką liczbą terenów zieleni nieurządzonej.

PGE, która będzie realizować budowę bloku atomowego zawiązała spółkę akcyjną PGE Energia Jądrowa SA o kapitale zakładowym 25 mln zł, w której posiada 100% udziałów. Do grupy należy też spółka celowa PGE EJ 1 sp. z o.o., z kapitałem w wysokości 38 mln zł, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, prowadzi badania lokalizacyjne oraz wykonuje inne czynności operacyjne, odpowiada także za wybór technologii, która będzie wykorzystana do budowy elektrowni jądrowej.

W ramach przygotowywania projektu zawarto porozumienia z partnerami zagranicznymi (Electricite de la France SA, GE-Hitachi Nuclear EnergyAmericas LLC, Westinghouse Electric Company LLC), a każdy z potencjalnych dostawców potwierdził możliwość wybudowania elektrowni jądrowej do 2020 r. w oferowanej technologii.

Harmonogram zakłada ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej (1 lipca 2011 r. – 31 grudnia 2013 r.); wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień (1 stycznia 2014 r. – 31 grudnia 2015 r.); wydanie pozwolenia na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni (1 stycznia 2016 r. – 31 grudnia 2020 r.); kontynuację i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych (1 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2030 r.).

Plany zakładają, że pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona w 2020 roku, a jej budowa ma ruszyć w 2016 roku.

Szacunkowy koszt budowy 1 MW elektrowni jądrowej zakładano wcześniej na 3-4 mln euro.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gdzie powstawanie elektrownia jądrowa? Trzy lokalizacje: Choczewo, Gąski i Żarnowiec

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
desi
W Gąskach po drugiej stronie ulicy, gdzie ma stanąć elektrownia mam działkę i od lat nic nie mogę na niej postawić , bo znaleziono tam jakieś motylki i stworzono użytek ekologiczny. Czyżby 5 metrów dalej już tych żyjątek nie było???
odpowiedź
User
Tadeusz
Żadna elektrownia atomowa w Polsce nie powstanie. Przypomnijmy sobie dlaczego nie powstała pierwsza polska elektrownia elektrownia atomowa i czyj podpis zadecydował. Skończy się tak samo jak z obwodnicą Suwałk.
odpowiedź
User
NIE!!!
Zaprotestuj przeciwko budowie elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna!!!

możesz na stronie internetowej:

http://www.petycjeonline.com/protest_pr ... h_k_mielna

a najlepiej kopiując i wysyłając treść bezpośrednio do Urzędu Gminy w Mielnie i PGE
odpowiedź