SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku. Zastąpi go VeloBank

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Na proces ten przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia. Nowy bank będzie działał pod marką VeloBank

Leszek Czarnecki, fot. Telewizja wPolsce.plArticle

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał, że zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane.

Działalność Getin Noble Banku 3 października 2022 r. zostanie przeniesiona do Banku BFG SA, którego właścicielem od 3 października będzie obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) także System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK), utworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce.

SOBK obejmie 49 proc. akcji utworzonego przez Fundusz Banku BFG, pozostałe 51 proc. będzie miał BFG.

"Przeniesienie działalności Getin Noble Bank S.A. odbywa się w ramach przymusowej restrukturyzacji, którą 30 września 2022 r. wszczął Bankowy Fundusz Gwarancyjny ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową Getin Noble Bank S.A" - napisano w komunikacie.

Kredyty hipoteczne w walutach obcych pozostaną w Getin Noble Bank

BFG podał, że przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble, a także kredyty w złotych. Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

BDF podał, że sytuacja kredytobiorców mających hipoteczne kredyty walutowe w zakresie ich obsługi nie ulega zmianie i należy je spłacać na dotychczasowych zasadach i na dotychczasowe numery rachunków. Kredyty niepracujące są przeniesione częściowo.

BFG poinformował, że na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

BFG podał, że przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości.

Leszek Czarnecki nie dokapitalizował Getin Noble Banku

SOBK poinformował w piątek, że udzielił łącznego wsparcia potrzebnego do bezpiecznego przeprowadzenia przymusowej restrukturyzacji w wysokości 3,47 mld zł, w tym około 90 proc. kwoty w formie dotacji, a resztę kwoty na objęcie mniejszościowego pakietu akcji w instytucji pomostowej.

SOBK poinformował, że nie posiada prawa głosu w organach instytucji pomostowej, a tym samym nie będzie wpływać na jej zarządzanie, przyjmując rolę inwestora pasywnego i wspierając stabilność tej instytucji.

"SOBK nie uczestniczył ani też nie miał, a z uwagi na przepisy prawa nie mógł mieć, wpływu na decyzję podjętą przez BFG o przymusowej restrukturyzacji oraz na strukturę transakcji. Rolą SOBK jest zapewnienie dodatkowego finansowania o charakterze środków prywatnych gwarantujących bezpieczeństwo deponentów i systemu finansowego w Polsce" - napisano w oświadczeniu SOBK.

BFG poinformował, że wszczął przymusową restrukturyzację wobec Getin Noble Banku, ponieważ zostały spełnione wszystkie trzy przesłanki, które zobowiązują BFG do podjęcia takiego działania: Getin Noble Bank był zagrożony upadłością, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze, działania Getin Noble Banku lub systemu ochrony instytucjonalnej pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością, a wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec banku było konieczne w interesie publicznym.

"Mimo wezwań kierowanych m.in. do głównego akcjonariusza do dokapitalizowania banku, podejmowane przez Getin Noble Bank S.A. działania nie zapewniły przywrócenia wymaganego przez prawo poziomu funduszy własnych" - podał BFG w komunikacie.

BFG podał, że w związku z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku jego klienci nie muszą podejmować żadnych działań.

VeloBank w miejsce Getin Noble Banku

Docelowo bank, do którego zostanie przeniesiona działalność Getin Noble Banku, będzie działał pod nazwą VeloBank. Placówki będą działać pod dotychczasowymi szyldami do czasu rebrandingu na VeloBank.

Administratorem GNB został wyznaczony przez BFG Paweł Małolepszy. pracami zarządu nowego banku będzie kierował Adam Marciniak, który w czwartek zrezygnował z funkcji wiceprezesa CCC.

System SOBK tworzą ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank Millennium, Bank Polska Kasa Opieki, BNP Paribas Bank Polska, mBank, PKO BP oraz Santander Bank Polska.

"Z perspektywy Urzędu KNF na szczególne uznanie z punktu widzenia poczucia odpowiedzialności za utrzymanie bezpieczeństwa i stabilności polskiego sektora bankowego zasługuje zaangażowanie w proces przymusowej restrukturyzacji GNB największych banków krajowych tworzących System Ochrony Banków Komercyjnych (SOBK)" - napisał KNF w piątkowym komunikacie.

Harmonogram działań związanych z przymusową restrukturyzacją Getin Noble Banku

30 września 2022 r. (piątek) – wszczęcie przymusowej restrukturyzacji – obsługa klientów bez zmian. Działają karty, bankomaty, bankowość elektroniczna, mobilna i placówki Getin Noble Banku;

1-2 października 2022 r. (sobota, niedziela) – klienci obsługiwani bez zmian, działają karty, bankomaty, bankowość elektroniczna, mobilna oraz te placówki, które są otwarte w weekendy;

3 października 2022 r. (poniedziałek) – SOBK obejmuje 49 proc. akcji utworzonego przez Fundusz Banku BFG S.A., pozostałe 51 proc. ma BFG.

3 października 2022 r. – przeniesienie działalności (z wyłączeniami) Getin Noble Banku – obsługa klientów bez zmian, klienci Getin Noble Bank S.A. z kredytami walutowymi są obsługiwani przez Bank BFG S.A.

Idea Bank też przymusowo zrestrukturyzowany

Getin Noble Bank to drugi bank kontrolowany przez Leszka Czarneckiego, którego dotyczy przymusowa restrukturyzacja podjęta przez BFG. Na przełomie grudnia 2020 i stycznia 2021 roku taką procedurę wszczęto wobec Idea Banku: większość jego aktywów została przejęta przez Bank Pekao.

Marka Idea Bank definitywnie zniknęła w listopadzie ub.r., gdy jego dawni klienci zostali przeniesieni do systemu bankowości internetowej Banku Pekao.

Dołącz do dyskusji: Rusza przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku. Zastąpi go VeloBank

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
No przecież był pan z propozycją od knf...
Pan Czarnecki nie przyjął, tylko nagrał, opublikował i zrobił afere...
no to knf bank zwinęło...
odpowiedź
User
Teleman
O co chodzi że komentarze nie przechodzą ?
odpowiedź
User
Teleman
Czarnecki to zlod.iej i os.ust ,uciekający jak tchórz w bagażniku
odpowiedź