SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google odwołał się od kary za monopol w reklamach. Komisja Europejska: Nie odpuścimy

Google odwołał się od decyzji Komisji Europejskiej nakładającej na koncern karę 1,49 mld euro za stosowanie praktyk monopolistycznych w segmencie reklam internetowych. Sprawa ma znaleźć rozstrzygnięcie w sądzie Unii Europejskiej. Rzecznik Komisji zapowiada że udowodni tam zasadność podjętej decyzji.

Article

W marcu 2019 r. Komisja Europejska ukarała Google grzywną w wysokości 1,49 mld euro za wykorzystywanie przez koncern dominującej pozycji na rynku reklamy w wyszukiwarkach internetowych. Według komisji Google skutecznie uniemożliwiał konkurencyjnym firmom zamieszczanie reklam na stronach internetowych zewnętrznych podmiotów.

Po wydaniu decyzji przez KE Kent Walker, wiceprezes Google w komunikacie przesłanym do redakcji Wirtualnemedia.pl zapewniał, że firma współpracowała i będzie nadal współpracować z instytucjami unijnymi w zakresie dostosowania się do europejskich przepisów.

- Zawsze uważaliśmy, że zdrowe, konkurencyjne rynki leżą w interesie wszystkich. Dokonaliśmy już wielu zmian w naszych produktach, aby uwzględnić obawy Komisji. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy dokonywać kolejnych aktualizacji, by dać naszym konkurentom większą widoczność na rynkach europejskich – zapowiadał Kent Walker.

Teraz jednak okazuje się, że oprócz deklaracji współpracy z komisją Google podjął działania prawne związane z nałożoną karą. Firma odwołała się od unijnej decyzji.

Szczegóły dotyczące treści apelacji i argumentów użytych przez Google na swoją obronę nie są na razie znane. Wiadomo za to że sprawą będzie zajmował się sąd Unii Europejskiej. Rzecznik KE zapowiedział w rozmowie z CNBC, że w trakcie nadchodzących rozpraw będzie ona zdecydowanie broniła podjętej wcześniej decyzji i udowodni, że jej motywy były słuszne.

Instytucje europejskie od wielu lat prowadzą rozmaite dochodzenia w sprawach dotyczących dominującej pozycji Google na internetowym rynku. W 2017 r. koncern otrzymał od Unii Europejskiej karę w kwocie 2,42 mld euro za faworyzowanie swojej porównywarki cenowej, zaś w połowie 2018 r. spotkał się z jeszcze wyższą grzywną w wysokości 4,34 mld euro za praktyki monopolistyczne związane z systemem Android.

Z kolei kilka dni temu okazało się, że Google znajduje się na liście największych firm technologicznych, których działalność w świetle przepisów antymonopolowych zamierzają zbadać amerykański Kongres oraz Departament Sprawiedliwości USA.

Zysk netto holdingu Alphabet, do którego należy Google wyniósł w I kwartale 2019 r. 6,66 miliarda dolarów, w porównaniu do 9,4 miliarda dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2018. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 36,17 miliarda dolarów, co oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 31 mld dol.), a zysk operacyjny zwiększył się z 8,37 do 9,33 miliarda dolarów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Google odwołał się od kary za monopol w reklamach. Komisja Europejska: Nie odpuścimy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl