SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mapy Google z nowymi informacjami na temat pandemii koronawirusa

Google poinformował o wprowadzeniu nowych rozwiązań w aplikacji Mapy, które mają ułatwić użytkownikom poruszanie się w rzeczywistości zdefiniowanej przez pandemię koronawirusa. Do dyspozycji są warstwy informujące między innymi o natężeniu ruchu w popularnych sklepach oraz wymaganiach stosowanych w odwiedzanych często punktach usługowych.

Article

Google poinformował, że w tym roku stara się ułatwić użytkownikom aplikacji Mapy znajdowanie informacji, które pomagają zachować bezpieczeństwo, być na bieżąco z tym co się dzieje i pozostawać w kontakcie z bliskimi.

Od początku pandemii dodano do Map Google prawie 250 nowych funkcji i ulepszeń, aby pomóc odbiorcom dostosować się do tej nowej normalności. Mapy wyświetlają na żywo aktualne informacje o popularnych godzinach w miejscach, do których użytkownik chce się wybrać, dzięki czemu może łatwiej zachowywać dystans społeczny.

Dodatkowe dane

Jak informuje Google, w profilach firm na Mapach łatwo sprawdzić kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa informacje. Dzięki temu użytkownik dowie się m.in. czy w danym miejscu wymagane jest noszenie maseczki, czy musi dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem lub czy personel podejmuje dodatkowe środki ostrożności, takie jak np. pomiary temperatury.

Czytaj także: Protesty przeciwko zakazowi aborcji na Mapach Google. Można sprawdzić terminy i lokalizacje

Google zaznacza, że cały czas inwestuje, aby pokazywać aktualne informacje na Mapach - każdego dnia wprowadza ponad 50 mln aktualizacji.

Poruszanie się po okolicy

Według producenta niezależnie od tego, czy użytkownik planuje wyjechać z miasta, czy tylko porusza się po okolicy, obserwowanie najnowszych trendów dotyczących zachorowań może pomóc zachować bezpieczeństwo. Od momentu uruchomienia warstwy danych Covid, prawie 10 mln osób uzyskało kluczowe informacje o tym bezpośrednio z Map Google.

Zgodnie z zapowiedzią w nadchodzących tygodniach Google wprowadzi dwa nowe ulepszenia. Zaktualizowana warstwa danych Covid na Androida i iOS wkrótce pokaże jeszcze więcej informacji, w tym wszystkie przypadki wykryte na danym obszarze, a także szybkie linki do zasobów na temat pandemii od władz lokalnych. Jest to szczególnie przydatne jeśli użytkownik wyjeżdża z miasta i chce szybko zapoznać się z lokalnymi wytycznymi, punktami gdzie można przeprowadzić testy i ograniczeniami w innym mieście.

Mapy Google mają także pomóc łatwiej zachować dystans społeczny dzięki informacjom o zatłoczeniu dostępnymi w czasie rzeczywistym w okresie przedświątecznym. Na całym świecie w telefonach z systemem Android i iOS, użytkownicy będą mogli sprawdzić, jak zatłoczony jest nadjeżdżający autobus, pociąg lub linia metra. Będzie to możliwe dzięki informacjom zwrotnym udostępnianym na bieżąco przez użytkowników Map Google z całego świata (gdziekolwiek są dostępne dane).

Statystyki

Według komunikatu przez ostatnie 15 lat Mapy Google korzystały z technologii po to, by przydatne informacje o świecie były na wyciągnięcie ręki. Aby mieć pewność, że są one tak dokładne i aktualne, jak to tylko możliwe, wykorzystano m.in.170 mld zdjęć Street View w wysokiej rozdzielczości pochodzących z 87 krajów, materiałów pochodzących od setek milionów firm i osób korzystających na co dzień z Map Google, a także z wiarygodnych danych pochodzących z ponad 10 tys. źródeł, w tym samorządów lokalnych, agencji i organizacji transportowych. Inwestujemy także w rozwiązania techniczne, które obsługują niektóre z naszych ulubionych i kluczowych funkcji - od 20 mln miejsc na całym świecie, w których są teraz wyświetlane dane o popularnych godzinach, po opcję Live View, która pokazuje otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości (AR).

Google informuje, że przeanalizowało dane Map Google przed pandemią i w jej trakcie, aby zapoznać się z trendami dotyczącymi sposobu poruszania się ludzi, spędzania czasu, czy zainteresowań kulinarnych.

W całym kraju jednym z najpopularniejszym środków transportu nadal pozostaje samochód, podczas gdy zainteresowanie transportem publicznym spadło o 19 proc. Mocną alternatywą stała się również jazda na rowerze - zainteresowanie dwukołowym pojazdem wzrosło w całym kraju o 20 proc. w porównaniu z dniami przed pandemią.

Popularne godziny na Mapach Google to niezbędne narzędzie, jeżeli użytkownik chce uniknąć niechcianych tłumów, zaoszczędzić czas, a także zachować dystans społeczny.

I tak, w czasie gdy restauracje były otwarte, najchętniej odwiedzano je w soboty wczesnym wieczorem (o godzinie 18), a najrzadziej w poniedziałek. Najmniej oblegane w pierwszy dzień tygodnia były również kawiarnie (między godziną 15 a 17). Za to najwięcej osób decydowało się wpaść na kawę w sobotę o godzinie 12 lub 17, a także w niedzielę między godziną 16 a 18. Także w ostatni dzień tygodnia zaobserwowano największy ruch w parkach (około godz. 16), a najmniejszy we wtorki z samego rana (o godzinie 6). W sklepach spożywczych najmniej popularna godzina wizyt to 7 rano w poniedziałki. Najwięcej osób znajduje się w nich piątek między godziną 16 a 17 oraz w sobotę o 12. W aptekach najluźniej jest w poniedziałek rano (o godzinie 9), z kolei największy ruch odnotowano w piątki o godzinie 11 i 15.

Czytaj także: Koniec swobodnego gromadzenia zdjęć w Google. Wejdzie limit 15 GB

W kwietniu wyszukiwania miejsc poza domem, takich jak parki, ogrody czy plaże spadło o 249 proc. w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią. Z kolei zainteresowanie miejscami na świeżym powietrzu i blisko natury powróciło w wakacje. Najpopularniejszym miesiącem dla tych wyszukiwań był sierpień, odnotowano wówczas wzrost o 51 proc. Wśród najpopularniejszych miejsc tego typu w Warszawie znalazły się Łazienki Królewskie i Pole Mokotowskie. W Katowicach była to Pustynia Błędowska i Babia Góra, w Krakowie Ojcowski Park Narodowy i Puszcza Niepołomicka, a w Poznaniu: Park Cytadela oraz Park Sołacki.

Czas pandemii zachęcił mieszkańców Warszawy do odnowienia swoich mieszkań - w maju znacznie wzrosła liczba wyszukiwań sklepów z akcesoriami dla domu i ogrodu, i była to wartość o 73 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed pandemią. Najpopularniejsze wyszukiwania w Polsce związane z jedzeniem to: kawiarnia, kebab, śniadanie, ramen, kuchnia włoska, kuchnia gruzińska, kuchnia indyjska, kuchnia azjatycka, kuchnia tajska oraz kuchnia chińska.

Google zaznacza, że aby pomóc małym firmom na początku tego roku wprowadzono wiele nowych, bezpłatnych funkcji, aby mogły one informować swoich klientów o takich rzeczach, jak np. oferowanie jedzenia na wynos, z dostawą lub dostawą bez kontaktu. Obecnie można znaleźć te informacje w wyszukiwarce i Mapach dla ponad 242 tys. restauracji i sprzedawców detalicznych w Polsce.

Zysk netto Alphabet wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019.proc.). W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mapy Google z nowymi informacjami na temat pandemii koronawirusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl