SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google wprowadza opcję usunięcia zdjęć osób niepełnoletnich z wyników wyszukiwania

Google wprowadza zmiany w polityce prywatności. Umożliwiają usunięcie zdjęć osób niepełnoletnich z wyników wyszukiwarki na żądanie. Konieczne jest wypełnienie odpowiedniego formularza.

źródło: blog deweloperski GoogleArticle

Zaktualizowana polityka prywatności została ogłoszona przez firmę w sierpniu br. Zmiany mają na celu wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń dla niepełnoletnich użytkowników. Wraz z funkcją usunięcia zdjęć w wynikach wyszukiwania firma wprowadza również szereg innych zabezpieczeń prywatności, a wśród nich m.in. domyślne publikowanie treści w formie prywatnej oraz wyeliminowanie „nadmiernie komercyjnych” treści wideo z platformy YouTube dla dzieci, w tym, chociażby filmów przedstawiających unboxing produktów.

Google zadba o bezpieczeństwo osób niepełnoletnich

Jak wynika z treści wpisu opublikowanego na blogu deweloperskim Google, każda osoba poniżej 18 roku życia może poprosić teraz firmę o usunięcie obrazu z jej wizerunkiem z wyników wyszukiwania. Czynność tę może wykonać również rodzic lub opiekun takiej osoby. Wykonanie tego procesu wymaga wypełnienia odpowiedniego formularza. W nim należy podać adresy URL zdjęć i zapytania, które mogłyby doprowadzić do wyświetlenia konkretnych obrazów w wyszukiwarce.

Wierzymy, że ta zmiana pomoże młodym osobom uzyskać większą kontrolę nad ich zdjęciami pojawiającymi się w wynikach wyszukiwarki. Zapewni to również większe bezpieczeństwo dla ich śladu cyfrowego w internecie - czytamy we wpisie.

Firma zapewnia również, że zamierza analizować wszystkie nadesłane prośby i w razie potrzeby odpowiadać na dodatkowe pytania weryfikacyjne. Warto również dodać, że Google wyślę odpowiednie powiadomienie użytkowniki, gdy treści zostaną usunięte z wyników wyszukiwania. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie jest to równoznaczne z usunięciem plików z sieci.

Niestety, nowa polityka prywatności nie jest pozbawiona wad i wydaje się być miejscami dość ślepa. Google nie będzie rozpatrywać wniosków osób, które są już pełnoletnie i proszą o usunięcia zdjęcia, na którym miały poniżej 18 lat. Ma to na celu ułatwienie procesu weryfikacji, jako że ocena czyjegoś wieku na podstawie zdjęcia bywa niewykonalna.

Warto jednak wspomnieć, że Google oferuje już możliwość wysłania prośby o usunięcie określonych rodzajów szkodliwych treści (niezależnie od wieku osoby aplikującej), co przedstawione jest na poniższym wycinku z formularza firmy:

Formularz Google

YouTube grozi twórcom treści, że nie będzie płacił za filmy dla dzieci o niskiej jakości

Od listopada firma przestanie monetyzować kanały, które są skierowane do młodych ludzi lub reklamują się jako „przeznaczone dla dzieci”, jeśli przesyłane przez nich treści są niskiej jakości. Zgodnie z definicją YouTube, pojęcie to może obejmować nadmiernie komercyjne filmy i takie, które zachęcają do złych zachowań. Zgodnie z nowymi wytycznymi serwis ostrzega, że w tych wideo reklamy mogą być wyświetlane w ograniczonym zakresie albo w ogóle ich nie będzie. Ponadto firma twierdzi, że naruszenie jej nowych wytycznych dotyczących treści może doprowadzić do usunięcia z programu partnerskiego YouTube.

Google z wyższymi przychodami i zyskiem

Przychody holdingu Alphabet wyniosły w III kwartale 2021 roku 65,12 mld dolarów wobec 47,17 mld dolarów w analogicznym okresie minionego roku, co jest równoznaczne ze wzrostem w wysokości 41 proc. Należy tu zaznaczyć, że amerykańscy analitycy prognozowali przychody kwartalne na poziomie 63,34 mld. Po opublikowaniu kwartalnych wyników finansowych akcje firmy spadły na giełdzie o 1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google wprowadza opcję usunięcia zdjęć osób niepełnoletnich z wyników wyszukiwania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl