SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Gildia Reżyserów Polskich zaapelowała do nadawców telewizyjnych, by emitowali polskie filmy

W związku z epidemią koronawirusa przerwano zdjęcia do produkcji filmowych, a życie kulturalne przeniosło się do internetu. Artyści nie mają możliwości uzyskiwania przychodów, wielu z nich zostało bez środków. Gildia Reżyserów Polskich zaapelowała do nadawców telewizyjnych, aby emitowali polskie filmy, co pozwoli twórcom na otrzymywanie tantiem.

Fot. PixabayArticle

Organizacja w swoim komunikacie podkreśliła, że pandemia doprowadziła do paraliżu życia gospodarczego w kraju, także środowiska filmowego.

- Wszystkie krajowe projekty filmowe są wstrzymane, praca na planie odwołana, kina zamknięte. Reżyserom, aktorom, ekipom technicznym oraz setkom firm, które funkcjonują dzięki przemysłowi filmowemu, grozi zapaść. Wiele z nich może nigdy z niej nie wyjść - napisano w komunikacie.

W apelu zwrócono się z prośbą o priorytetową emisję polskich filmów oraz autorskich programów telewizyjnych, ponieważ to pomoże wesprzeć ludzi kultury w tych trudnych czasach, kiedy zostali oni pozbawieni dochodów przez dłużej nieokreślony czas.

Emisje polskich filmów pozwolą ich twórcom na uzyskanie środków z tantiem w najbliższych tygodniach. - To rozwiązanie szybkie i łatwe w realizacji, gdyż nadawcy są w posiadaniu praw do ogromnego katalogu tytułów żyjących twórców. Dodatkowo takie wsparcie jest doskonałą okazją do promowania polskiej kultury w polskiej telewizji oraz spełnienia misji edukacyjnej, tak ważnej dla polskiej publiczności w okresie narodowej kwarantanny - uzasadniła Gildia w swoim piśmie.

Pod apelem podpisała się: honorowa przewodnicząca Agnieszka Holland, przewodniczący zarządu Andrzej Jakimowski, zastępczyni przewodniczącego Joanna Kos-Krauze, skarbnik Łukasz Ronduda, sekretarz Andrzej Saramonowicz oraz członkowie zarządu: Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Borys Lankosz, Paweł Maślona i Janusz Zaorski.

We wtorek podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o zaostrzeniu zasad kwarantanny na kolejne dwa tygodnie. Od 4 marca zmarło 33 osoby, a ponad 2,3 tys. jest zarażonych koronawirusem.  

Dołącz do dyskusji: Gildia Reżyserów Polskich zaapelowała do nadawców telewizyjnych, by emitowali polskie filmy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marek
Następni...
odpowiedź
User
Antylewak
Nareszcie bardzo dobra wiadomość. Polscy pożal się Boże artyści filmowi. Mam oglądać ich kicze???!!! Żart!
odpowiedź
User
Z innej planety?
Wybitnych aktorów, jak Dmochowski, Kowalski, Fijewski, można już obejrzeć w tv komercyjnych. Natomiast ta sieczka, którą oferuje "publiczna tv" jest żałosna. Na Śląsku w codziennych informacjach sportowych pokazuje się masowe imprezy, zachęca do zbiorowych biegów, meczy, kolarstwa, jakby się z choinki urwali. Wieczorami samotne prezenterki siedzą w jakimś pokracznym kącie i bajdurzą trzy po trzy. Czy tam nikt nie myśli? Jak się nie ma nic sensownego do pokazania i powiedzenia, to lepiej zamilknąć i wygrzebać z archiwum programy muzyczne lub przyrodnicze.
odpowiedź