SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Gemius uspokaja Onet: Megapanel bez związku z debiutem giełdowym Wirtualnej Polski

Prezes Grupy Onet.pl na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wyraził zdziwienie, że wyniki Megapanelu kolejny raz mogą zostać opóźnione, tym razem tuż przed debiutem giełdowym Wirtualnej Polski, a do Grupy Onet - RASP może nie zostać jeszcze dodany ruch z NK.pl. - Prowadzimy obiektywne badanie internetu. Data publikacji wyników nie ma żadnego związku z datą debiutu giełdowego Wirtualnej Polski - podkreśla Gemius. Natomiast prezes Wirtualnej Polski zauważa niekonsekwencję konkurenta co do znaczenia wyników Megapanelu.

Article

Wyniki Megapanelu przez ostatni rok były zazwyczaj podawane pięć-sześć tygodni po zakończeniu miesiąca, którego dotyczyły. Jednak przy wynikach ze stycznia nastąpiło kilkutygodniowe opóźnienie - realizujący badanie Gemius tłumaczył je problemem z oprogramowaniem mierzącym aktywności kilkunastu tysięcy uczestników badania (więcej o tym) - i dane pojawiły się 2 kwietnia.

W styczniu br. drugi miesiąc z rzędu liderem zasięgowym wśród polskich wydawców była nie Grupa Onet - RASP, tylko Grupa Wirtualna Polska (zobacz pełne wyniki), która do swoich wyników dodała już dane z przejętych w ostatnim półtora roku serwisów Dobreprogramy.pl, Sportowefakty.pl, Domodi.pl, Homebook.pl i stron Grupy Money.pl. Natomiast Grupa Onet - RASP zyskała ruch z kupionych w połowie ub.r. Opineo.pl i Skąpca.pl, ale do jej wyników nie został jeszcze dodany ruch z NK.pl, ponieważ ogłoszone w listopadzie ub.r. przejęcie tego portalu musiał zaakceptować UOKiK, co nastąpiło na początku lutego.

Według informacji podanych w czwartek przez „Dziennik Gazetę Prawną” również wyniki Megapanelu z lutego mogą zostać opublikowane z opóźnieniem. Tym razem jest to o tyle znaczące, że trwa najważniejsza część przygotowań przed debiutem giełdowym Grupy Wirtualna Polska: do 28 kwietnia na jej akcje mogą zapisywać inwestorzy (do 22 kwietnia indywidualni, potem instytucjonalni), na 30 kwietnia zaplanowano przydział akcji, a ok. 8 maja - ich pierwsze notowania na GPW. Wirtualna Polska podkreśla, że jest liderem wśród polskich wydawców, a ok. 50-80 mln zł pozyskane od inwestorów giełdowych chce przeznaczyć na dalsze przejęcia m.in. po to, żeby zwiększyć przewagę zasięgową nad Onetem i RASP (więcej o jej strategii giełdowej).

Tymczasem Grupa Onet - RASP zaznacza, że gdyby do jej wyników dodać ruch z NK.pl, wyprzedziłaby Grupę Wirtualna Polska i wróciła na pozycję lidera zasięgowego. Jednak prawdopodobnie wyniki NK.pl z lutego jeszcze nie zostaną do niej dołączone, ponieważ formalnie portal nie przez cały miesiąc był własnością Grupy Onet.

Jonny Crowe, prezes Grupy Onet, swoje zastrzeżenia do tej sytuacji wyraził w komentarzu dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Poproszony przez Wirtualnemedia.pl o rozwinięcie swoich sugestii, powtórzył wypowiedź.

- Uważam opóźnienie wyników Megapanelu za co najmniej dziwne - ocenił Crowe. - W tym czasie zbiegło się kilka wydarzeń: ogłoszenie przez WP terminu IPO; ich upór w tytułowaniu się mianem lidera; opóźnienie publikacji wyników w momencie, w którym NK.pl zostałaby w nich uwzględniona, co - według naszych szacunków - uczyniłoby nas na powrót liderem po krótkim okresie prowadzenia przez WP… - wyliczył. - Wszystko to w momencie, w którym WP i fundusze private equity będące jej akcjonariuszami, chcą sprzedawać akcje inwestorom indywidualnym? Nie wiem, jak krótkotrwałą pamięć mają inwestorzy, ale wszystko to wygląda dla mnie bardzo niepokojąco - dodał.

