SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google rozpoznaje strukturę białek. To ma zmienić życie ludzkości

Należące do Google laboratorium DeepMind stworzyło system, który pozwala bezbłędnie rozpoznać trójwymiarową strukturę białek. Według naukowców odkrycie może być przełomowe i pomóc między innymi w tworzeniu nowych leków.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

DeepMind to brytyjskie laboratorium technologiczne funkcjonujące na rynku od 2010 r. Zajmuje się przede wszystkim rozwojem sztucznej inteligencji oraz uczeniem maszynowym. W 2014 r. firma została przejęta przez Google.

Czytaj dalej: Google dostało w Rosji karę pieniężną za niedozwolone treści internetowe

Struktura białek w pół godziny

DeepMind pracuje obecnie nad zastosowaniem AI w rozmaitych dziedzinach, wśród nich są technologie informatyczne, motoryzacja czy medycyna.

Teraz poinformowano, że stworzonemu przez DeepMind algorytmowi o nazwie AlphaFold udało się osiągnąć niespotykaną wcześniej sprawność w segmencie trójwymiarowej struktury białek.

Naukowcy z DeepMind opracowali rozwiązanie problemu polegającego na rozpoznawaniu cząsteczek białka w aminokwasach. Obecnie stosowane metody w tym zakresie są kosztowne i, co ważniejsze, obarczone dużym ryzykiem błędu.

Algorytm AlphaFold ma przyjść z pomocą. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez kilka pism naukowych system opracowany przez DeepMind jest w stanie w ciągu 30 minut dostarczyć dokładne dane na temat trójwymiarowych struktur białkowych, które wchodzą w skład aminokwasów.

Według opinii badaczy opracowanie algorytmu AlphaFold może w znaczący sposób zmienić obecny stan wiedzy i mocno przyspieszyć badania np. nad szczepionkami pozwalającymi na walkę z rozmaitymi chorobami zakaźnymi.

Czytaj dalej: Francja zbiera podatek od cyfrowych gigantów. Dotyczy głównie firm amerykańskich

Zysk netto Alphabet wyniósł w III kwartale 2020 roku 11,25 mld dolarów, w porównaniu do 7,07 mld dolarów zysku w analogicznym okresie roku 2019.proc.). W tym samym czasie o 14 proc. zwiększył się przychód holdingu - z 40,5 mld dolarów do 46,17 mld dolarów. Samo Google zanotowało przychód w wysokości 46,02 mld dolarów, co także oznacza wyraźny wzrost rok do roku (z 40,23 mld dolarów), a zysk operacyjny zwiększył się z 9,18 mld dolarów do 11,21 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google rozpoznaje strukturę białek. To ma zmienić życie ludzkości

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl