SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biskup przeprasza za orgię u księdza redagującego „Niedzielę”. „Każde uogólnienie jest niesprawiedliwe”

Po orgii seksualnej w mieszkaniu służbowym księdza Tomasza Z. z Dąbrowy Górniczej, współpracującego z tygodnikiem „Niedziela”, głos zabrał biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Przeprosił osoby zgorszone tą sytuacją, zaznaczając: „Przypinanie łaty wszystkim księżom z Dąbrowy Górniczej jest złe. Każde uogólnienie w tym względzie jest niesprawiedliwe”.

W zeszłym tygodniu „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że w służbowym mieszkaniu 48-letniego księdza Tomasza Z., posługującego w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. urządzono imprezę dla kilku księży. Zamówiono męskiego pracownika seksualnego, a gdy ten stracił przytomność, jeden z duchownych zadzwonił na pogotowie, ale pozostali nie chcieli wpuścić do pomieszczenia ratowników medycznych.

Sprawą zajmują się policja i prokuratura, księżom mogą grozić zarzuty dotyczące nieudzielenia pomocy.

Biskup: nie ma przyzwolenia na zło moralne

W weekend głos w tej sprawie zabrał biskup diecezji sosnowiecki Grzegorz Kaszak. - Niedawne wydarzenia w Dąbrowie Górniczej napełniły nas wielkim bólem, wstydem i złością w związku z tym, co się tam wydarzyło. Nie wiemy dokładnie wszystkiego, prokuratura bada sprawę pod kątem naruszenia prawa cywilnego, natomiast nasza komisja - pod kątem naruszenia prawa boskiego i kanonicznego - stwierdził w liście do księży z zarządzanej przez niego diecezji.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przeprosił wszystkich, którzy „zostali dotknięci i bardzo zasmuceni, czy też nawet zgorszeni sytuacją mającą miejsce w Dąbrowie Górniczej”. - Pragnę z całą stanowczością podkreślić, że nie ma przyzwolenia na zło moralne. Każdy, kto zostanie uznany za winnego, zostanie ukarany wedle prawa kanonicznego, niezależnie od wyroku sądu cywilnego - zapewnił.

Z drugiej strony zaznaczył, że nie wszystko w tej sprawie zostało wyjaśnione. - Kiedy piszę te słowa, prace nadal trwają, trudno więc wypowiadać się, co dokładnie się wydarzyło - stwierdził. - Przypinanie łaty wszystkim księżom z Dąbrowy Górniczej jest złe. Każde uogólnienie w tym względzie jest niesprawiedliwe - podkreślił bp Grzegorz Kaszak.

Biskup prosi wiernych o modlitwę i post

Z kolei w liście do wiernych biskup poinformował, że zwrócił się do księży z diecezji sosnowieckiej „z prośbą o podjęcie pokuty i odprawienie nabożeństwa ekspiacyjnego, wynagradzającego Panu Bogu i podtrzymującego na duchu wiernych, bardzo cierpiących z powodu tego, co się stało”.

- Dziś zwracam się do Was, umiłowani w Chrystusie Panu, z prośbą o modlitwę i post - narzędzia zwycięstwa nad szczególnie silnym złem niszczącym człowieka, które wskazał nam nasz Zbawiciel - stwierdził

Przywołał fragment Ewangelii, w którym Jezus mówi uczniom: „Ten zaś rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem”. - Jak widzimy, uczniowie samodzielnie nie dali rady pokonać złego ducha. Jednak mocą Jezusa Chrystusa, zło zostało zwyciężone. Jestem wdzięczny za każdą Waszą modlitwę, szczególnie - ekspiacyjną - podkreślił.

- Dlatego bardzo proszę Was, abyście modlili się i wspierali, jak tylko możecie, obolałych i zawstydzonych księży, a także wszystkich tych, którzy nie zrobili nic złego, a bardzo cierpią i jest im bardzo trudno. Myślę tutaj w sposób szczególny o siostrach zakonnych i katechetach. Do Was, Kochani, mówię: jesteście wielcy, bo nie opuściliście pola walki, a bitwa idzie o człowieka - napisał bp Kaszak.

- Wiem, że o własnych siłach nie pokonacie tej sytuacji. Ale miłosierny Bóg nie odmówi łaski tym, którzy proszą o nią z pokorą. Świat pewnie tego nie rozumie, ale Pan Jezus nie chce śmierci grzesznika. Módlmy się więc o nawrócenie naszego brata, który dopuścił się gorszącego czynu - dodał.

„Niedziela” zrywa współpracę z ks. Tomaszem Z.

Ksiądz Tomasz Z. redagował „Niedzielę Sosnowiecką” - regionalny dodatek do katolickiego tygodnika „Niedziela”. Obecnie jest na urlopie.

Ksiądz dr Mariusz Bakalarz, prezes wydającego „Niedzielę” Instytutu Niedziela, potwierdził portalowi Wirtualnemedia.pl, że ks. Tomasz Z. był zatrudniony w redakcji. - Rozpoczęta została przewidziana prawem procedura rozwiązania umowy o pracę. Konsekwencją służbową ze strony "Niedzieli" jest zakończenie współpracy i rozwiązanie umowy o pracę. Pozostałe konsekwencje są w gestii właściwych przełożonych kościelnych - opisał.

- Edycja sosnowiecka „Niedzieli” funkcjonuje bez zakłóceń. Pełnienie obowiązków redaktora odpowiedzialnego zostało powierzone drugiemu z pracowników zespołu - zaznaczył ks. Bakalarz.

Naczelnym ks. Jarosław Grabowski

Tygodnik „Niedziela” ukazuje się w całym kraju, jest wydawany przez Archidiecezję Częstochowską. Redaktorem naczelnym od marca 2019 roku jest ks. Jarosław Grabowski, który zastąpił na stanowisku Lidię Dudkiewicz, która odeszła na emeryturę.

We wrześniu ub. serwis internetowy tygodnika „Niedziela” był najpopularniejszy wśród serwisów katolickich, jeśli chodzi o media pozainternetowe - przyciągnął 759 tys. internautów (2,56 proc. zasięgu), każdego przeciętnie na 2 minuty i 17 sekund. Dla porównania: witryna „Gościa Niedzielnego” zanotowała 519,4 tys. użytkowników, 1,75 proc. zasięgu oraz 2 minuty i 19 sekund średniego czasu korzystania, a serwis Radia Maryja - 333,9 tys. odwiedzających, 1,12 proc. zasięgu oraz 4 minuty i 42 sekundy średniego czasu.

Dołącz do dyskusji: Biskup przeprasza za orgię u księdza redagującego „Niedzielę”. „Każde uogólnienie jest niesprawiedliwe”

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brysio
Najważniejsze jest tu że biskup Kaszak zaczynał karierę w Watykanie jako sekretarz kardynała Trujillo, znanego wielbiciela męskich prostytutek i młodych kleryków.
odpowiedź
User
yoyo
Ale żeby osobe która jest prostytutką doprowadzić do utraty przytomności? Co oni z nim robili? Przepraszam, nie odpowiadajcje, naprawde nie chcem wiedzieć.
odpowiedź
User
nic co ludzkie nie jest mu obce
psieprasiam, następnym razem będę ostrożniejszy
odpowiedź