Gemius nie potwierdza, że nowe wyniki Megapanelu zostaną podane później niż zwykle, ani nie podaje konkretnego terminu ich publikacji. Nie przesądza też, czy do Grupy Onet - RASP zostanie już dodany ruch z NK.pl, tłumacząc, że nie komentuje wyników przed ich opublikowaniem. Firma natomiast stanowczo nie zgadza się z sugestią, że na prace przy badaniu wpływ mogą mieć czynniki takie jak wejście na giełdę jednego z głównych wydawców.

- Gemius to firma badawcza, która prowadzi obiektywne badanie internetu. Data publikacji wyników nie ma żadnego związku z datą debiutu giełdowego Wirtualnej Polski - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Oziębło, dyrektor ds. badania Megapanel PBI/Gemius. - Obecnie realizujemy standardową procedurę weryfikacji danych przed ich upublicznieniem. Po jej zakończeniu lutowe wyniki zostaną udostępnione - opisuje.

Z kolei prezes Grupy Wirtualna Polska Jacek Świderski poproszony o odniesienie się do wypowiedzi prezesa Onetu, zwraca uwagę na jego niekonsekwencję. - W poniedziałek Onet mówi, że „zasięg w internecie jest przeceniany” - przypomina, cytując fragment wywiadu Wirtualnemedia.pl z Jonnym Crowe’em (przeczytaj tę rozmowę). - W czwartek przekonuje, że jednak liczy na „powrót po krótkim okresie prowadzenia przez WP” na pozycję lidera w zasięgu i pogania firmę badawczą. Co wymyślą jutro? - zastanawia się Świderski. - My spokojnie, krok po kroku, budujemy wartość Wirtualnej Polski - dodaje.

Przypomnijmy, że w lutym br., na kilka dni przed udostępnieniem wyników Megapanelu z grudniu ub.r., kiedy pierwszy raz Grupa Wirtualna Polska wyprzedziła Grupę Onet - RASP, Onet oskarżył konkurenta o niedozwolone generowanie sztucznego ruchu z wyszukiwarki Google na stronie głównej portalu WP.pl (przeczytaj o tym więcej). Wirtualna Polska odpowiedziała na to, że zarzucane jej działania prowadziła jedynie w celach badawczych i na niewielką skalę (więcej o tym).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Gemius uspokaja Onet: Megapanel bez związku z debiutem giełdowym Wirtualnej Polski

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
quo vadis Onet?
:)) Dobrze go Świderski zgasił. Johnny zachowuje się jak nerwowa klacz.
21 22
odpowiedź
User
Watz
Rzecz jest klarowna: Onet i RASP zrobią wszystko, by utrudnić sprzedaż akcji WP, a najchętniej by ją całkiem upupić. WP zyskałaby ja debiucie giełdowym kasę i wiarygodność, co postawiłoby Onet w dużo trudniejszej sytuacji.
13 14
odpowiedź
User
Inwestor
Nie o zasięg chodzi, tylko o mianowanie sie oficjalnie liderem. Jakby to wyglądało to w reklamach - wicelider, zamiast lider. Trzeba byc skończonym idiota aby tego nie łączyć ze sobą. Byc moze zrozumieją to po czasie wszyscy naiwni którzy na fali hasła "lider" skuszą sie na debiut.
19 10
odpowiedź
User
zieeefff
Dobra, styknie juz tego bo juz mdli od tych Onetow i Pudelkow...
Onet sie szarpie, bo chce szybko odzyskac prowdzenie, ludzie z WP chca dociagnac na gumkach recepturkach do IPO, a potem to juz i potop. Kazdy trzezwo myslacy wie o co chodzi, wiec juz dajcie spokoj z codziennym informowaniem o tym.
18 10
odpowiedź
User
Wycena IPO
To ile jest warta Wirtualna Polska w całości a ile Onet?
10 8
odpowiedź