SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google kupuje dwa wieżowce w centrum Warszawy za 580 mln euro

Firma Google Poland podpisała z deweloperem Ghelamco przedwstępną umowę kupna kompleksu wieżowców The Warsaw HUB, zbudowanego z centrum stolicy w latach 2015-2020. Orientacyjna wartość transakcji to ok. 582,7 mln euro netto.

Kompleks The Warsaw HUBArticle

W komunikacie Ghelamco Invest wyliczono, że przedmiotem sprzedaży jest udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonych w Warszawie przy ul. Rondo Daszyńskiego oraz udział w prawie własności dwóch budynków biurowo-usługowych, budynku hotelowo-usługowego oraz innych budowli, urządzeń budowlanych i składników majątkowych związanych z przedmiotem transakcji.

Jak podano, warunkami zawieszającymi zawarcia umowy przyrzeczonej jest uzyskanie stosownych oświadczeń i zgód, a strony planują zawarcie tej umowy najpóźniej 30 kwietnia br.

Google ma 1 tys. pracowników w Warszawie

- Wzmacniamy nasze zaangażowanie w Polsce, inwestując blisko 2,7 miliarda złotych w zakup i dalszy rozwój kompleksu biurowego The Warsaw HUB, w samym sercu stolicy. Już w zeszłym roku ulokowaliśmy i otworzyliśmy w tym budynku nasze nowe biuro - przypomniano w komunikacie Google.

- Wraz z tą nową inwestycją, w naszych warszawskich biurach będziemy mogli zapewnić przestrzeń do pracy dla 2 500 pracowników, z potencjałem na dalszy jej rozwój w miarę potrzeb - dodano. W samym biurze Google'a pracuje ponad tysiąc osób, w ub.r. zwiększono zatrudnienie o 350 pracowników.

 

Google Poland jest jednym z głównych najemców kompleksu The Warsaw HUB, zajmuje w nim ponad 20 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Wśród najemców kompleksu, poza Google, znajdują się m.in. takie firmy, jak: Cushman & Wakefield, Getin Noble Bank, Standard Chartered, GATX, Atradius, Elanco, GrECo czy OmniOffice. Natomiast w trzeciej wieży kompleksu znajdują się hotele Crowne Plaza i Holiday Inn Express, które dalej będą należały do Ghelamco.

- Naszym celem jest budowanie przyjaznych środowisku, dostępnych dla wszystkich, wpisujących się w tkankę miejską budynków. Taki jest właśnie The Warsaw HUB. Jesteśmy dumni z tego, że Google zdecydował się na posiadanie w nim swojej siedziby i jednocześnie kupił tę nieruchomość - komentuje Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający na Europę Środkowo-Wschodnią Ghelamco.

 

Morawiecki: inwestycja Google w Polsce to wyraz wiary w polski rynek i współpracę polsko-amerykańską

Inwestycja Google w Polsce to wyraz wiary w polski rynek i współpracę polsko-amerykańską - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

"Ta wielka inwestycja o wartości 700 mln dolarów, czyli 3 mld zł, to wyraz wiary w polski rynek i współpracę polsko-amerykańską, niezwykle pozytywny sygnał" – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, poświęconej tej inwestycji.

Premier zwrócił uwagę, że informacja o inwestycji Google’a została ogłoszona w "szczególnym czasie".

"Jesteśmy w sytuacji, kiedy Rosja napadła na naszego sąsiada. Dlatego na dużych firmach, takich jak Google, spoczywa wyjątkowa odpowiedzialność za przekazywanie prawdziwych informacji, za słowo, za ograniczenie rosyjskiej propagandy, która jest dodatkową bronią po stronie Putina" – podkreślił Morawiecki.

"Wiemy doskonale, że właśnie rosyjska propaganda jest tym, co stanowi dodatkową ukrytą broń po stronie Putina" - dodał.

Obecny na konferencji ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski powiedział, że cechy, które Google chce wykorzystać w kompleksie Warsaw Hub, to ogromy potencjał, który tkwi w Polakach.

Nawiązując do wcześniejszych słów premiera Morawieckiego o inwazji Rosji na Ukrainę, powiedział, że Ameryka stoi ramię w ramię z Polską. "Powtórzę to co już mówiłem w mediach: Polska jest bezpieczna. Ludzie są w bezpieczeństwie, będą mogli dalej pracować, dalej się uczyć" - zaznaczył Brzezinski.

"Mogę powiedzieć, że amerykański rząd robi wszystko co może, by być gotowymi na wszelką ewentualność. I jeśli tylko skrawek ziemi NATO, jeśli tylko skrawek polskiej ziemi zostanie naruszony, to konsekwencje będą surowe. I pan premier Mazowiecki jako jeden z przywódców tego kraju wie o tym bardzo dobrze" - zapewnił Amerykanin.

Tony Housh, prezes AmCham, amerykańskiej izby handlowej w Polsce podkreślił, że przez 30 lat USA i Polska współpracowały przy tworzeniu dobrobytu i miejsc pracy - rozwijając innowacje i warunki sprzyjające "kreatywności".

Dodał, że nie chodzi tylko o inwestycje biznesowe w Polsce, ale też "budowanie relacji biznesowych, relacji z polską nauką, polskimi przedsiębiorcami". Podziękował m.in. polskiemu premierowi i rządowi za to, że "uznał, iż razem możemy tworzyć wielkie rzeczy".

Housh wskazał, że inwestycje takie, jak ta Google'a oznaczają "zaangażowanie w przyszłość", które pozwoli budować "przyszłość bardziej stabilną", m.in. umożliwiającą odbudowę wolnej i niezależnej Ukrainy. Dodał, że jest to przykład wspólnego działania społeczności biznesowej i szybkiej reakcji rządu.

Szef AmCham ocenił, że relacje między USA i Polską są silne, podobnie jak stosunki biznesowe między oboma krajami. Wyraził nadzieję, że w 2022 r. "usłyszymy jeszcze więcej pozytywnych informacji i oświadczeń" dotyczących współpracy.

Według ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka, który również uczestniczył w konferencji, finalizacja przez Google inwestycji w Polsce jest przez rząd traktowana jako wyraz zaufania do polskiej gospodarki.

"To nie jest inwestycja finansowa, gdzie jednym kliknięciem można za 3 mld zł kupić aktywa i następnego dnia sprzedać. To inwestycje realne, inwestycje w firmy inwestycje w budynki, w infrastrukturę. Jest to pokazanie dowodu, że perspektywy na najbliższe 5, 10, 15 lat dla danej gospodarki są bardzo dobre" - powiedział Nowak.

The Warsw HUB to trzy budynki

Kompleks The Warsw HUB składa się z dwóch 130-metrowych wież biurowych połączonych wspólnym, pięciokondygnacyjnym podium oraz 86-metrowego obiektu hotelowego. Był budowany od końcówki 2015 do połowy 2020 roku.

 

Obiekty zaprojektowała pracownia AMC Andrzeja Chołdzyńskiego (ma w dorobku projekt m.in. siedziby warszawskiej giełdy), a za wnętrza odpowiadał Przemysław „Mac” Stopa wraz z zespołem Massive Design.

W 2020 roku spółka Google Poland osiągnęła wzrost przychodów o 23,5 proc. do 546,52 mln zł, jej zysk netto poszedł w górę z 25,71 do 33,02 mln zł.

Koncern Alphabet w czwartym kwartale ub.r. globalnie osiągnął wzrost przychodów rok do roku z 56,9 do 75,32 mld dolarów (z czego wpływy reklamowe Google'a zwiększyły się z 46,2 do 61,24 mld dolarów) oraz zysku netto z 15,23 do 20,64 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google kupuje dwa wieżowce w centrum Warszawy za 580 mln euro

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mordo Siuris
To tyle co pisowcy dali z budżetu państwa na swoją telewizję.
odpowiedź
User
stjogurt
Te wieżowce nie są w centrum. Nie są nawet w Śródmieściu Warszawy. Są na Woli.
odpowiedź
User
remi
Litości. Wieżowce stoją przy rondzie Daszyńskiego, a nie przy - obciach totalny : "ul. Rondo Daszyńskiego" . W dodatku stoją na Woli. Wola to Wola, a nie "centrum"
odpowiedź