SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google z nowym modelem Barda, który komunikuje się z YouTubem i Gmailem

Od wtorku dzięki rozszerzeniom z Barda – chatbota Google'a wyposażonego w sztuczną inteligencję – będzie można korzystać na YouTubie, w Mapach Google, poczcie Gmail, Google Drive czy Docs. Chatbot będzie dostępny w nowym modelu, który według Google'a jest bardziej intuicyjny, pomysłowy i reagujący.

Article

We wtorek Google ogłosiło, że chatbot firmy, Bard, zyskuje nowy model: zdaniem koncernu najmądrzejszy i najbardziej wydajny w historii.

W poniedziałek nowy model Barda przedstawił dyrektor produktu w Google Jacek (Jack) Krawczyk. Podkreślał, że firma wprowadziła do użytku Barda dopiero pół roku temu.

Informacje zwrotne od użytkowników w połączeniu z aktualizacjami, które firma wprowadziła do modelu PaLM2, zwiększyły zdolność Barda do bycia bardziej intuicyjnym, pomysłowym i responsywnym niż kiedykolwiek wcześniej - podkreślono w komunikacie.

Google zaznacza, że ucząc się na podstawie opinii użytkowników (kciuków w górę i w dół), zastosował najnowocześniejsze techniki uczenia się przez wzmacnianie, aby wytrenować model, by był bardziej intuicyjny i pomysłowy.

Bard umożliwi współpracę przy kreatywnych projektach, rozpoczynanie ich w jednym języku i kontynuowanie w ponad 40 innych językach, proszenie o pomoc w zakresie dogłębnego kodowania lub poznawanie nowych tematów z różnych punktów widzenia z większą jakością i dokładnością.

Google podał przykładowe podpowiedzi chatbota, które będą dostępne od wtorku:

- Opracuj listę 10 kreatywnych strategii, które pomogą mojemu sklepowi internetowemu zwiększyć sprzedaż w miesiącach wiosennych i letnich. Nazywa się „Psuper Swetry”, robimy swetry dla kotów i psów.

- To mój pierwszy semestr na studiach i chcę się zaangażować, ale też chciałbym mieć dobre oceny. Pomóż mi sformułować punkt widzenia na temat tego, dlaczego ważne jest, aby zrównoważyć moje zaangażowanie w szkolne kluby i zajęcia pozalekcyjne, skupiając się jednocześnie na nauce.

- Utwórz program w dowolnym języku programowania, który przyjmuje zdanie jako dane wejściowe i wyświetla liczbę każdego słowa w zdaniu. Ignoruj interpunkcję i uwzględnij wielkość liter (np. „ów kot i ów kapelusz” należy liczyć jako „ów”: 2, „kot”: 1, „i”: 1, „kapelusz”: 1).

- Ubiegam się o stanowisko menedżera ds. marketingu w YouTube w Korei. Stanowisko, o które chcę aplikować, to menedżer odpowiedzialny za zwiększanie udziału YouTube Music w rynku południowokoreańskim. Na to stanowisko wymagana jest duża znajomość branży K-pop i mocne zaplecze marketingowe. Czy na podstawie tego opisu możesz utworzyć listę 5 pytań do rozmowy kwalifikacyjnej w języku koreańskim, które mogę wykorzystać w przygotowaniu? W każdym pytaniu umieść 3 punkty do dyskusji.

Wcielaj plany w życie szybciej i łatwiej - dzięki rozszerzeniom Bard

Google podkreśla, że rozszerza możliwości Barda, pobierając informacje z aplikacji i usług Google, z których użytkownicy korzystają na co dzień.

Bard może teraz pobierać informacje i pomagać w pracy z nimi w czasie rzeczywistym z Mapami, YouTubem, Hotelami i Lotami. Rozszerzenia te są domyślnie włączone i można  je w każdej chwili wyłączyć.

Google chwali się, że teraz użytkownik może współpracować nie tylko z informacjami ze świata, ale także z własnymi, wszystko w jednym miejscu, z Bardem jako partnerem kreatywnym. Za pozwoleniem można umożliwić Bardowi interakcję z informacjami z Gmaila, Dokumentów i Dysku, dzięki czemu użytkownik będzie mógł znajdować, podsumowywać i odpowiadać na pytania w swoich osobistych treściach. Koncern podkreśla, że dane Google Workspace nie będą używane do uczenia publicznego modelu Barda i można je wyłączyć w dowolnym momencie.

„Prawdziwa magia rozszerzeń objawia się w możliwości łączenia ich ze sobą w intuicyjny, naturalny sposób, w taki sam sposób, w jaki rozmawiasz z przyjacielem. Żyjemy między aplikacjami i kartami, ale dzięki rozszerzeniom Bard ma teraz grupę pomocników, którzy mogą wyświetlić tylko potrzebne informacje z tych aplikacji i usług. Zamiast więc godzinami szukać lotów i planów na 14 lutego, możesz po prostu poprosić Barda, aby wyszukał loty na Walentynki, miejsca, w których można kupić kwiaty w pobliżu lotniska, a nawet napisał ci wiersz, który zaskoczy twoją wyjątkową osobę, a wszystko to w jednej rozmowie” - zaznaczono w komunikacie.

To pierwszy krok w kierunku całkowicie nowych możliwości Barda – możliwości komunikowania się z innymi aplikacjami i usługami w celu zapewnienia bardziej pomocnych odpowiedzi. To bardzo młody obszar sztucznej inteligencji – wciąż się uczący, z szybko wprowadzanymi zmianami.

Na początku funkcja zostanie udostępniona w języku angielskim, wkrótce w innych. Przykładowe podpowiedzi na rozszerzenie (z opisami) – które będą dostępne od 19 września:

 • Youtube - odkrywaj i ucz się na filmach z YouTube podczas rozmów z Bardem: Podaj mi szablon, jak napisać przemowę dla świadka na ślubie i pokaż mi filmy na ten temat w YouTube, aby uzyskać inspirację
 • Mapy - korzystaj z informacji opartych na lokalizacji, aby wcielić swoje plany w życie: Gdzie mogę zabrać moją 3-letnią córeczkę na zbieranie dyni i podsuń mi pomysły na jesienne rękodzieło, które mogę z nią wykonać.
 • Loty - pobieraj informacje o locie w czasie rzeczywistym, aby intuicyjnie i spersonalizowanie planować podróż: Pokaż mi loty do Austin i podsuń mi pomysły rzeczy do zrobienia. A co powiesz na Houston?
 • Hotele - szukaj hoteli na podstawie tego, co jest dla Ciebie ważne, w taki sam sposób, w jaki rozmawiasz ze znajomym: Znajdź hotele na 4-dniowy wyjazd do San Francisco na sylwestra
 • Gmail - znajdź, podsumuj i otrzymuj szybkie odpowiedzi z własnych e-maili: Podsumuj nasze ostatnie rezerwacje wycieczek po uczelni z Gmaila i umieść je w tabeli wraz z datą i godziną
 • Dokumenty - znajdź, podsumuj i uzyskaj szybkie odpowiedzi w swoich dokumentach: Znajdź dokument Ashley na temat projektu sprzątania okolicy i streść mi propozycję w 5 punktach
 • Dysk - znajdź, podsumuj i uzyskaj szybkie odpowiedzi w plikach PDF: Znajdź najnowszą umowę najmu na moim Dysku i sprawdź wysokość kaucji

Google dodaje, że rozszerzenia mogą być jeszcze bardziej przydatne, gdy używa się więcej niż jednego.

Przykładowo:

 • Dokumenty i Mapy: Jakie miejsca są wymienione w moim dokumencie Kostaryka 2024. Pokaż mi mapę wszystkich tych miejsc
 • Gmail, Loty, Hotele: Jakie daty zaproponował Erik w e-mailu dotyczącym pieszej wycieczki do Wielkiego Kanionu? Pokaż mi loty do Phoenix dla tych dat i hoteli, które znajdują się w pobliżu wejścia do Parku Narodowego Wielkiego Kanionu. Stwórz plan wędrówki od krawędzi Wielkiego Kanionu do krawędzi i dołącz sugerowaną listę rzeczy do spakowania
 • Loty i Mapy: Znajdź mi loty bez przesiadek do Chicago na Święto Dziękczynienia. Po wylądowaniu pokaż mi najwyżej oceniane miejsca, w których można kupić kwiaty. I daj mi radę, jak spotkać się z rodzicami mojej dziewczyny po raz pierwszy, jestem TAK zdenerwowany!
 • YouTube i Obiektyw: Oto nowy fotelik samochodowy, który kupiłem. Pokaż film instruktażowy, jak go zainstalować.
 • YouTube i Mapy: Znajdź hotele w Paryżu na tydzień w listopadzie i filmy z atrakcjami przyjaznymi dzieciom.

Dokładnie sprawdź swoje odpowiedzi z większą pewnością

Duże modele językowe wiążą się z wyzwaniami — w tym z pewnym prezentowaniem niedokładnych informacji — Google zapewnia, że wykonał w związku z nimi wiele pracy. I podkreśla, że ważne jest, aby użytkownik miał większą pewność co do informacji generowanych przez sztuczną inteligencję.

Dzięki możliwościom wyszukiwarki Google przycisk [G] może pomóc dokładnie sprawdzić odpowiedzi Barda wygenerowane przez sztuczną inteligencję, znajdując treści, które prawdopodobnie są podobne do jego stwierdzeń lub różnią się od nich. Począwszy od języka angielskiego, jeśli stwierdzenie może zostać ocenione, zostanie ono wyróżnione w odpowiedzi Barda i będzie można je kliknąć, aby dowiedzieć się więcej.

Należy pamiętać, że podane linki dotyczą treści znalezionych przez wyszukiwarkę i nie sugerują, że te źródła poinformowały o początkowej odpowiedzi Barda.

Opieraj się na rozmowach, które Ci udostępniono

Google ułatwi też dostęp do rozmów z czatbotem, udostępnionych przez innych.

„Gdy ktoś udostępni Ci rozmowę Barda za pośrednictwem funkcji publicznego udostępniania linków Barda, możesz kontynuować tę rozmowę na swoim koncie i opierać się na tym, co ta osoba zaczęła” - zaznaczono.

Rozszerzony jest też dostęp do istniejących funkcji języka angielskiego — można przesyłać obrazy za pomocą Google Lens, pobierać obrazy z wyszukiwarki Google w odpowiedziach i modyfikować odpowiedzi Barda, aby były prostsze, dłuższe, krótsze, bardziej profesjonalne lub bardziej swobodne we wszystkich z ponad 40 obsługiwanych języków.

„Możliwość modyfikowania odpowiedzi, aby lepiej odpowiadały Twoim potrzebom, zapewnia większą kontrolę nad procesem twórczym. Używanie obrazów jako części podpowiedzi otwiera nowy poziom kreatywności, a używanie obrazów jako części odpowiedzi może pomóc w realizacji pomysłów” - dodano.

Jak działa Google Bard?

Jak zacząć używać Barda? Należy wejść na stronę bard.google.com na komputerze lub telefonie komórkowym. Następnie trzeba wprowadzić pytania, wpisując je lub używając przycisku mikrofonu do wprowadzania polecania głosowego.

W oknie pojawia się także komunikat „Weryfikatorzy mogą przetwarzać Twoje rozmowy z Bardem, aby ulepszać usługę. Nie podawaj informacji poufnych”. Chatbot zaznacza też, że może nie znać odpowiedzi na niektóre pytania i ma własne ograniczenia.

Odpowiedzi uzyskane w Bardzie można udostępniać np. w aplikacji do obsługi wiadomości, lub w platformach społecznościowych. Dzięki temu inni użytkownicy będą mogli przeczytać czat lub udostępnić go innym.

Google wprowadza Barda w Polsce

13 lipca Bard został zaktualizowany w ponad 40 językach, w tym w większości języków europejskich, w języku arabskim, chińskim, niemieckim, hindi, tureckim, ukraińskim, japońskim, indonezyjskim, perskim, a także polskim. Narzędzie jest dostępne między innymi w Brazylii i w całej Europie.

Zaprezentowany przez Google na początku lutego Bard jest oparty na własnym modelu językowym koncernu LaMDA (Language Model for Dialogue Applications, czyli po polsku: język modelowy dla aplikacji dialogowych). Udziela odpowiedzi tekstowych na najróżniejsze pytania internautów, proszony o pomysły w jakiejś sprawie przedstawia kilka wariantów. Użytkownicy w ramach jednej rozmowy mogą prosić o rozwijanie wybranych wątków czy doprecyzowywanie informacji. Cały tekst odpowiedzi pojawia się od razu, a nie słowo po słowie. Początkowo narzędzie trafiło do testów, a następnie osób z z USA i Wielkiej Brytanii.

Użytkownikom zaczynającym korzystać z Barda wyświetlany jest komunikat, że chatbot „może udzielać nieprecyzyjnych lub nieodpowiednich odpowiedzi”. Zasugerowano, żeby w razie wątpliwości sprawdzać podawane informacje w wyszukiwarce Google.

Dołącz do dyskusji: Google z nowym modelem Barda, który komunikuje się z YouTubem i Gmailem

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cyprysowe-wzgorze
no to ciekawe, jak sobie chca poradzic z DMA w tym temacie:)
odpowiedź