SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google z wyższymi przychodami i zyskiem

Spółka Alphabet, do której należy Google, osiągnęła w III kwartale 2021 roku znacznie wyższe przychody i zysk niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Przychody holdingu Alphabet wyniosły w III kwartale 2021 roku 65,12 mld dolarów wobec 47,17 mld dolarów w analogicznym okresie minionego roku, co jest równoznaczne ze wzrostem w wysokości 41 proc. Należy tu zaznaczyć, że amerykańscy analitycy prognozowali przychody kwartalne na poziomie 63,34 mld. Po opublikowaniu kwartalnych wyników finansowych akcje firmy spadły na giełdzie o 1 proc.

Operacyjne przychody kwartalne spółki wyniosły 21,03 mld dolarów w stosunku do 11,21 mld dolarów w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku.

Alphabet poinformował również o 68 proc. wzroście całkowitego zysku netto w wysokości 18,94 mld dolarów w porównaniu do 12,25 mld dolarów w poprzednim roku.

Przychody

Wzrost przychodów z reklam

Łączne przychody z reklam Google wzrosły do kwoty 53,13 mld dolarów w porównaniu z 37,1 mld dolarów wygenerowanych w tym samym kwartale minionego roku. Wyszukiwarka wygenerowała przychody w kwocie 37,93 mld dolarów, w porównaniu do 26,34 mld dolarów uzyskanych w analogicznym okresie czasu rok wcześniej.

Reklamy platformy Youtube zanotowały w tym kwartale wzrost o 43 proc. do kwoty 7,21 mld dolarów w porównaniu z 5,04 mld dolarów w analogicznym okresie poprzedniego roku. Warto tu dodać, że analitycy przewidywali w tym sektorze wzrost do kwoty 7,4 mld dolarów.

Usługa Google Cloud wygenerowała w III kwartale kwotę 4,99 mld przewyższając o 45 proc. wynik 3,44 mld uzyskany w poprzednim roku analogicznego okresu. W tym wypadku analitycy również się pomylili, prognozując wzrost do kwoty 5,07 mld dolarów. Strata operacyjna tego segmentu zmniejszyła się do 644 mln dolarów w porównaniu z 1,21 mld w minionym roku. Należy tu zaznaczyć, że Alphabet inwestuje w tę usługę chcąc konkurować z Amazon Web Service oraz Microsoft Azure.

Koszt operacyjny

Z raportu wynika również, że koszt pozyskania ruchu, czyli opłat uiszczanych innym podmiotom za utrzymanie Google jako domyślnej wyszukiwarki wyniosły w III kwartale 2021 roku 11,5 mld dolarów wobec 8,17 mld dolarów tego samego okresu minionego roku. W stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku zwiększyła się również liczba zatrudnionych przez firmę pracowników, wzrastając do 150028 z poziomu 132121.

Wpływ nowej polityki prywatności Apple

Dyrektorka finansowa Alphabet, Rush Porat zaznaczyłą również w raporcie, że nowa polityka prywatności wprowadzona przez Apple, miała “skromny wpływ” na przychody z reklam na portalu Youtube. Wprowadzone na początku roku zmiany, zaimplementowane wraz z iOS 14 poważnie uderzyły w takie spółki jak Snap, czy Facebook, jednakże Google jest właścicielem systemu operacyjnego Andorid, co zdecydowanie redukuje potencjalne straty.

Google otworzył w Warszawie największe centrum rozwoju technologii chmury Google w Europie

Nowe centrum jest kolejnym elementem inwestycji Google w Polsce. Zlokalizowane jest na ponad 20 tys. m kw przestrzeni w kompleksie The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego, gdzie zajmuje 14 pięter - od 18 do 31.

Google obniża prowizję dla twórców aplikacji

Na oficjalnym blogu Androida pojawił się nowy wpis informujący o obniżeniu prowizji dla twórców aplikacji opartych na modelu subskrypcji z 30 na 15 proc. Nowelizacja zasad wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Dołącz do dyskusji: Google z wyższymi przychodami i zyskiem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl