SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Google wprowadzi obligatoryjną weryfikację dwuetapową dla użytkowników

Google zamierza wprowadzić obligatoryjną weryfikację dwuetapową (2FA) dla 150 mln użytkowników. Celem tego zabiegu jest zwiększenie bezpieczeństwa w sieci i zmniejszenie ryzyka włamania lub wycieku danych.

Fot. Pixabay Article

Weryfikacja 2FA (dwuskładnikowa bądź dwuetapowa w zależności od nazewnictwa) stała się już podstawą zabezpieczenia danych na kontach internetowych. Wymaga od użytkownika potwierdzenia logowania na minimum dwóch urządzeniach, chociażby poprzez uwierzytelnienie dostępu na urządzeniu mobilnym, bądź wpisania kodu zawartego w SMS-esie. Metoda ta znacznie podwyższa bezpieczeństwo konta użytkownika, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko wycieku danych lub cyberataku.

Użytkownicy nadal korzystają z tego samego hasła dla wielu kont

Już w maju br. Google zapowiedział obligatoryjne wprowadzenie tej funkcji zabezpieczającej. Jak informuje firma, większość użytkowników ze Stanów Zjednoczonych do tej pory używa tego samego hasła na wszystkich kontach, co znacznie obniżą poziom zabezpieczenia.

Skomplikowane hasła zachęcają użytkowników do używania ich na więcej niż jednym koncie. W rzeczywistości aż 66 proc. Amerykanów przyznaje, że używa tego samego hasła w wielu witrynach, co sprawia, że ​​wszystkie te konta są narażone w przypadku włamania - czytamy w majowym wpisie na blogu deweloperskim Google.

Google wymusi weryfikację dwuetapową

Producent poinformował również o danych statystycznych dotyczących menedżera haseł, który sprawdza dziennie około 1 mld prób logowań. Rozwiązanie to zostało zaimplementowane w przeglądarce Chrome, dodatkowo jest dostępne na Androidzie, Google App oraz w iOS-owej wersji Chrome’a. Funkcja ta po uprzednim zatwierdzeniu uzupełnia zapisane hasła, co znacznie upraszcza operowanie nimi. Dodatkowo firma zapowiada, że już wkrótce umożliwi generowanie haseł do innych aplikacji.

Jak wynika z najnowszego wpisu na oficjalnym blogu Google, do końca roku 2021 firma wymusi na 150 mln użytkowników zaimplementowanie weryfikacji dwuetapowej na koncie. Do uruchomienia tego zabezpieczenie zmuszonych zostanie również blisko 2 mln twórców na serwisie YouTube.

Weryfikacja dwuetapowa stanowi podstawę własnych praktyk Google w zakresie bezpieczeństwa, a dziś ułatwiamy ją naszym użytkownikom za pomocą prostego potwierdzenia od Google. Wystarczy zwykłe dotknięcie urządzenia mobilnego, aby udowodnić, że to naprawdę ty próbujesz się zalogować. A ponieważ jest to najlepszy sposób dbania o bezpieczeństwo naszych użytkowników, to zabezpieczenie zostanie włączone domyślnie. Zaczęliśmy automatycznie konfigurować konta naszych użytkowników, co przełoży się na znaczny wzrost bezpieczeństwa - czytamy w najnowszym wpisie na oficjalnym blogu Google.

Zabezpieczenie swojego konta Google jest już dziś podstawą bezpieczeństwa w sieci, jako że zazwyczaj znajdują się na nim dane personalne, czy informacje dotyczące kont bankowych. Dlatego warto już dziś uruchomić 2FA i nie czekać, aż firma zrobi to automatycznie.

Proces ten jest bardzo prosty i prezentuje się następująco:

  1. Zaloguj się na konto Google
  2. W panelu użytkownika kliknij „Bezpieczeństwo”
  3. W sekcji „Logowanie się w Google” wybierz „Weryfikacja dwuetapowa”, a następnie „Rozpocznij”.
  4. Postępuj zgodnie z instrukcją na ekranie.

 

Dołącz do dyskusji: Google wprowadzi obligatoryjną weryfikację dwuetapową dla użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl