SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gigantyczna kara 345 mln euro dla TikToka

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) ukarała TikToka grzywną w 345 milionów euro, czyli blisko 1,6 miliarda złotych. Serwis miał naruszyć przepisy o ochronie danych osobowych dzieci w Unii Europejskiej. TikTok już zareagował oświadczeniem.

Fot. PixabayArticle

W piątek 15 września działające w Irlandii europejskie organy regulacyjne DPC nałożyły na TikToka grzywnę w wysokości 345 milionów euro (równowartość 370 milionów dolarów lub 1,6 mld złotych) - podała agencja Reutera.

Zdaniem komisji, platforma dopuściła się naruszenia przepisów dotyczących ochrony prywatności dzieci w Unii Europejskiej w okresie od 31 lipca do 31 grudnia 2020 r. Na liście przewinień jest m.in. nieprawidłowe przetwarzanie danych osobowych dzieci.

Dochodzenie przeprowadzone przez DPC wykazało, że proces rejestracji nastoletnich użytkowników skutkował ustawieniami, które domyślnie upubliczniały ich konta, umożliwiając każdemu przeglądanie i komentowanie ich filmów. Domyślne ustawienia stanowiły również zagrożenie dla dzieci poniżej 13. roku życia, które uzyskały dostęp do platformy, choć teoretycznie regulamin TikToka tego zabrania.

Funkcja "parowania rodziny" umożliwiająca rodzicom zarządzenie ustawieniami konta dziecka nie była wystarczająco rygorystyczna - uznał regulator. Dorosłym mogli włączać opcję kierowania bezpośrednich wiadomości dla użytkowników w wieku 16 i 17 lat bez ich zgody. TikTok nakłaniał nastoletnich użytkowników do korzystania z bardziej "ingerujących w prywatność" opcji podczas rejestracji i publikowania filmów.

Irlandzka Komisja Ochrony Danych (DPC) jest odpowiedzialna za nadzór działalności w ramach UE światowych gigantów technologicznych.

Organ dał TikTokowi trzy miesiące na uregulowanie zgodnie z prawem całego procesu przetwarzania danych. Wobec platformy prowadzone są także dodatkowe działania kontrolne, sprawdzające, czy istniały możliwości przekazywania danych osobowych użytkowników do Chin oraz innych krajów spoza UE


Co na to TikTok?

TikTok przekazał w oświadczeniu, że nie zgadza się z decyzją, "w szczególności z wysokością nałożonej grzywny".

"DPC nie stwierdziło, że środki weryfikacji wieku na TikToku naruszyły RODO. Większość krytycznych uwag zawartych w decyzji nie jest już istotna ze względu na środki, które wprowadziliśmy na początku 2021 r., czyli kilka miesięcy przed rozpoczęciem dochodzenia DPC" - uważa TikTok.

"Jesteśmy przekonani, że nasze ustawienia zawsze dawały użytkownikom kontrolę nad wyborem konta publicznego lub prywatnego, ale w styczniu 2021 r. (osiem miesięcy przed wszczęciem dochodzenia przez DPC), TikTok, jako pierwsza duża platforma, ustawiła wszystkie istniejące i nowe konta dla osób w wieku 13-15 lat, jako domyślnie prywatne" - czytamy w oświadczeniu.

TikTok wyliczył także w swoim stanowisku kroki, jakie podjął w celu podniesienia bezpieczeństwa młodych użytkowników, jak  udoskonalenie funkcji "parowania rodziny", aktualizacja materiałów w Centrum Pomocy, zmiana ustawień funkcji "Duet" i "Stitch, włączenie funkcji "Zasugeruj swoje konto innym" dla osób w wieku 13-15 lat jako domyślnej.

Miesięcznie ponad 134 miliony ludzi w całej Unii Europejskiej używa TikToka (dane własne platformy).

W sierpniu TikTok każdego z 12,53 mln polskich użytkowników (42,41 proc. zasięgu) przyciągał średnio na 20 godzin, 33 minuty i 41 sekund - pokazują wyniki badania Mediapanel opracowane przez Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: Gigantyczna kara 345 mln euro dla TikToka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl