SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

GIF: reklama Prevenaru 13 ma zostać wstrzymana, bo zmusza do zakupu szczepionki poprzez zastraszenie

Spot promujący szczepionkę Prevenar 13 (Pfizer Polska) wymusza na rodzicach jej zakup sugerując, że jeśli nie zostanie zastosowana może spowodować śmierć dziecka, a pokazana w nim pędząca na sygnale karetka pogotowia powoduje uczucie lęku i strachu - uznał Główny Inspektor Farmaceutyczny i wezwał do natychmiastowego zaprzestania emisji reklamy.

Article

GIF nakazał spółce Pfizer Polska natychmiastowe wstrzymanie emisji telewizyjnych reklam dotyczących szczepień przeciw pneumokokom prowadzonych pod hasłem „Stop pneumokokom”. W spocie, w którym pokazano m.in. mknącą w ciemnościach na sygnale karetkę pogotowia padają słowa: „(…) więc już w drugim miesiącu zaszczep dziecko przeciw pneumokokom – najczęstszej przyczynie zgonów małych dzieci na świecie, której można zapobiec dzięki szczepieniom”. Według GIF reklama ta w sposób nieodpowiedni i zatrważający przedstawia wskazania do stosowania Prevenaru 13 , bo wzbudza uczucie strachu i zagrożenia.

Na wezwanie GIF-u firma Pfizer wyjaśniła, że nie prowadzi kampanii wspierającej Prevenar 13, a kampanię edukacyjną dotyczącą szczepień ochronnych przeciw pneumokokom. Uzasadniono też, że działania te odnoszą się do ważnego problemu społecznego, jakim są zakażenia bakteriami Streptococcus pneumoniae i wywołane nimi choroby oraz zgony. W opinii Pfizera nie epatuje jednak obrazami budzącymi lęk.

GIF tej argumentacji jednak nie podzielił. W ocenie inspektora kampania edukacyjna ma na celu podniesienie poziomu wiedzy, zmianę zachowania czy sposobu myślenia wobec określonego problemu społecznego bez odniesienia do konkretnego środka, za pomocą którego wymieniony cel można osiągnąć. Tymczasem, zdaniem GIF, w reklamie „Stop pneumokokom” łatwo zidentyfikować, że chodzi właśnie o Prevenar 13, bo w spocie wskazany jest adres strony internetowej stoppneumokokom.pl, na której widnieją dane firmy Pfizer, która jest producentem Prevenaru 13 - jednej z trzech zarejestrowanych i dopuszczonych do stosowania szczepionek przeciw pneumokokom.

Zdaniem GIF reklama sugeruje też, że nie podanie dziecku tej szczepionki może spowodować śmierć dziecka, a zatem wymusza na rodzicach jej zakup. Do tego pokazana w spocie pędząca w ciemności na sygnale karetka pogotowia powoduje uczucie lęku i strachu. Dlatego też GIF wezwał Pfizer Polska do natychmiastowego wstrzymania kampanii „Stop pneumokokom”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: GIF: reklama Prevenaru 13 ma zostać wstrzymana, bo zmusza do zakupu szczepionki poprzez zastraszenie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl