SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN24, WP, Gremi Media, Polska Press, 300polityka.pl i SGL dostaną 1,2 mln euro z Google DNI

W trzeciej edycji Google Digital News Initiative (DNI) do głównej tury przyznawania funduszy zostało zakwalifikowanych 6 projektów zgłoszonych przez polskie media. Na liście są Gremi Media, Polska Press, Wirtualna Polska, serwis 300polityka.pl, TVN24 oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. Do podziału jest 1,18 miliona euro, a połowa zgłoszonych z Polski rozwiązań dotyczy zwalczania fake newsów.

Projekt DNI został uruchomiony przez Google w kwietniu 2015 r., w październiku tego samego roku ruszył nabór do I rundy tej inicjatywy. Program zakłada finansowe wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa dzięki wykorzystaniu technologii i innowacji.

Do tej pory z finansowania w ramach DNI skorzystały m.in. Agora, TokFM i NaTemat. Najnowszy nabór projektów ogłoszono na początku marca br.

Teraz, jak oficjalnie poinformował Google zakończono etap kwalifikowania projektów medialnych z poszczególnych krajów. W br. na finansowanie projektów w ramach DNI przewidziano łączną kwotę w wysokości ponad 21,9 mln euro. Do 3. rundy przyjęto zaś 107 zgłoszeń z całej Europy. Największą część stanowią tzw. duże projekty, najmniejszą zaś rozwiązania prototypowe.

Najwięcej projektów przyjęto z Niemiec (15), Wielkiej Brytanii (12) oraz Francji (11). Polska z 6 przyjętymi zgłoszeniami znalazła się w środku stawki europejskich krajów.

W ramach obecnej odsłony DNI Google przeznaczył dla projektów z naszego kraju dofinansowanie w wysokości ponad 1,18 mln euro. TVN 24, Gremi Media, Polska Press Grupa, Wirtualna Polska i 300polityka.pl otrzymają do 300 tys. euro (do 70 proc. kosztów całkowitych), a Stowarzyszenie Gazet Lokalnych do 50 tys. euro (do 100 proc. kosztów).

Na liście zgłoszeń wysłanych przez polskie media zakwalifikowanych do 3 rundy znalazły się następujące projekty, z których aż 3 dotyczą walki ze zjawiskiem fake news:

Gremi Media S.A.: Otwarta dla wszystkich użytkowników baza deklaracji majątkowych składanych przez osoby do tego zobowiązane.

Polska Press sp. z o.o.: Projekt Fake News Debunker ma być platformą pozwalającą na weryfikację publikowanych w sieci informacji pod względem ich wiarygodności przyczyniając się do walki z dezinformacją w internecie.

Wirtualna Polska: News Alert – projekt weryfikacji fake news z użyciem big data i elementów sztucznej inteligencji.

G-Econ Łukasz Mężyk, 300polityka.pl: Projekt TrackTheLobby pozwalający na bieżące śledzenie w sieci działań lobbystów związanych z różnymi dziedzinami życia społecznego, politycznego i gospodarczego.

TVN24, TVN S.A., Scripps Networks Interactive: Platforma KONKRET24 mająca weryfikować fake news w polskim internecie.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych: People Publish Plaform, projekt wspierający dziennikarstwo obywatelskie za pomocą dedykowanej platformy internetowej.

Google podkreśla, że w obecnej rundzie finansowania DNI o 29 proc. wzrosła liczba projektów związanych ze zwalczaniem fake news, o 23 proc. więcej jest aplikacji wykorzystujących sztuczną inteligencję, a o 20 proc. wydłużyła się lista propozycji dotyczących dziennikarstwa śledczego oraz projektów z zastosowaniem rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Dołącz do dyskusji: TVN24, WP, Gremi Media, Polska Press, 300polityka.pl i SGL dostaną 1,2 mln euro z Google DNI

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Axel
Komiczne... największe fabryki fake newsów zgłaszają projekty walczące z faje newsami?
odpowiedź
User
Sternik
Ciąg dalszy korumpowania mediów przez Googla. I to samych mediów "opiniotwórczych" od Sorosa et consortes
odpowiedź
User
Sara
Jakich fake newsów? Mówimy o zwykłych łgarstwach na których akurat te wybrane media bardzo dobrze się znają. Rzeczywiście: KOMICZNE!
odpowiedź