SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa Cyfrowy Polsat przeniesie się do chmury Google'a. Będzie sprzedawać mu prąd

Grupa Cyfrowy Polsat i Google zaczynają strategiczne partnerstwo. Cyfrowy gigant na potrzeby swojego biznesu chmurowego będzie kupował zieloną energię od holdingu Zygmunta Solorza, a ten przeniesie część infrastruktury IT do Google Cloud.

W komunikacie zapowiedziano, że Google Cloud będzie kupować energię elektryczną produkowaną przez farmę wiatrową Przyrów, którą grupa Cyfrowy Polsat i ZE PAK planują uruchomić w czwartym kwartale 2024 roku. Farma będzie składać się z 14 turbin wiatrowych, jej docelowa moc wyniesie 50,4 MW, co pozwoli produkować rocznie ok. 105 GWh energii.

Natomiast grupa Cyfrowy Polsat przeniesie część swojej infrastruktury IT do usług chmurowych Google. Pracownicy należących do holdingu spółek technologicznych, m.in. Polkomtelu, Netii i Oktawave, zyskają wsparcie szkoleniowe od Google w zakresie najnowszych rozwiązań chmurowych koncernu, zwłaszcza uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Firma podkreśla w komunikacie, że rozwiązania chmurowe zapewniają większą elastyczność w doborze usług i narzędzi IT, szybsze i sprawniejsze dostosowywanie produktów i usług dla klientów, łatwiejszy dostęp i analizę danych z różnych źródeł, redukcję kosztów utrzymania infrastruktury własnej i dzięki gotowym komponentom oraz krótszy czas dostarczania nowych aplikacji, zmniejszenie kosztów.

- Będziemy dostarczać Google Cloud czystą, zieloną energię produkowaną na jednej z naszych farm wiatrowych, a dzięki rozwiązaniom chmurowym, które co trzeba podkreślić, również oszczędzają energię, będziemy jeszcze szybciej rozwijać się w sferze technologicznej. Inwestycje w rozwój czystych, odnawialnych źródeł energii to praktyczna realizacja naszej strategii ESG. Będziemy też chcieli oferować - przede wszystkim za pośrednictwem wyspecjalizowanych w oferowaniu rozwiązań chmurowych spółek Netia i Oktawave - rozwiązania bazujące na Google Cloud, zwłaszcza klientom biznesowym naszej Grupy - zapowiada Piotr Żak, wiceprzewodniczący rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nawiązaliśmy współpracę z Grupą Polsat Plus (to od dwóch lat marka rynkowa Cyfrowego Polsatu - przyp.), która pozwoli wspierać jej cele transformacji cyfrowej, a także, mówiąc szerzej, przejście Polski na lokalnie produkowaną, bezemisyjną energię elektryczną. Energia odnawialna w połączeniu z naszą platformą obliczeniową monitorującą emisję dwutlenku węgla pomaga nam prowadzić znacznie czystsze regiony chmurowe i własne biura - podkreśla Tara Brady, prezes Google Cloud w regionie Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu.

Cyfrowy Polsat inwestuje w zieloną energię

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w sektor energetyki zeroemisyjnej weszła w ramach strategii ogłoszonej pod koniec 2021 roku. Zapowiedziała wtedy, że zainwestuje w tym obszarze 5,5 mld zł.

Na początku lipca br. Cyfrowy Polsat kupił 41 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, realizującej projekty z obszaru energetyki zeroemisyjnej, płacąc 117 mln zł holdingowi ZE PAK i ok. 307,2 mln zł spółce Pantanomo (obie są kontrolowane właścicielsko przez Zygmunta Solorza). Stał się większościowym wspólnikiem spółki, bo wcześniej miał już ok. 10 proc. jej walorów. Wcześniej udzielił jej pożyczek w kwocie ok. 340 mln zł.

PAK-Polska Czysta Energia w grudniu ub.r. kupiła firmę Elektrownie Wiatrowe Dobra, w ramach projektu inwestycyjnego polegającego na budowie farmy wiatrowej. Zamierza na niego wydać prawie 17 mln euro. W czerwcu przejęła zaś od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind w ramach projektu obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskim kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł, z czego maksymalnie 236,4 mln zł będzie pochodzić z pożyczki od Cyfrowego Polsatu.

Ogółem PAK-PCE jest w trakcie budowy sześciu farm wiatrowych: w Miłosławiu (o mocy 9,6 MW), Kazimierzu Biskupim (17,5 MW), Przyrowie (50 MW), Człuchowie (73 MW), Drzeżewie (139 MW) oraz Dobrej (7,8 MW).

Google kupił kompleks biurowców w Warszawie

Centrum Google Cloud w Warszawie, oferujące dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom, zostało uruchomione wiosną 2021 roku. - To największa nasza inwestycja w Polsce i jedyna w Europie w 2021 roku. Liczba użytkowników może być nieograniczona, w razie konieczności będziemy rozbudowywać infrastrukturę - zapowiadał wówczas Artur Waliszewski, dyrektor biznesowy Google w Europie Środkowo-Wschodniej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jesienią 2021 roku koncern otworzył w Warszawie swoje nowe biuro, zajmujące 14 pięter wieżowca The Warsaw HUB na warszawskiej Woli. Wiosną ub.r. kupił cały ten kompleks, obejmujący trzy główne budynki, od dewelopera Ghelamco za ok. 583 mln euro netto.

Spółka Google Poland w ub.r. zwiększyła przychody o ponad połowę do 1,07 mld zł (z czego ponad 90 mln zł przyniósł najem powierzchni w biurowcach The Warsaw HUB) i zarobiła na czysto 69,6 mln zł. Firma zatrudniała już 1,3 tys. osób.

Dołącz do dyskusji: Grupa Cyfrowy Polsat przeniesie się do chmury Google'a. Będzie sprzedawać mu prąd

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
"przeniesie się" a "przeniesie część" to jednak znacząca różnica
odpowiedź
User
mike
"przeniesie się" a "przeniesie część" to jednak znacząca różnica


Żadna poważna, duża firma nie przeniesie całości swoich danych do jakiejś wirtualnej chmury która nawet nie wiadomo gdzie się znajduje.
odpowiedź
User
Gość
Spokojnie, kiedyś nadejdzie to zdarzenie - brak łączności, brak internetu i wtedy pa pa. Interet nie jest czymś czego nie można wyłączyć - oczywiście programiści mogą sobie opowiadać o poziomach abstrakcji vpnach, to wszystko można wyłączyć i pa pa.
odpowiedź