SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Główny akcjonariusz Agory ze spadkiem zysku, 2,4 mln zł na projekty „Gazety Wyborczej”

W ub.r. Agora Holding uzyskała 2,7 mln zł dywidendy od Agory, z czego 2,4 mln zł przeznaczyła na projekty „Gazety Wyborczej”. Zysk netto spółki zmalał z 1,63 mln zł do 102,4 tys. zł.

Siedziba Agory, fot. materiały prasoweArticle

Agora Holding prowadzi działalność gospodarczą w bardzo ograniczonym zakresie. Według sprawozdania złożonego w KRS w ub.r. jej wpływy sprzedażowe wyniosły zaledwie 54,48 zł, wobec 97,92 zł rok wcześniej.

Natomiast koszty operacyjne firmy wzrosły rok do roku z 97 do 124,5 tys. zł. Wydatki na wynagrodzenia poszły w górę z 51,8 do 74,7 tys. zł, na usługi obce - z 24,2 do 29,3 tys. zł, a na zużycie materiałów i energii zmalały z 4 do 1,5 tys. zł. W spółce pracowała jedna osoba na etacie.

2,7 mln zł dywidendy od Agory

Agora Holding przychody osiąga przede wszystkim jako akcjonariusz notowanej na giełdzie Agory. Ma 5,4 mln jej akcji stanowiących 11,6 proc. kapitału i dających 35,36 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu. Pod tym ostatnim względem jest zdecydowanie największym akcjonariusze, natomiast do OFE PZU Złota Jesień należy 8,12 mln walorów stanowiących 17,44 proc. kapitału i 12,75 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

W sierpniu ub.r. Agora wypłaciła akcjonariuszom 23,29 mln zł dywidendy, po 50 groszy na akcję. Tyle samo dywidenda wyniosła w 2018 roku. Tym samym Agora Holding otrzymała 2,7 mln zł.

Inne koszty operacyjne spółki zwiększyły się rok do roku z 1 do 2,56 mln zł. W sprawozdaniu podano, że 2,41 mln zł przeznaczono na projekty „Gazety Wyborczej”, a 128,2 tys. na darowizny wspierające podopiecznych stowarzyszeń i osoby w trudnej sytuacji materialno-zdrowotnej.

Agora Holding jest w ostatnich latach wspierała Fundację Agora, która wspólnie z „Gazetą Wyborczą” funduje m.in. literacką Nagrodę Nike (jej zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł). Ponadto wiosną ub.r. założono Fundację „Gazeta Wyborcza”, w której radzie są m.in. wicenaczelny dziennika Jarosław Kurski, Anne Applebaum-Sikorska i wydawca gazety Jerzy Wójcik.

Mniejszy zysk zostanie w firmie

Zysk brutto i netto Agora Holding zmalał rok do roku z 1,63 mln zł do 102,4 tys. zł.

Udziałowcami firmy są Helena Łuczywo (przez 20 lat wicenaczelna „Gazety Wyborczej”, przez kilka lat wiceprezes Agory), Seweryn Blumsztajn (wieloletni dziennikarz „GW”, m.in. szef krakowskiego i warszawskiego wydania gazety), Wanda Rapaczynski (przez ponad 10 lat w zarządzie Agory, m.in. jako prezes), Bartosz Hojka (od 2014 roku prezes Agory) i Barbara Piegdoń-Adamczyk (związana z „GW” od jej założenia, obecnie wydawczyni „Książek. Magazynu do czytania”, każde z nich ma 19,99 proc. kapitału spółki.

W zeszłym tygodniu udziałowcy na walnym zgromadzeniu zdecydowali, że zeszłoroczny zysk spółki w całości zostanie przeznaczony na kapitał zapasowy.

W tym roku bez dywidendy od Agory

W ub.r. grupa kapitałowa Agora osiągnęła wzrost przychodów o 9,5 proc. do 1,25 mld zł, zysku EBITDA o 93,3 proc. do 190,2 mln zł oraz spadek zysku netto z 9,4 do 6 mln zł (bez uwzględnienia zmiany standardu rachunkowości zysk netto wzrósł z 9,4 do 9,6 mln zł).

W drugiej połowie kwietnia zarząd Agory zdecydował, żeby zaproponować walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy, aby cały jednostkowy zysk netto firmy w ub.r. wynoszący 20,11 mln zł przeznaczyć na kapitał zapasowy i nie wypłacać dywidendy. Pozytywnie zaopiniowała to rada nadzorcza spółki.

Jest to odstępstwo od polityki dywidendowej Agory obowiązującej od 15 lat. - Odstąpienie od polityki dywidendowej jest związane z niepewnością gospodarczą wywołaną epidemią koronawirusa COVID-19 - uzasadniono.

- Wpływ globalnej pandemii COVID-19 może nieść za sobą dodatkowe ryzyka dla działalności spółki, których ewentualna skala nie jest obecnie możliwa do precyzyjnego oszacowania i pozostaje poza realnym wpływem lub kontrolą ze strony Agory, jak i jej grupy kapitałowej. Sytuacja ta może również wpływać na problemy płynnościowe kontrahentów Agory. W tych okolicznościach zarząd Agory uznał za uzasadnione rekomendowanie zatrzymania całości zysku za 2019 rok, w celu wzmocnienia pozycji finansowej Grupy - dodano w komunikacie Agory.

Akcjonariusze spółki na propozycją niewypłacania dywidendy będą głosowali na walnym zgromadzeniu w najbliższy czwartek.

W pierwszym kwartale br. przychody grupy kapitałowej Agora zmalały o 6,1 proc. do 289,6 mln zł, strata netto wzrosła z 3,4 do 47,1 mln zł, a zysk EBITDA - z 37,9 do 44,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Główny akcjonariusz Agory ze spadkiem zysku, 2,4 mln zł na projekty „Gazety Wyborczej”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
XX
Pompowanie pieniędzy w Gazetę Wyborczą to niewątpliwie słuszny i przyszłościowy kierunek.
odpowiedź